Nabrali skoraj pol tone odpadkov
V soboto je Društvo za podvodne dejavnosti Bled izvedlo že 29. čistilno akcijo Blejskega jezera, v kateri je sodelovalo 52 potapljačev in 107 drugih udeležencev, ki so skupaj nabrali skoraj pol tone odpadkov.
Bled – Akcijo je Društvo za podvodne dejavnosti Bled, ki bo prihodnje leto praznovalo 50-letnico delovanja, organiziralo pod okriljem Slovenske potapljaške zveze (SPZ) in v sodelovanju z blejsko ribiško družino in občino ter Infrastrukturo Bled. Kot je pojasnil predsednik blejskega društva za podvodne dejavnosti Janez Andrejc, so potapljači čistili do globine osmih metrov, in sicer na 26 lokacijah na celem območju Blejskega jezera, zlasti obrežje in okolico otoka. »Odpadkov je vedno manj, kar pomeni, da so ljudje vedno bolj ozaveščeni. Še vedno pa vselej na plano potegnemo tradicionalne smeti, kot so plastenke, pločevinke in plastične vrečke, običajno tudi nekaj večjih predmetov, kot so kolesa, stoli in mize,« je povedal in dodal, da je akcija tudi priložnost za tkanje vezi med potapljači iz vse Slovenije.
Čistilne akcije imajo po besedah Mitje Slavinca, predsednika SPZ, zlasti preventivno vlogo. »Naš cilj ni, da očistimo čim več odpadkov, temveč da ljudi odvrnemo od neodgovornega metanja smeti v vodo. Potapljači smo sicer edini, ki lahko izvedemo podvodne ekološke akcije, a žal nas je premalo, da bi počistili vse, kar posamezniki lahko odvržejo v vodo,« je poudaril in še dodal, da se podvodno ekološko stanje v Sloveniji iz leta v leto izboljšuje, Blejsko jezero pa po njegovem sodi med najčistejše vode.
Letos se je akciji prvič pridružil tudi Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, ki je v živo izvajal monitoring vode. Predstavili so tudi mobilni ekološki laboratorij, ki je običajno tisti, ki je prvi na terenu, ko pride do onesnaženja. »Laboratorij se med drugim ukvarja s spremljanjem stanja površinskih voda, in ker se zavedamo pomena varovanja okolja, smo letos z veseljem sodelovali pri čistilni akciji,« je dejal Marko Maver, pomočnik direktorice.
Akciji so se pridružili tudi otroci radovljiške in blejske osnovne šole. »Čistilna akcija ni le enodnevni dogodek. V zavedanju, da se ozaveščanje začne že pri najmlajših, smo se pri SPZ povezali z lokalnima osnovnima šolama in del učencev vključili v izobraževalno-ozaveščevalne aktivnosti na temo pomena čiste vode že v mesecih pred izvedbo akcije,« je dejal predsednik komisije za ekologijo SPZ in član DPD Bled Marko Gajić. Učenka blejske šole Neža Mulec Ferjan je ob tem dejala: »Domačinom je zelo pomembno, da jezero ostane čisto tako za Blejce kot za turiste.«