Od vznesenosti k dejanjem
Izvolitev nove vladne ekipe je kot običajno pospremila začetna vznesenost. V to kategorijo bi lahko všteli izjavo novega premierja Roberta Goloba, da je nova vlada v marsičem edinstvena, tudi v tem, »da je v njej vsa raznolikost in s tem bogastvo naše države.« Enako zvenita njegova napoved, da bo to najboljša vlada doslej, in ocena uvodnega in seveda pričakovano složnega zasedanja vlade, ki da je odlična popotnica za delovanje v duhu dobrega povezovanja.
A začetnemu, medenemu obdobju, ki ga bomo najbrž merili v dnevih, če ne celo urah, bosta kot vedno sledila streznitev in soočenje z realnimi problemi. Rokave bo treba zavihati takoj, zato po drugi strani ohrabruje tudi Golobova izjava, da so ministrsko ekipo sestavili iz izkušenih politikov in strokovnjakov, saj mora biti vlada takoj operativna, ker zaradi zaostrenih razmer v svetu ne bo imela privilegija stotih dni miru. In tudi, da verjame, da so v politiki vsi navajeni na veliko besed in malo dejanj, sam pa se bo držal tega, »da bomo najprej izvedli in potem govorili«.
Nastavki za trdnost in učinkovitost nove vlade so dobri, za kar je poskrbel volilni rezultat, ki je omogočil sestavo koalicije z le tremi, programsko precej sorodnimi strankami, kar za Slovenijo v preteklosti ni bilo običajno. Novi premier je že poudaril, da želijo socialno pravično, solidarno državo, ki bo temeljila na znanju. Ob tem je napovedal tri področja, na katera se bodo primarno osredotočili: reforma javnega zdravstvenega sistema, boj s prehransko in energetsko draginjo ter vlaganja v družbo znanja. Poletje bodo morali posvetiti tudi pripravi na ustrezen odziv na morebiten vnovični zagon epidemije covida-19.
Kaj obeta koalicijska pogodba? Če vprašate gospodarstvo, je zaskrbljeno. Obrtno zbornico Slovenije na primer motijo napovedane spremembe dohodninske lestvice, višje obdavčitve dela ter višji davki ter obdavčitev nepremičnin, v katerih se izvaja gospodarska dejavnost. Če vprašate sindikate, ukrepe, ki so zapisani v koalicijski pogodbi, ocenjujejo pozitivno. Tako gospodarstveniki kot sindikalisti pa tudi civilna družba želijo sodelovati z vlado pri reševanju aktualnih izzivov. Glede na napovedi lahko pričakujemo, da bo ta vlada prisluhnila vsem deležnikom v večji meri kot prejšnja.
Zaželimo torej petnajsti slovenski vladi srečno in uspešno vladanje. Ni pomembno, ali sodimo med njene podpornike ali ne, rezultatov njenega dela bomo deležni vsi prebivalci Slovenije. Če bo uspešno naslavljala najbolj pereče probleme, bomo vsi na boljšem. Če njeno delo ne bo uspešno, bomo vsi živeli slabše.