Brezplačna pomoč za starejše
V okviru projekta Halo 65+ je starejšim, ki niso vešči uporabe računalnika, v Škofji Loki po novem na brezplačni telefonski številki 080 22 61 na voljo pomoč pri dostopu do informacij in storitev, ki jih potrebujejo.
Škofja Loka – Na pobudo iz lokalnega okolja je v Škofji Loki začela delovati nova informacijska točka, s katero želijo starejšim omogočiti lažji dostop do zanje pomembnih informacij in povezav. Kot namreč ugotavljajo v Društvu Univerza za tretje življenjsko obdobje – Društvo U3, ki izvaja omenjeni projekt, je računalnik številnim starejšim še vedno nedostopen ali ga ne znajo uporabljati, zato potrebujejo podporo pri iskanju odgovorov na svoja vprašanja in različne informacije o storitvah. Vse to jim je po novem dostopno na brezplačni telefonski številki 080 22 61, na kateri bo njihova koordinatorka dosegljiva od ponedeljka do petka med 8. in 12. uro oziroma kasneje tudi ob drugih urah, če se bo izkazala potreba.
»Občanom, ki se ne znajdejo z računalnikom, smo s tem zagotovili boljšo obveščenost ter dostopnost do različnih institucij in storitev,« je poudaril župan Tine Radinja in dodal, da bodo na ta način lahko v polnosti izkoristili programe, ki jim jih v Škofji Loki nudijo – od različnih vrst izobraževanja in nadgradnje veščin do storitev zdravstvenega in socialnega varstva ter možnosti za večjo mobilnost, ki jo omogočajo Prostofer ali električna minibusa Agata in Jurij. Predsednica Društva U3 Borjana Koželj je namreč opozorila, da je v današnjem času digitalizacije brez računalnika in interneta težko doseči že zdravnika, pa tudi številne druge institucije in storitve. »Zato smo se odločili, da odpravimo diskriminacijo starih ljudi, ki so jim s tem, ker ne morejo naravnost dostopati do institucij, ki jih potrebujejo, kršene človekove pravice.« To so dosegli z aktiviranjem telefonske številke za ljudi, ki potrebujejo različne informacije oziroma pomoč. Z Društvom upokojencev Škofja Loka in Medobčinskim društvom invalidov Škofja Loka so pripravili tudi zloženko, ki jo bodo razdelili starejšim in v kateri so nekatere ključne telefonske številke, navedena pa so tudi področja, na katerih s klicem na telefonsko številko 080 22 61 lahko dobijo pomoč. S pomočjo prostovoljk iz skupine Starejši za starejše bodo zgibanko svojim uporabnikom dostavili na dom.