O podpori socialnim podjetjem
V okviru projekta sPOINT – Socialno podjetniška informacijska točka je v Kranju potekal prvi mreženjski dogodek podpornega okolja za socialno podjetništvo.
Kranj – V prostorih Kovačnice v Kranju so se pred kratkim pogovarjali o podpornem okolju za socialno podjetništvo. To v Sloveniji še ni tako dobro razvito kot v drugje v Evropski uniji, kjer naj bi po nekaterih ocenah socialna podjetja zaposlovala že deset odstotkov delavcev. Prav zato v zahodni kohezijski regiji poteka nov projekt sPOINT – Socialno podjetniška informacijska točka, ki ga Regionalna razvojna agencija Gorenjske –BSC Kranj skupaj s partnerji izvaja od 1. aprila. V okviru projekta, ki bo potekal do 30. septembra 2023, bodo organizirali izobraževanja, usposabljanja, izmenjave dobrih praks ter tudi dogodke, namenjene mreženju podpornega okolja za socialno podjetništvo, je pojasnila Franja Gabrovšek Schmidt iz BSC Kranj.
V Sloveniji je bilo sicer konec lanskega leta registriranih 269 socialnih podjetij. Večinoma gre za mikro podjetja, katerih četrtina niti nima redno zaposlene osebe, največja tri pa zaposlujejo več kot sto ljudi, je povedala Pamela Perdec z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Na Gorenjskem deluje 13 socialnih podjetij.
Na mreženjskem dogodku so pozdravili tudi prakso Mestne občine Kranj, ki je od leta 2016 v okviru javnih razpisov za podporo socialnim podjetjem namenila že okoli 150 tisoč evrov. »Od leta 2020 naprej je vsako leto za podporo socialnim podjetjem namenjenih štirideset tisoč evrov. V razpis so vključene vse nepridobitne pravne osebe, registrirane kot socialna podjetja, ki delujejo oziroma imajo sedež v Kranju. Možno je prijaviti ukrep, naložbo ali zaposlitev,« je razložil kranjski podžupan Janez Černe. »Prihodnje leto bo objavljen nov razpis, velikih sprememb glede na pogoje in upravičenost do podpore pa ne bo,« je napovedal.