Varuh o skrbi za starejše
Kamnik je v ponedeljek ob nedavnem evropskem dnevu medgeneracijske solidarnosti obiskal varuh človekovih pravic Peter Svetina. Seznanil se je z delom Zavoda Oreli in obiskal njihovo Svetovalno pisarno za starejše, nato pa v preddverju občine odprl Varuhov kotiček, namenjen občanom.
Kamnik – Zavod Oreli že dvanajsto leto učinkovito naslavlja in rešuje potrebe starejših v občini Kamnik. Skupaj s približno petdesetimi prostovoljci vodijo Svetovalno pisarno za starejše na Tomšičevi ulici v središču mesta, v vseh teh letih pa so oblikovali inovativni model za reševanje potreb starejših, ki sta ga varuhu prestavila direktorica Zavoda Oreli Martina Ozimek in svetovalec mag. Roman Rener. »Obisk Varuha človekovih pravic daje nam, tako prostovoljcem kot vodstvu, potrditev in podporo za aktivno delovanje naprej. Želimo si, da bi naš model razširili po Sloveniji, saj je učinkovit in uspešen. Posebno moč modelu dajejo tudi nova znanja in izkušnje, saj sodelujemo s štirimi fakultetami. Obisk Varuha je tudi priznanje Občini Kamnik, ki je v našem modelu prepoznala odgovor na aktualne izzive, najlepša hvala tudi njim za vso podporo,« je ob obisku povedala Martina Ozimek in poudarila, da število starejših, ki potrebujejo pomoč, narašča, zato si v svojih vrstah želijo še več prostovoljcev. Roman Rener je poudaril, da je njihov model koristen tako za uporabnike kot občino, saj razmere kažejo, da je treba vedno več starejših negovati na njihovem domu.
Ena od prostovoljcev je tudi Mija Gorjup, upokojena patronažna sestra, ki nam je povedala, da delo opravlja z veseljem in srcem, da pa je potreb več, kot jih zmorejo pokriti. »V prostovoljstvu sem našla pravi zaklad, tudi veselje, prijateljstvo in predanost, potrpežljivost, iskrenost in strpnost. Prostovoljci pomagamo pri vsakodnevnih opravilih, se s starejšimi pogovarjajo in skrbijo, da niso osamljeni, za starejše opravijo kakšen nakup, jih pospremijo na sprehod … Med nami so tako osnovnošolci kot aktivni upokojenci,« nam je povedala in dodala, da lahko pomaga do dvakrat tedensko. Povpraševanja po prostovoljcih je veliko tako v mestu kot po vaseh na podeželju.
»Zavod Oreli je odličen primer tega, kako lahko v lokalni skupnosti deluje povezovanje, kaj je prostovoljstvo in kako si različne generacije medsebojno pomagajo, kako je to medgeneracijsko sožitje pomembno in kaj prinesejo mladi ter starejši celotni skupnosti skupaj. Zagotovo je naloga lokalne skupnosti, da na svojem področju skrbi za občanke in občane, po drugi strani pa je naloga države, da omogoči ekosistem medsebojnega sodelovanja in podpore takim iniciativam, kot je ta. Izjemno sem bil presenečen, da obstaja in tako dobro deluje vaš Zavod Oreli,« je povedal varuh, ki se je ob robu obiska Zavoda Oreli sestal tudi z županom Matejem Slaparjem.
Skupaj sta nato v preddverju občinske stavbe odprla Varuhov kotiček, šele četrti v Sloveniji, ki je namenjen prebivalkam in prebivalcem kot informacija, kdaj in na kakšen način se lahko obrnejo na varuha človekovih pravic. Opremljen je s stojalom, na katerem so na voljo koristne informacije o delu varuha v obliki zloženk in brošur ter tudi obrazec za vložitev pobude.