Slavnostna seja ob 120-letnici PGD Dobračeva / Foto: Mateja Rant

Vodi jih želja pomagati sočloveku

Ob praznovanju 120-letnice Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Dobračeva so se člani zbrali na slavnostni seji, na kateri so podelili tudi priznanja najzaslužnejšim članom in podpornikom društva.

Janez Žakelj: »Ponosen sem, da smo s skupnimi močmi dosegli, da imamo v Žireh gasilsko društvo širšega pomena, saj smo toliko oddaljeni od Škofje Loke, da reakcijski čas znaša skoraj pol ure.«

Žiri – Pobuda za ustanovitev gasilskega društva Dobračeva je pred 120 leti prišla s strani krajanov, ko je bil še zelo živ spomin na velik požar nekaj let prej, ko je pogorel večji del Dobračeve. »Do tega so pripeljali želja krajanov Dobračeve po pomoči sočloveku ter humanitarnost in veselje do prostovoljnega dela, čeprav je v Žireh takrat že obstajalo gasilsko društvo. A razdalje so bile prevelike, krajani pa so si želeli hitrejšega odziva, ko je bila potrebna gasilska pomoč,« je pojasnil predsednik PGD Dobračeva Janez Tratnik in na kratko povzel zgodovino: »V obdobju 120 let je tako društvo med drugim nabavilo več ročnih in motornih brizgaln, gasilskih vozov in motornih vozil, zgradilo dva gasilska domova in enega kupilo, razvilo tri prapore, preživelo tri države in tri vojne.« Ob jubileju pa so se razveselili nove gasilske avtocisterne, pri nakupu katere so jim na pomoč priskočili tudi občina ter številna podjetja in posamezniki iz Žirov.

Leta 2017 je bilo PGD Dobračeva uvrščeno med eno od 54 prostovoljnih in poklicnih gasilskih enot širšega pomena, kar zahteva še dodatno usposobljenost in opremljenost. Tega leta so dokončno uredili tudi status prvih posredovalcev, tako da v primeru nujnih bolezenskih stanj posredujejo na celotnem območju občine Žiri, je razložil Tratnik. Njihova operativna enota ta čas šteje 54 gasilcev, ki so usposobljeni za izvajanje različnih nalog zaščite in reševanja. Skupaj je v društvu 384 aktivnih in 139 podpornih članov vseh generacij – po besedah Janeza Tratnika je med najmlajšim in najstarejšim članom 86 let razlike, prav v medgeneracijsko povezovanje pa vlagajo veliko truda. Vsako leto organizirajo tudi odmevne družabne prireditve, se udeležujejo gasilskih tekmovanj, ki jih organizira Gasilska zveza Slovenije, in tekmovanj gasilskih enot širšega pomena v tehničnem reševanju iz vozil, kjer se uvrščajo v sam vrh v državi. »Vendar brez odličnega in sistematičnega dela preteklih generacij gasilk in gasilcev, ki so darovali svoj prosti čas za nesebično pomoč drugim, ne bi bilo mogoče doseči vsega tega. Veliko gasilsko srce in neomajna volja pomagati sočloveku v nesreči namreč krasita naše gasilce skozi vse obdobje obstoja,« je še poudaril in dodal, da je kljub vse večjemu pomenu strokovnega znanja, sodobne tehnologije in tehnike gasilec še vedno največ, kar imajo. Po obnovi voznega parka, s katerim so sistematično začeli pred šestimi leti in z nakupom moderne gasilske avtocisterne zaključili letos, pa jih v prihodnje čaka še ena pomembna naloga: obnova in posodobitev štirideset let starega gasilskega doma.

Poslanec državnega zbora in nekdanji župan Janez Žakelj je poudaril, da je gasilstvo res plemenito poslanstvo, in se jim zahvalil za tisoče ur, ki so jih namenili za večjo varnost občanov. »Ponosen sem, da smo s skupnimi močmi dosegli, da imamo v Žireh gasilsko društvo širšega pomena, saj smo toliko oddaljeni od Škofje Loke, da reakcijski čas znaša skoraj pol ure. Tudi z nakupom reševalnega vozila pa smo omogočili, da imajo udeleženci nesreč večjo možnost preživetja.« Želi si, da bi jim tudi nova cisterna čim bolje služila, obenem pa upa, da jo bodo morali čim manjkrat uporabiti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / torek, 23. januar 2007 / 06:00

Požar uničil dragocene freske

Nedeljski požar v dvorcu Smlednik, ki je od leta 1990 spet v lasti družine Lazarini, je povzročil neprecenljivo škodo.

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Jeseničani niso hranili moči

Jesenice – Hokejisti Acroni Jesenic so pred okoli štiri tisoč navijači na predzadnji tekmi rednega dela lige EBEL v domači dvorani z do konca požrtvovalno igro premagali ekipo Liw...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Častni občan je Boris Bregant

"Velikokrat sem rekel: jaz sem poplačan, če se ljudje nasmehnejo in mi pomahajo čez cesto," ob prejemu naziva častni občan Jesenic pravi Boris Bregant.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Svetovljan, ki ne pozablja na svoje korenine

"Pravijo, da nihče ni prerok v domovini, jaz pa dobim kar nagrado rojstnega mesta! Skratka, najlepša hvala!" pravi prejemnik občinske plakete Miha Mazzini.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Najbolj ponosen na monografijo Jesenic

"Nikoli nisem delal samo za denar, temveč predvsem z željo, da bi imele Jesenice kar največ od nas. Zato mi še danes največ pomeni, ko mi kolegi rečejo: To ste pa dobro naredili!" pravi dobitnik občin...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Zobozdravnik, športnik, zbiratelj

"Ko gremo iz službe domov in kakšen kolega reče, za danes sem pa zaključil, se zame delo šele začne," pravi dobitnik plakete občine Jesenice Željko Jakelič.