Stari, a skrbno zloščeni do sijaja
Minuli konec tedna so člani Društva starodobnih vozil Kamnik pripravili že enaindvajseto mednarodno revijo starodobnih vozil najstarejših letnikov, ki so se po nekaj letih, ko so bili na ogled le v Arboretumu, znova predstavili tudi v središču Kamnika. Gre za edinstveno tovrstno revijo pri nas.
Kamnik – Organizatorji so se po premoru in težavah, ki jih je v minulih dveh letih povzročala epidemija, letos upravičeno lahko veselili pestre udeležbe iz različnih držav, a vse se vendarle ni izšlo po načrtih.
Želijo si še več starodobnikov iz tujine
»Žal smo tik pred zdajci zaradi tehničnih težav, korone pa tudi napovedane možnosti neviht prejeli nekaj odpovedi iz tujine, česar nam je resnično žal, a ne glede na vse se je v Kamniku letos zbralo okoli šestdeset starodobnih vozil – večinoma naših članov iz različnih koncev Slovenije, občudujemo pa lahko tudi nekaj starodobnikov iz Hrvaške, Avstrije in Nemčije. Želeli bi si udeležbe Madžarov in Čehov, kjer je to področje tehniške dediščine zares bogato in razvito; malokdo verjetno ve, da je bilo na Češkem pred vojno kar petnajst tovarn avtomobilov! Verjamem, da nam jih bo uspelo privabiti prihodnje leto,« nam je v soboto dopoldne, ko so se starodobniki razreda A, torej najstarejših letnikov, zbrali v središču Kamnika, optimistično razlagal dolgoletni predsednik Društva starodobnih vozil Kamnik Miroslav Vrhovnik, tudi predsednik organizacijskega odbora, ki je tridnevni dogodek speljal ob močni podpori svoje žene Mije in številnih članov društva.
Starodobniki in njihovi lastniki so se namreč zbrali že v petek v Samostanu Mekinje, v soboto so bili dopoldan razstavljeni v Kamniku, popoldan so se odpravili proti Moravčam, v nedeljo pa so bili obiskovalcem na ogled v Arboretumu Volčji Potok.
Urejeni avtomobili pa tudi njihovi lastniki
V koloni parkiranih vozil smo lahko občudovali nekaj res lepih primerkov, prav vsak pa ima svojo zgodbo. Člani PGD Kobarid so pripeljali vozilo z letnico 1911, ki so ga potegnili iz Soče, kjer je končal med prvo svetovno vojno, in ga obnovili tudi ob podpori evropskih sredstev. Marko Kveder iz Rafolč pa je predstavil svojo repliko forda T iz leta 1919, ki jo je izdelal iz lesa.
Prav vsako vozilo so organizatorji predstavili ob mimohodu, lastniki pa so o njih z veseljem razlagali tudi vsem navdušenim obiskovalcem – ne nazadnje vsak lastnik starodobnika za to, da ga primerno uredi in pripravi za tovrstne revije, v povprečju porabi pet let.
Organizatorje in zbrane je nagovoril tudi Janko Uratnik, predstavnik mednarodnega združenja starodobnih vozil FIVA, ki združuje 1,6 milijona članov v 65 nacionalnih zvezah v kar 85 državah z vseh kontinentov. Kamniška revija je pred leti že bila uvrščena na koledar dogodkov FIVE, poudaril je, da si bo prizadeval, da bo tako znova spet tudi v prihodnje.