Novinarji RTV Slovenija opozorilno stavkali
Podpisali koalicijsko pogodbo
V torek, dan pred njegovo izvolitvijo za desetega predsednika slovenske vlade, petnajste po vrsti, je predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob podpisal koalicijsko pogodbo s predsednikoma SD in Levice Tanjo Fajon in Lukom Mescem. Koalicijska pogodba določa jasno smer nove vlade, odločitev o tem, s kom sestaviti koalicijo, pa je bila zaradi jasne volje ljudi na volitvah enostavna, je ob tem dejal Golob. Določa tudi novo organizacijo vlade, ki je zaradi predloga SDS za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o vladi za zdaj še ne morejo realizirati. Ob tem je Golob zagotovil, da večanje števila ministrstev le na videz povečuje kompleksnost vlade. Fajonova je povedala, da so s podpisom koalicijske pogodbe začeli oblikovati vlado sprememb. Mesec pa je dejal, da se s podpisom pogodbe končuje izgubljeno desetletje in pol, ko se je Slovenija kobacala iz krize v krizo.
Potrdili sodbo Janši
Višje sodišče v Celju je v torek potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča, ki je predsednika SDS Janeza Janšo spoznalo za krivega dveh kaznivih dejanj razžalitve novinark TV Slovenija Mojce Šetinc Pašek in Eugenije Carl, ker ju je poimenoval odsluženi prostitutki. Dosodilo mu je tri mesece pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta, poročajo mediji. Sodnik poročevalec Andrej Pavlina je pojasnil, da je Janša na Twitterju zapisal grobo in seksistično izjavo, njegovo pritožbo pa so zavrnili kot neutemeljeno. Janšev zagovornik Franci Matoz je napovedal vložitev zahteve za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče. Po njegovi oceni je prvostopenjsko sodišče bistveno kršilo kazenski zakonik, senat celjskega okrožnega sodišča pa ni bil nepristranski. Po Matozovih podatkih je kazenska zadeva zoper Janšo že v ponedeljek tudi zastarala, a na višjem sodišču poudarjajo, da bi zastarala v sredo, torej dan po njegovi odločitvi v tej zadevi. Zagovornica novinark, odvetnica Katja Zdolšek, je poudarila, da je bila Janševa izjava na Twitterju vulgarna, seksistična in žaljiva, napisana pa premišljeno.
Opozorilna stavka na RTV Slovenija
V ponedeljek so novinarji RTV Slovenija opozorilno stavkali. Koordinacija novinarskih sindikatov Radiotelevizije Slovenija in Sindikat novinarjev Slovenije sta poudarila, da sta resno ogrožena obstoj javne RTV in status zaposlenih. Stavkali bodo do izpolnitve stavkovnih zahtev. Kot posebne stavkovne zahteve so navedli umik predlaganih sprememb statuta zavoda, s katerimi bi uredništvo za televizijski informativni program razdelili na dva dela – za prvi in drugi program. Zavzemajo se za izpolnitev še neuresničenih zavez vlade o financiranju zavoda na podlagi sporazuma o reševanju stavkovnih zahtev iz leta 2018. Če sporazum ne bo sklenjen do 30. maja, zahtevajo odstop generalnega direktorja RTV Andreja Graha Whatmougha, odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija Jadranke Rebernik, v. d. urednika uredništva za nove medije v Multimedijskem centru Igorja Pirkoviča in predsednika programskega sveta Petra Gregorčiča. Kljub nasprotovanju novinarskih sindikatov je nadzorni svet zavoda v sredo potrdil spremembe statuta javnega zavoda in s tem tudi delitev televizijskega informativnega programa na dve enoti.
Jenull še prejema tožbe
Protestnik Jaša Jenull je pred kratkim prejel tretji tožbeni zahtevek policije, tokrat za 34.000 evrov, obenem pa vsak teden prejme še množico glob, ki znašajo od 500 do 750 evrov, je ta teden poročal časnik Dnevnik. Zadnja tožba se nanaša na Jenullovo domnevno organizacijo protesta pred parlamentom junija 2020, ko so na Trgu republike državljani sedeli na tleh in glasno brali ustavo. Policija trdi, da ji je z organizacijo protesta povzročil visoke stroške, zdaj pa od njega terja povrnitev škode. Komisarka Sveta Evrope za človekove pravice Dunja Mijatović je sicer v sredo pozvala h končanju vseh postopkov proti aktivistom civilne družbe v Sloveniji in odpravi kazni zanje.
Toča povzročila škodo pomurskim kmetom
Ta teden so vzhodni in severovzhodni del Slovenije zajela močna neurja s točo. V Pomurju je v sredo neurje s točo, ponekod veliko kot jajce, veliko škode povzročilo tudi na poljih, vrtovih in sadovnjakih. Po poročanju STA je ponekod pridelek povsem uničen in ga bo treba zasejati na novo, ponekod na drevesih ni ostalo niti listje, po drugi strani pa so v nekaterih krajih dobili le nekaj kapelj dežja. Bolj prizadete so poljščine, ki so proti koncu zorenja, medtem ko si komaj posajene po navadi po takih dogodkih precej opomorejo.