V ospredju strategije tudi mladi
V Kranju imajo po novem tudi strategijo razvoja socialnega varstva do leta 2028, ki v ospredje postavlja tudi mlade in njihove družine, osebe z različnimi zasvojenostmi in težavami v duševnem zdravju ...
Kranj – Kranjski mestni svetniki so na zadnji seji po skrajšanem postopku potrdili strategijo razvoja socialnega varstva v mestni občini Kranj (MOK) za obdobje 2022–2028. Te sicer zakonodaja ne predvideva, a ocenjujejo, da je dolgoročna strategija potrebna tudi na tem področju, je pojasnila Tanja Hrovat, vodja urada za družbene dejavnosti.
Hrovatova je razložila, da je za področje socialnega varstva letno namenjenih 2,6 milijona evrov proračunskih sredstev, kar predstavlja dobro desetino celotnega proračuna urada za družbene dejavnosti. Največ sredstev, približno polovica, je namenjena programom za starejše oziroma doplačevanju domske oskrbe. Približno četrtina sredstev je namenjena programom za invalide, enajst odstotkov programom za materialno ogrožene, slabih sedem odstotkov sodelovanju z nevladnimi organizacijami, približno toliko pa tudi programom za mlade družine in žrtve nasilja.
V Kranju so sicer pred meseci že sprejeli strategijo razvoja varstva starejših 2020–2024 in strateška dokumenta na področju invalidov, med katerima je tudi akcijski načrt izboljšanja in uresničevanja enakih možnosti invalidov. V tokrat sprejeti strategiji dajejo poudarek razvoju drugih področij socialnega varstva do leta 2028. Z njo bodo v MOK lažje tudi v prihodnjih letih zagotavljali in nadgrajevali kakovost življenja posameznikov in skupin prebivalstva, zlasti na področjih življenjskega standarda in osebnostnega razvoja, ter preprečevali revščino in socialno izključenost, so pojasnili.
V ospredju bodo predvsem mladi in njihove družine s socialno indikacijo, osebe s težavami zaradi različnih zasvojenosti in težavami v duševnem zdravju, žrtve nasilja in materialno ogrožene, vse s ciljem, da se bodo pravice do storitev in dajatev socialnega varstva uveljavljale po načelih enake dostopnosti in proste izbire oblik za vse upravičence pod pogoji, ki jih določa zakon, in po načelih socialne pravičnosti.
Skoraj sedemdeset ciljev
V strategiji razvoja socialnega varstva so si po besedah Hrovatove poskušali postaviti realne, a še vedno visoke cilje. "Teh ciljev je kar 67 oziroma skupaj 114 ukrepov," je dejala. Med glavnimi cilji so: vzpostavitev mobilne službe kot pomoč družinam na terenu, povečanje prispevka za novorojence, pridobivanje novih donatorjev hrane, vzpostavitev nočnega zavetišča za brezdomce, okrepljeno delo z odvisniki na terenu, spodbujanje zaposlovanja in reševanje stanovanjske problematike.