Muzeji so moč za prihodnost

Že tradicionalni Mednarodni muzejski dan letos poteka pod geslom Moč muzejev. Muzeji nas učijo o naši preteklosti, govorijo o sedanjem stanju družbe in nas usmerjajo v iskanje novih zamisli za prihodnost. V sredo, 18. maja, se bodo ob prostem vstopu v muzeje in galerije zvrstili tudi raznovrstni dogodki. Tu je nekaj odličnih predlogov za vaš obisk muzeja.

Tematski mednarodni muzejski dan vsako leto združuje več kot štirideset tisoč muzejskih institucij v več kot 158 državah sveta. Pridružuje se jim tudi Slovenija z velikim naborom sodelujočih muzejev in galerij po vsej državi.

Mednarodni muzejski dan (MMD, na družbenih omrežjih sledite ključniku #IMD2022) se letos posveča temi Moč muzejev.

Kranj – Mednarodni muzejski dan (MMD, na družbenih omrežjih sledite ključniku #IMD2022) se letos posveča temi Moč muzejev. Tematski mednarodni muzejski dan vsako leto združuje več kot štirideset tisoč muzejskih institucij v več kot 158 državah sveta. Pridružuje se jim tudi Slovenija z velikim naborom sodelujočih muzejev in galerij. Letos bomo mednarodni muzejski dan zaznamovali v sredo, 18. maja, ko bodo muzeji obiskovalcem nudili prost vstop in obilico zanimivih dogodkov. V ICOM Slovenija (Mednarodni muzejski svet – Slovenski odbor) tudi tokrat načrtujejo več akcij, ki bodo opozarjale na moč in vrednote slovenskih muzejev ter jih promovirale. Kot so ob tem še poudarili v odboru, jih ob tokratnem muzejskem dnevu veseli, da se po obdobjih izolacije in nezmožnosti skupnih srečanj zaradi epidemije covida-19 spet srečamo in v živo poklepetamo o prihodnjih načrtih muzejev v naši državi.

Vsebine, ki jih v okviru letošnje teme raziskujejo, so: moč doseganja trajnosti: muzeji kot ključni akterji v svojih lokalnih skupnostih prispevajo k številnim ciljem, ki vključujejo spodbujanje trajnega razvoja in socialne ekonomije ter razširjanje znanstvenih informacij o okoljskih izzivih; moč inovacij na področju digitalizacije in dostopnosti: muzeji so inovativna igrišča, kjer se razvijajo nove tehnologije, digitalne inovacije lahko naredijo muzeje dostopnejše in privlačnejše; moč gradnje skupnosti z izobraževanjem: muzeji s svojimi zbirkami in programi povezujejo družbo in gradijo skupnosti; s podpiranjem demokratičnih vrednot in zagotavljanjem priložnosti za vseživljenjsko učenje prispevajo k oblikovanju informirane in angažirane civilne družbe.

Jutri se bodo slovenski muzealci na srečanju v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani pogovarjali o potencialih slovenskih muzejev na področju digitalizacije, inovacij in pomenu povezovanja ter sodelovanja v mednarodnem prostoru. Sledila bo predstavitev slovenskega prevoda Rdečega seznama za Jugovzhodno Evropo, predlog nove muzejske definicije in novega kodeksa etike za muzeje, ki je ta čas v nastajanju, najavili pa bodo tudi nov razpis za nagradi ICOM Slovenija 2022. Sledilo bo odprtje urbane razstave slovenskih muzejev na temo MMD v sodelovanju s podjetjem TAM-TAM. ICOM Slovenija je leta 2020 v času začetka epidemije covida-19 nadgradil tradicionalno razstavo državnih muzejev ob mednarodnem muzejskem dnevu in k sodelovanju k skupni akciji plakatov povabil vse slovenske muzeje. V prvem letu so plakate objavili v virtualni različici, lani so jim dodali tudi urbano razstavo plakatov, ki jo nadaljujejo tudi letos. Tudi tokrat so muzeji pripravili vsak svoj plakat, vezan na letošnjo temo MMD, ki bo predstavljen v sklopu urbane razstave plakatov TAM-TAM v Ljubljani in nekaterih drugih mestih. Plakate so ponovno združili tudi v virtualno knjižico, ki na enem mestu prikazuje plakate vseh sodelujočih muzejev na urbani razstavi v Ljubljani. Povabilu so se muzeji tudi letos odzvali v velikem številu, saj knjižica združuje kar 34 plakatov.

Na vsak način preverite tudi, kaj posebnega se bo v torek in v prihodnjih dneh dogajalo v muzejih na Gorenjskem in drugje po Sloveniji. Za prvi namig vam v tej dvostranski prilogi ponujamo nekaj odličnih predlogov Gornjesavskega muzeja in Slovenskega planinskega muzeja, Kobariškega muzeja, Gorenjskega muzeja, Rudarskega muzeja Zagorje in Pivovarskega muzeja Union.

Na Pot miru v Kobarid

»Kobariški muzej z dobrimi obeti vstopa v poznopomladansko in poletno sezono. Na srečo omejitev zaradi epidemije ta čas ni več, v muzej se vračajo šolske skupine in predvsem tudi tuji obiskovalci, med katerimi v pomladanskem času prevladujejo Italijani, Avstrijci in obiskovalci iz Združenih držav Amerike,« je povedal direktor muzeja Martin Šolar.

Kobariški muzej s stalno razstavo in dvema občasnima razstavama ponuja v Sloveniji in tudi širše v Srednji Evropi celovit pregled dogajanj na soški fronti, kjer so boji v času prve svetovne vojne potekali kar 29. mesecev. Za letošnjo sezono so po tridesetih letih prenovili eno od osrednjih atrakcij muzeja, maketo Zgornjega Posočja, ki skupaj z digitalno projekcijo prikazuje dogajanje v zadnji, 12. soški ofenzivi.

V muzeju bi posebno radi poudarili povezano ponudbo Kobariškega muzeja, ki ni le muzej dediščine soške fronte, temveč zelo pomemben turistični ponudnik v Posočju in tudi v Julijskih Alpah. Tako imajo imetniki kartice ugodnosti doline Soče in Bohinja v Kobariškem muzeju prost vstop. »V Kobariškem muzeju, na Sabotinu nad Novo Gorico v parku miru in Pomniku braniteljem slovenske zemlje na Cerju na Krasu v sodelovanju z Ustanovo Fundacija Poti miru v Posočju združujemo moči v prizadevanju za ohranjanje kulturno-zgodovinske dediščine prve svetovne vojne ter še prijaznejše približevanje dragocenega nacionalnega bogastva ostalin in obeležij soške fronte obiskovalcem,« poudarja Šolar. Popotnikom na Poti miru od Alp do Jadrana tudi v letu 2022 ponujajo cenovno prijazen obisk treh muzejev, ki s povezano vsebino omogočajo celovito razumevanje vzrokov in posledic prve svetovne vojne ter dogajanja na soški fronti vzdolž celotne trase Poti miru. Z nakupom vstopnice v kateremkoli od treh pomnikov so obiskovalci upravičeni do 20-odstotnega popusta v drugih dveh.

V Kobariškem muzeju so se povezali tudi s Slovenskim planinskim muzejem v Mojstrani, kjer kot »naj muzeja« Julijskih Alp obiskovalcem ponujata skupno vstopnico in dodatni medsebojni 10-odstotni popust. Podoben dogovor imajo tudi s Turističnim društvom Gorje glede obiskovanja soteske Vintgar. »Osrednje poslanstvo muzeja, še posebej v času, ko žal vojna divja nedaleč proč od nas v Ukrajini, pa še vedno ostaja poslanstvo miru. Z ohranjanjem dediščine soške fronte le opozarjamo, da se ta zgodovina ne sme pozabiti predvsem zato, da se ne bi nikoli več ponovila,« zaključuje Šolar.

Od gora do fotografij in »nudlnov«

V Gornjesavskem muzeju ob letošnjem mednarodnem muzejskem dnevu vabijo v muzejske hiše od Jesenic do Kranjske Gore na brezplačen ogled novih občasnih muzejskih razstav. V Muzeju Kranjska Gora v Liznjekovi domačiji je na ogled razstava Vse arcnije z rož narjene. V Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani je na ogled razstava 10 sidrišč slovenskega alpinizma, ob tem pa še dve fotografski razstavi Janeza Kramarja Darilo ledene dobe in Andreja Trošta S smučmi, vrvjo ali peš.

V Kosovi graščini na Jesenicah je na ogled likovna razstava Živopis – narodne noše v delih Miha Maleša, v Galeriji v Kolpernu na Stari Savi pa peta mednarodna krožna fotografska razstava Ljudje sveta. Odprli jo bodo danes, v torek, 17. maja, ob 19. uri. Z njo bo do 3. julija v muzejski galeriji gostovalo Fotografsko društvo Jesenice.

V četrtek, 19. maja, ob 18. uri v sodelovanju z Muzejskim društvom Jesenice vabijo v Banketno dvorano Kolpern na muzejski večer Dachau leta 1945 skozi Hameršakove spomine. Predaval bo Boštjan Omrzel.

V soboto, 21. maja, ob 16. uri pa bo v Muzeju Kranjska Gora v Liznjekovi domačiji potekala etnološka delavnica Priprava rezancev (»nudlnov«).

Z namenom večje prepoznavnosti muzejev v družbi in njenega razvoja so včeraj muzealci obiskali stanovalce Doma upokojencev dr. Franceta Bergelja, kjer je dr. Marko Mugerli v sklopu Muzeja na obisku predaval o hokeju ter vodi in vodnih pogonih. Še en tak obisk bo sledil prihodnji ponedeljek, 23. maja.

O Plečniku na Gorenjskem

Ob letošnjem mednarodnem dnevu muzejev bodo v Gorenjskem muzeju namenili poudarek Plečniku, čigar 150. obletnico rojstva praznujemo letos. Razstava Plečnik na Gorenjskem odstira dela, ki jih je Plečnik s svojimi učenci ustvaril na Gorenjskem. Letošnje leto je Vlada Republike Slovenije razglasila za Plečnikovo leto. Umetnostna zgodovinarka Ana Debeljak je k razstavi, ki jo bodo odprli v sredo, 18. maja, ob 18. uri v Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju, zapisala: »Plečnikova dela odsevajo njegovo vizijo in filozofijo. V času vzpona moderne arhitekture je navdih črpal v klasičnih arhitekturnih delih. Z odklonom od tedanjih smernic je odkrival nove meje, znanje pa je prenesel tudi na mnoge generacije študentov, ki so njegovi filozofiji dodali svoj izvirni slog. Jože Plečnik, ki je na osi Dunaj–Praga–Ljubljana deloval od konca 19. pa vse do petdesetih let 20. stoletja, je največji pečat zapustil v Ljubljani.«

Plečnik je svoj pečat pustil tudi v prestolnici Gorenjske. Pobudo in potrebo za ureditev Kranja je po drugi svetovni vojni izrazil široko kulturno razgledani Črtomir Zorec. Leta 1936 je Jože Plečnik sodeloval pri načrtovanju vile Bežek na Koroški cesti 27. Plečnikov povojni opus pa je vseboval dve izvedbi in dva večja načrta: adaptiral je Prešernovo gledališče (1950–1953), uredil in opremil Roženvenski klanec (1954–1955), napravil načrt za preureditev Prešernove hiše (1953), načrt za novi most čez Kokro (1950) in predložil načrt za novo kranjsko mestno hišo (1955).

Mesec dni kasneje, ko bo Poletna muzejska noč, bodo v Gorenjskem muzeju glavni poudarek namenili hrani in razstavi Kaša, žganci, zelje – Dediščina prehrane na Gorenjskem za sodobno rabo, ki je na ogled v gradu Khislstein.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 24. januar 2024 / 22:03

Frančiška Bizant dopolnila sto let

Frančiška Bizant, Malenškova mama iz Žleb pri Medvodah, je v petek, 19. januarja, praznovala stoti rojstni dan. Pravi, da je recept za dolgo življenje, da si dober in rad pomagaš drugim.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 10. januar 2013 / 07:00

Ob hiši postavil velike jaslice

Zgornji Brnik - Ivan Kropivnik je letos že tretje leto postavil velike jaslice ob svoji hiši na Zgornjem Brniku, ki stoji ob cesti proti letališču. Lehnjak za jaslice je dobil na...

Zanimivosti / četrtek, 10. januar 2013 / 07:00

Vojaški gorniki pri sosedih

Vojaško sodelovanje z avstrijsko vojsko se je začelo že leta 1992, ko je Slovenija postala samostojna država.

Gospodarstvo / četrtek, 10. januar 2013 / 07:00

Spremembe pri obdavčitvi

Ob koncu lanskega leta spremenjeni zakon o dohodnini je prinesel tudi nekatere spremembe pri obdavčitvi dohodkov iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti.

Gospodarstvo / četrtek, 10. januar 2013 / 07:00

Različne službe združili v enotno upravo

Kranj - Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje so z novim letom veterinarsko in fitosanitarno upravo, direktorat za varno hrano in del kmetijskega inšpektorata združili v upravo...

Gospodarstvo / četrtek, 10. januar 2013 / 07:00

Davčne napovedi za obresti in vrednostne papirje

Kranj - Davčna uprava je pozvala zavezance, da do 28. februarja vložijo napovedi za odmero dohodnine za leto 2012 od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah ter od...