Druženje ob ukrajinskih jedeh
Domačinke iz Kranja, ki so se jih dotaknile usode begunskih družin, ki so v Slovenijo pribežale pred vojno v Ukrajini, so ustanovile skupino U'krhki, da bi begunce prek kulinarike vključili v tukajšnjo družbo.
Kranj – Tudi v našo državo je zaradi vojne v Ukrajini pribežalo večje število beguncev, zlasti žensk in otrok. »Njihova stiska se je dotaknila mnogih med nami. Gorenjke smo se vprašale, kako bi se lahko povezale z begunkami, in nastala je skupina U'krhki,« so pojasnile članice omenjene skupine in razkrile svoj načrt: domačinke in Ukrajinke, ki so zatočišče pred vojno našle v naših krajih, se bodo skupaj z ljubitelji kuhanja družile ob hrani in se spotoma naučile še nekaj slovenskih besed.
Ime in logotip projekta U'krhki, ki sta plod kranjskega oblikovalca Dušana Grobovška, spominjata na kruh, na dom in krhkost ljudi, še posebno tistih žensk, ki so bile prisiljene zapustiti svoj dom v Ukrajini in oditi na varno. »Pri nas so dobile zatočišče, s projektom U'krhki pa zlasti priložnost, da se družijo in svoje kulinarično znanje delijo s svojimi gostitelji.« Ti si želijo, so pojasnili, da bi ob pripravi jedi, ki jih spominjajo na dom, morda našle vsaj malo utehe, za nekaj časa pozabile na grozote, ki se dogajajo v njihovi domovini, in se počutile sprejete. Ekipo U'krhkov ta čas sestavlja približno deset Slovenk in deset Ukrajink, a se ves čas širi, je pojasnila pobudnica tovrstnega sodelovanja Špela Ankele. Ob strani ji stojita Maruša Langerholc, ki obvešča in vodi Slovenke iz skupine, in Irina Sejdhanova, ki vodi skupino Ukrajink in pomaga prevajati. Doslej so izpeljali dve srečanji s kulinaričnimi delavnicami v Nežkini hiši ob Gostilni Krištof v Predosljah, ki sta jo za kulinarične popoldneve prijazno odstopila brata Tomaž in Krištof Bolka, je pojasnila Špela Ankele. »Prvo srečanje je bilo bolj spoznavno, na drugem pa smo že kuhale boršč po receptu Maše iz Ukrajine in spekle kruh.« Obe srečanji z dobrim odzivom obetata uspešno zgodbo o povezovanju, učenju in solidarnosti, poudarjajo v skupini U'krhki. Poleg kulinaričnih druženj načrtujejo še tečaje kuhanja ukrajinskih jedi. Danes pa bodo v Domu na Joštu na povabilo zakoncev Sedej, ki Dom vodita, skuhale dobrodelni »pošihtni« boršč v okviru tako imenovanih »pošihtnih petkov«. Sestavine za kuhanje boršča je priskrbela ekipa Doma na Joštu, zbrani denar pa bodo v celoti razdelili med družine, ki so se zaradi vojne priselile v Slovenijo in potrebujejo pomoč. Na voljo bo tako mesna kot vegetarijanska različica boršča. V prihodnje pa načrtujejo, da bodo z domačo hrano presenetile tudi ukrajinske športnike, ki ta čas trenirajo na Gorenjskem.
Projekt je povezal tudi mnoge gorenjske kmetovalce, proizvajalce pijač, gostince in slaščičarje, ki sodelujejo s svojimi pridelki in izdelki, sestavine za jedi, ki nastajajo v Nežkini hiši, prispeva tudi trgovska veriga Tuš.