Izzivi tehniških poklicev
Na Srednji šoli Jesenice je potekala okrogla miza, na kateri so govorniki razpravljali o možnostih, priložnostih in izzivih na področju tehniških poklicev, zlasti strojništva.
Mladi si želijo več praktičnega izobraževanja in možnost, da podjetje pobliže spoznajo.
Jesenice – Na okrogli mizi Karierni izzivi v tehniških poklicih in strojništvu, ki jo je v okviru projekta Zaposlitveni dnevi in karierni razvoj mladih pripravila Razvojna agencija Zgornje Gorenjske, so sodelovali predstavniki delodajalcev, Zavoda RS za zaposlovanje, svetovalne delavke osnovnih šol, ravnateljica in dijaki drugega in tretjega letnika Srednje šole Jesenice, študentka strojništva ter jeseniški župan Blaž Račič. Kot je pojasnila direktorica Eva Štravs Podlogar, skušajo tako približati tehniške poklice mladim in njihovim staršem. »Pri tem je tudi pomembno povezovanje izobraževalnih institucij in podjetij, ki prihodnjim kadrom ponujajo ne le prakse, temveč tudi morebitno zaposlitev. Mladi si namreč želijo več praktičnega izobraževanja in možnost, da podjetje spoznajo pobliže, se seznanijo z njegovim delovanjem in smermi razvoja tehniških poklicev,« je dodala direktorica.
Na Srednji šoli Jesenice opažajo upad vpisa v program strojni tehnik, kar pripisujejo tudi neustreznim pogojem za izvajanje praktičnega pouka. Šola si v prihodnje obeta prenovo, ki bo med drugim zagotovila sodobno delavnico in specializirane učilnice. »V prvi letnik prihodnjega šolskega leta je doslej v program strojni tehnik vpisanih le 11 učencev,« je povedala ravnateljica Monika Lotrič.
Upad zanimanja za poklice strojništva
Pri karierni orientaciji po besedah Jelke Berce, svetovalne delavke z Osnovne šole Antona Tomaža Linharta Radovljica, otroci potrebujejo konkretno izkušnjo. »Trudimo se, da učencem zagotovimo čim več vsebin in konkretnih izkušenj o posameznih smereh in poklicih,« je dejala in dodala, da je trenutno opazen trend upadanja zanimanja za poklice s področja strojništva, še vedno pa vztraja zanimanje za področje računalništva in mehatronike. »Osnovnošolci so sicer še premladi za dokončne karierne odločitve, imajo pa pri teh odločitvah pomembno vlogo starši, ki otroke seznanijo s poklici in jih usmerijo na poklicni poti,« je poudarila in dodala opažanje, da se več učencev odloči za strojno šolo v Škofji Loki kot jeseniško šolo.
Upad zanimanja za tehniške poklice pri mladih povzroča stisko pomanjkanja kadra pri delodajalcih. Andrej Skumavc iz jeklarskega podjetja SIJ Acroni je ob tem poudaril napačno razumevanje in nepoznavanje tehniških poklicev. »Jeklarska tradicija, ki jo poznamo na Jesenicah, je stara več kot 150 let in morda si jo še vedno napak predstavljajo kot industrijo, kjer ljudi zaposlujejo v težaške pogoje dela. Pogoji so se v vseh teh letih močno spremenili in posodobili, pri tem pa so še vedno potrebni tehniški poklici različnih področij, od elektrotehničnih do strojnih smeri in mehatronike,« je dejal. Pojasnil je še, da strojni tehnik lahko dela na treh področjih industrije. »Prvo je vodenje tehnoloških procesov in vzdrževanje strojev, druga veja je dizajniranje novih naprav in procesov in tretja razvijanje novih izdelkov.«
Povpraševanje po kadrih tehnične smeri je veliko, po besedah Uroša Kopavnika, direktorja kranjske območne enote Zavoda za zaposlovanje, štirikrat večje od kadra v evidenci brezposelnih oseb. »K problemu pristopamo zlasti s promocijo tehniških poklicev, ki jih predstavimo kot enakovredne poklice ostalim strokam,« je povedal in pojasnil, da je trenutno brezposelnost v Sloveniji zelo nizka. »Po podatkih naše evidence je na Gorenjskem 3300 brezposelnih oseb,« je dejal in dodal, da so pri iskanju zaposlitve ključne vrednote motivacija, odnos do dela in spoštovanje.