Predejo niti prihodnosti
S slavnostnim dogodkom, ki so ga poimenovali Predemo niti prihodnosti, so v soboto odprli prireditveni prostor v kompleksu nekdanje Bombažne predilnice in tkalnice v Tržiču, ki so jo domačini po starem ledinskem imenu območja poimenovali Voje.
Tržič – Bombažna predilnica in tkalnica je bila vse od leta 1885 do začetka 21. stoletja vtkana v življenja domačinov Tržiča. Kompleks je bil kasneje prepoznan kot industrijska kulturna dediščina. Načel ga je zob časa, a so kljub temu v njem prepoznali novo priložnost. Na podlagi smernic za obnovo spomeniško zaščitenega območja, ki jih je pripravil Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, so oblikovali idejni načrt oživitve. "Pred dvema desetletjema je takratni direktor Stojan Žibert odločil, da se območje ne razproda po delih, temveč se njegova revitalizacija obravnava celostno in se območje oživi z vsebinami današnjega časa," je pojasnila Damjana Habjan, direktorica podjetja Voje, hčerinskega podjetja BPT, ki je danes večinski lastnik nepremičnin na območju in koordinira prenovo kompleksa.
Danes je kompleks v večjem delu že zapolnjen z različnimi vsebinami, od poslovnih do muzejskih in športnih aktivnosti. V njem se nahaja 38 najemnikov in šest manjših solastnikov s svojimi poslovnimi dejavnostmi. Od leta 2016 pri obnovi sodeluje tudi Občina Tržič, ki je odkupila in uredila za nekaj več kot 12 tisoč kvadratnih metrov nepremičnin. "Z obnovo parkirišča in glavnega mostu za dostop v območje, z izgradnjo mestnega parka z otroškim kolesarskim poligonom in obnovo dela ceste skozi kompleks je prispevala pomemben delež k razvoju območja," je poudarila Habjanova.
Podžupan Občine Tržič Nejc Perko je ob tem spomnil na pestro zgodovino območja, ki je imelo velik vpliv na razvoj Tržiča. "Prihod Edmunda Glanzmanna in kasneje Andreja Gassnerja, dveh ustanoviteljev BPT v Tržič, je bil eden, upam si trditi, najpomembnejših dogodkov v zgodovini našega mesta," je povedal Perko.
Prireditveni prostor je namenu predala Sabina Gros, direktorica podjetja BPT, ki je naslednica Bombažne predilnice in tkalnice Tržič. "Uspešno smo krmarili med različnimi preprekami in obnovo pripeljali do konca. Verjamem, da bomo skupaj z Občino Tržič in drugimi deležniki dvorišče in kompleks BPT razvili v moderen poslovno-industrijski center, ki ne bo prepoznan le na Gorenjskem, temveč tudi čez mejo," je dejala Grosova.
Odprtje so pospremili s kulturnim programom in razstavo likovnih del otrok osnovnih šol Tržič, Bistrica in Križe. Na stojnicah so se predstavili nekateri najemniki prostorov v kompleksu BPT, dan pa so sklenili z večernim koncertom v prireditvenem prostoru.