Tuzelski kanton
Moška voda, dekliška jama in »čihapuha« Ćiro (3)
Težko je priti do glavnega mesta BiH ali do katerega drugega mesta v Tuzelskem kantonu, ne da bi se peljali skozi Kladanj. Lahko bi rekli, da mesto kar vabi obiskovalce, da pridejo in odkrijejo, kaj skrivajo obronki planine Konjuh ter kaj ponujajo kanjoni rek Drinjača in Ujča.
Ogledali smo si torej Kladanj, se odpeljali do rekreativnega kompleksa, ki je dobil ime po izviru Muška voda. Izvir je sicer višje od kompleksa, veliko pa o vodi pove že ime samo … Pričakal nas je lastnik Kasim Selimović, nam razkazal hotel, ki so ga v času našega obiska ravno obnavljali, odprli naj bi ga v tem mesecu. Stoji sredi narave, ponuja številne možnosti rekreacije, zraven njega urejajo tudi nogometno igrišče. Lastnik optimistično zre v prihodnost in razmišlja o tem, kako bi športniki hodili k njim na priprave, je pa seveda vsak turist dobrodošel.
Zagotovo je zanimiva turistična znamenitost v okolici Kladnja tudi jama Djevojačka pećina. Leži v kraju Brateljevići, ki počasi stopa v »turistične športne copate«, saj ima potencial za razvoj feratnega turizma.
Jama leži malce zunaj kraja samega, do njenega vhoda vodijo stopnice, potem pa se pot ponovno spusti navzdol, kjer se odpre dejanski vhod v jamo. Ime je jama dobila po pogumnem dekletu, ki naj bi v njej našlo svoj grob, ko je želelo srdi noči zajeti vodo iz izvira v jami in se je ustrašilo svoje sence – pa ji je počilo srce. Med spuščanjem proti velikim »ustom« jame, so na levi strani zanimive gravure, ki je jih uspelo turističnim delavcem zaščititi. Pričajo o zgodovini jame. Arheologi menijo, da izhajajo iz obdobja antike. Poleg njih pa so opazni napisi, ki naj bi bili iz osmanskega obdobja, veliko pa je tudi novodobnih napisov in grafitov, tako da je treba kar dobro pogledati, da ločiš starejše oznake od sodobnih.
V Kladnju smo izvedeli tudi marsikaj o t. i. kladanjskih stečkih (bogomilski nagrobni spomeniki). Na kar 53 lokacijah so jih v tem okolju odkrili 436, med njimi je 52 primerkov okrašenih. Nekropola s stečki v Olovcih pa je bila razglašena za spomenik državnega pomena in jo najdemo tudi na listi Unescove svetovne dediščine.
Preden pa smo se ustavili v Etno avliji Mačkovac, smo nekaj časa čakali še prihod »ćire«, kot v teh krajih imenujejo starodobnika med vlaki. Banovići so namreč še edino mesto v BiH, kjer ćira še deluje in opravlja svojo prvotno funkcijo ter dnevno prevaža premog iz rudnika do sodobnejše železniške proge. Kar nekaj teh, za nas že »muzejskih eksponatov«, smo si tudi ogledali.
(Se nadaljuje)