Novi prvaki v namiznem hokeju
Tako velikega tekmovanja v namiznem hokeju, kot je bilo pretekli konec tedna v Kranju, v Sloveniji še ni bilo. Potekalo je evropsko prvenstvo.
Na prvenstvu je nastopilo okrog 180 tekmovalcev. Najmlajša udeleženka je bila stara osem let, najstarejši okrog 65.
Kranj – V Ledeni dvorani v Kranju smo vajeni hokejistov na ledu, tokrat pa je bilo postavljenih osemdeset igralnih polj, na katerih je hkrati lahko 160 tekmovalcev igralo namizni hokej. Kranj je gostil evropsko prvenstvo.
Najzgodnejša mehanska igra namiznega hokeja naj bil izvirala iz Toronta iz leta 1932, leta 1939 je svoj model igre razvilo švedsko podjetje Aristospel, leta 1957 pa je na trg prišla švedska Stiga. Na Švedskem je bilo leta 1982 tudi prvo prvenstvo v namiznem hokeju. »Švedi so še vedno uspešni, na tem prvenstvu predvsem v veteranski konkurenci, a velesile v Evropi so Latvija, Ukrajina in Rusija. Rusov v Kranj iz znanih razlogov ni. Konkurenca je kljub temu zelo močna. V odprti kategoriji je 121 udeležencev, skupaj okrog 180,« je pojasnil Anže Božič, slovenski reprezentant, ki prihaja iz Namiznohokejskega kluba Kranj. Ena igra traja pet minut, tekmujejo skupaj moški in ženske, mlajši in starejši. »Najmlajša udeleženka ima osem let, najstarejši okrog 65,« pojasni Božič in doda, da je ključ do uspeha potrpežljivost, dobra očesno-mišična koordinacija in mirnost.
Evropsko prvenstvo je potekalo v organizaciji Namiznohokejske zveze Slovenije, Namiznohokejskega kluba Kranj, Mestne občine Kranj in Klub študentov Kranj. »Organizatorjem sta Mednarodna namiznohokejska zveza in proizvajalec iger švedsko podjetje Stiga zagotavljala najmanj osemdeset novih miz, ki nam bodo ostale. Upamo, da bo prvenstvo pripomoglo k popularizaciji namiznega hokeja v Sloveniji,« je še povedal Božič. Kranjski klub je najmočnejši in da od polovico do dve tretjini igralcev v slovenskem pokalu.
Novi evropski prvaki so v Kranju postali Edgars Caics (Latvija) med posamezniki v odprti kategoriji (Anže Božič kot najboljši Slovenec je bil 51.), med mladinci Evgeny Matantsev (Ukrajina), Jakob Zalokar Obadic je bil četrti, kar je daleč najboljša slovenska posamična uvrstitev na evropskih prvenstvih, med ženskami Hanna Ivantsova (Ukrajina), Zala Škrlep je bila 13., med veterani pa Hans Osterman (Švedska), Bernard Škrlep je bil 24. Ekipno zmago so slavili Latvijci, Slovenija je osvojila sedmo mesto.