Ariana Debeljak / Foto: Tina Dokl

Na Jezersko pripeljala Glas jezera

Pred desetimi leti je Kulturno društvo Ariana na Jezerskem začelo prirejati glasbene dogodke. Duša festivala Vox laci (Glas jezera) je Ariana Debeljak, nekdanja glasbenica, ki od otroških let prihaja na Jezersko, kjer že petindvajset let živijo njeni starši.

Njeni starši imajo na Jezerskem hišo Kocka (ime izvira iz njihovega priimka Kocjan), kjer turistom oddajajo apartmaje. Ariana, ki je prihajala na Jezersko od otroštva in jo tu poznajo pod njenim »partizanskim« imenom Pika, je glasbenica, ki je deset let pela v opernem zboru in interpretirala tudi 19 solističnih vlog. Svojo ljubezen do glasbe na eni in Jezerskega na drugi strani je pred desetletjem povezala v glasbeni festival Vox laci. Kot nekdanji glasbenici ji je uspelo na Jezersko pridobiti zelo uveljavljene glasbene ustvarjalce, vključila pa je še jezersko glasbeno ponudbo, pri čemer so pomagala tudi domača društva.

»Ključni namen glasbenega festivala je bila popestritev in obogatitev turistične ponudbe na Jezerskem. V tujini namreč turisti zelo cenijo dodatno, tudi glasbeno dogajanje, kar bi lahko veljalo tudi za naše turistične kraje. Če se bo Jezersko v prihodnje v večji meri turistično razvijalo, k temu lahko pripomore tudi kakovostna glasbena ponudba,« pravi sogovornica. »Vsi trendi v razvoju turizma potrjujejo dejstvo, da si sodobni turist in popotnik želita predvsem doživetij, zgodb in vtisov. Narava in infrastruktura že dolgo nista več dovolj, vsebina je tista, ki priteguje gosta, zelo pomembno pa se nam zdi, da pri tem ne pozabimo na domačine, ki vse leto prebivajo v turističnem kraju in turizem tudi ustvarjajo. Brez te povezave turistična ponudba ne more biti kakovostna in se ne more razvijati v smeri trajnostnega turizma, ki prinaša zadovoljstvo obiskovalcev, domačinom pa višjo kakovost bivanja. Zagovarja namreč pristop, ki ne podpira množičnega turizma, pač pa kakovostno ponudbo za obiskovalce, ki pričakujejo več, dobijo več in so zato tudi pripravljeni plačati več. Del take kakovostne ponudbe so zagotovo tudi pestri kulturni in drugi dogodki.«

Teh je bilo v okviru glasbenega festivala Vox laci v desetih letih 48, na njih je nastopilo 490 umetnikov, ki jim je prisluhnilo več kot tri tisoč poslušalcev. Organizirali so tudi 17 seminarjev s sedmimi profesorji in več kot 70 aktivnimi udeleženci ter dva Evropska pikolistična festivala, kjer je na 16 koncertih nastopilo 36 umetnikov iz celega sveta, aktivnih udeležencev pa je bilo več kot 80. Nastopilo je deset opernih pevcev (med njimi denimo Juan Vasle), 40 vokalnih in instrumentalnih skupin ter zborovskih zasedb (tudi Slovenski oktet, skupina Pro Anima Singers z Otom Pestnerjem), med njimi tudi jezerske, ter 23 drugih umetnikov. Imena vseh je Ariana oktobra, ko se je s koncertom zbora Slovenske filharmonije iztekel deseti, jubilejni festival Vox laci, naštela v lokalnem glasilu Pr' Jezer, kjer se je vsem sodelujočim in tistim, ki vsa leta moralno in finančno podpirajo festival, tudi zahvalila za sodelovanje. Koncerte so prirejali v kulturnem domu Korotan ali v jezerskih cerkvah, letos pa so festival odprli s koncertom mladinskega pevskega zbora Glasbene šole Kamnik z zborovodkinjo Ano Smrtnik v naravnem amfiteatru, ki so ga uredili za prireditve na prostem in poimenovali Županov kot. Poletje sta zaznamovala še dva koncerta: nastop trobilnega kvinteta uveljavljenih slovenskih glasbenikov z mednarodnimi izkušnjami, profesorjev trobil na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, ter koncert violinista Janeza Podleska, flavtista Mateja Zupana in godalnega kvarteta Dissonance.

Glasbena doživetja so bila res vrhunska, Ariani Debeljak pa je žal, da se festival ni bolj uveljavil. Po letu 2008 se zaradi krize pozna velik upad turizma, kar velja tudi za Jezersko. Če bo Slovenija v prihodnje evropsko in svetovno bolj prepoznana turistična destinacija in če bo ta tok znalo izkoristiti tudi Jezersko, pa vendar upa na boljše čase. In seveda tudi na nadaljevanje Glasu jezera.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / torek, 27. december 2011 / 07:00

Sodobne ambulante in rentgen

Po novem letu bo v Zdravstvenem domu Kranj začel delovati nov digitalni rentgenski aparat, prenovili so štiri ambulante, največja težava pa ostaja pomanjkanje zdravnikov.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 13. marec 2014 / 22:03

Občina Škofja Loka dobila Zlati kamen

Dobitnica letošnjega priznanja Zlati kamen za razvojno najprodornejšo slovensko občino je občina Škofja Loka.

Radovljica / četrtek, 13. marec 2014 / 13:39

Sočutje in pomoč zasvojencem

Pomagajmo človeku, ki pada, in ponudimo mu roko, da bo vstal, je sporočilo sobotnega romanja alkoholikov in drugih zasvojencev ter njihovih svojcev na Brezje.

Škofja Loka / četrtek, 13. marec 2014 / 13:38

Le povezani do denarja

Župani slovenskih zgodovinskih mest so se z evroposlanko Mojco Kleva Kekuš pogovarjali o možnostih pridobivanja nepovratnih evropskih sredstev neposredno v Bruslju.

Kranjska Gora / četrtek, 13. marec 2014 / 13:38

Pasulj namesto rož

Na Dovjem še vedno ohranjajo posebno tradicijo praznovanja dneva žena. Že trideset let na 8. marec v kotlu sredi vasi skuhajo velik kotel pasulja; fantje ga pridejo iskat s kanglicami, da gospodinjam...

Jesenice / četrtek, 13. marec 2014 / 13:36

Razvajali so jih v mestu

V sedmih slovenskih krajih, med njimi tudi v Kranju, na Jesenicah in v Naklem, v akciji Razvajaj se v mestu na poseben način razvajali ženske.