Mag. Igor Mervič

Inflacija tudi zaradi zamrznitve

Z odprtjem Interspara v trgovskem centru Qlandia je Spar Slovenija uresničil lansko napoved o štirih novih trgovinah na Gorenjskem. Očitke trgovini odločno zavračajo.

Ljubljana – Današnje odprtje trgovskega centra Qlandia v Kranju je zagotovo najodmevnejši dogodek na Gorenjskem v tem tednu, ne samo zaradi obsega tega centra, pač pa tudi obsežne reklamne akcije zanj. Predvsem odprtje megamarketa Interspar pomeni za tretjega največjega slovenskega trgovca Spar Slovenija velik in odločen korak v našo regijo, zato smo k pogovoru povabili generalnega direktorja mag. Igorja Merviča. Poučen s slabimi izkušnjami iz Ljubljane, ostaja zvest svoji politiki in o načrtih ne želi govoriti.

Danes lahko rečemo, da je trgovina v zvezi s problemom inflacije kar precej na udaru. Očita se ji kartelno obnašanje ter povezovanje z dobavitelji. Kakšen je vaš pogled na to?

»Odločno zavračam takšne trditve in očitke. Gledano iz vidika Spara, bi bila to strahovita strateška napaka. Skregano bi bilo z zdravo pametjo, da bi se začeli kartelno dogovarjati, saj vemo, da smo cenejši od tistih, s katerimi naj bi se dogovarjali. Takšne trditve so iz trte izvite. Takšno dogovarjanje bi bil navaden samomor.

Kar pa zadeva dogovarjanje z dobavitelji, pri nas velja, da se ravnamo izključno po cenah in kvaliteti ponudbe, pri čemer naj opozorim, da je ponudba izredno široka, doma in iz tujine. Na preštevilne naslove smo poslali razne podatke in analize, s katerimi dokazujemo, da marž v relativnem deležu nismo povečevali, pa kljub temu napadi na trgovino ne prenehajo in že presegajo vsako razumno mero.«

Kakšna je vaša ocena vzrokov za povečano inflacijo v Sloveniji?

»Prepričan sem, da inflacija v Sloveniji ni trenuten pojav. Nedvomno največji vzrok zanjo je dvig cen surovin in hrane na svetovnih trgih, eden od vzrokov, da je nekoliko višja kot na evrskem območju, pa je v strukturi porabniške košarice, v kateri hrana pri nas predstavlja večji delež. Delno so veliki skoki cen tudi posledica pritiskov in zadrževanja cen kar dobrega pol leta pred prehodom na evro. Ker so vsi kazali na trgovino, čeprav marž ni spreminjala, smo trgovci tak pritisk prenesli na dobavitelje v obliki nesprejemanja novih cen. Imeli smo praktično zamrznitev. Letos, ko je pritisk popustil, so cene popravili, matematika primerjave s časi zamrznitve pa pokazala večjo inflacijo. Če bi se cene ves čas normalno poviševale, takih skokov cen ne bi bilo.«

Ali se zgodba z zamrznitvijo v bistvu letos ponavlja, kar bi pomenilo, da nas bo ob inflaciji bolela glava tudi prihodnje leto? Pritiski so spet hudi, trgovci kar tekmujete, kdo bo ponudil bolj 'zamrznjene' cene …

»Vsaj delno tudi to drži, čeprav menim, da ne bo več tako hudo. Boli predvsem dejstvo, da očitki letijo pavšalno in vsevprek. Tudi očitki domačim dobaviteljem, da so cene povečevali bolj kot tuji, po naših izkušnjah, ko imamo pregled nad ponudbo v Evropi, zelo malo držijo, morda le v nekaj posameznih primerih. Inflacija se bo po mojem mnenju počasi umirjala in bo vsekakor še nekaj časa naš problem.«

Spar Slovenija je podružnica tuje trgovske verige. Kakšen je vaš odnos do domačih dobaviteljev?

»Te odnose z domačimi dobavitelji že vrsto let skrbno negujemo in rečem lahko, da so zelo korektni. Hkrati pa odločno povem, da smo trgovina, ki lahko blago dobi kjerkoli.«

Spar je eden izmet treh velikih trgovcev v naši državi. Kolikšen pa je delež slovenskih dobaviteljev v vaši ponudbi?

»Najprej bi rad poudaril, da je Spar Slovenija pri nabavi povsem samostojen in neodvisen od svoje matere v tujini. Torej sami izbiramo in določamo, kaj bomo imeli v asortimentu. Naša politika je, da najprej iščemo dobavitelje doma, saj je zavedamo, da s tem pospešujemo domačo proizvodnjo. Enako velja tudi za naše investicije: gradijo jih domači izvajalci. V naši trgovski ponudbi je okoli sedemdeset odstotkov izdelkov domačih proizvajalcev.«

Znani ste tudi po tem, da imate kar precejšen delež izdelkov, ki jih tržite pod lastno blagovno znamko. Zanje ste na nekaterih ocenah kakovosti prejeli celo priznanja. Kolikšen je ta delež?

»Pod lastno blagovno znamko prodajamo okoli petino izdelkov, ki dejansko morajo izpolniti zelo ostra merila. Čisto vsak izdelek mora, preden gre v prodajo, uspešno prestati teste kvalitete, ki jih za nas izvajajo slovenski instituti, značilno za te izdelke pa je, da imajo občutno nižje cene, saj moramo sami poskrbeti za distribucijo in promocijo, ki jo nam sicer proizvajalci zaračunajo.«

Koliko trgovin je Spar Slovenija odprl doslej?

»Zagotovo veste, da smo začeli tako, da smo imeli nabavo prek svojega največjega konkurenta Mercatorja. Naravno je, da smo želeli imeti vse poslovne funkcije v svojih rokah in pod svojo kontrolo. Najprej smo postavili skladišče za suho blago, nato za sveže blago ter sadje in zelenjavo, prihodnje leto bomo odprli tudi svojo pekarno. Kar zadeva trgovine, bo Interspar v Kranju 66. Sparova trgovina v Sloveniji in naš cilj je zagotovo še nadaljnje širjenje trgovske mreže. O številkah ne želim govoriti.«

Lani spomladi ste na tiskovni konferenci javno ugotavljali, da ima Mercator na Gorenjskem kar 72-odstoten tržni delež, kar da je nevzdržen monopol. Takrat ste napovedali štiri nove trgovske centre. Kako je z uresničevanjem teh načrtov?

»Spar je na Gorenjskem začel s trgovino blizu sodišča v Kranju, nato odprl trgovino na Planini, sledile so Jesenice, Tržič in Radovljica, sedaj pa odpiramo megamarket v Kranju. Kranj je za nas veliko mesto, ki tak trgovski center potrebuje. Ob tem bi rad poudaril, da nas kupci na Gorenjskem – ne vem, ali zaradi pregovorne varčnosti – zelo dobro sprejemajo. V naših trgovinah na Gorenjskem ustvarimo nadpovprečen promet na kvadrati meter, večji kot drugod, razen seveda v metropoli. Očitno je, da kupci zaznavajo našo kvaliteto in nizke cene. Naš cilj je, da s svojo ponudbo prodremo v vse večje kraje, in mislim, da smo na Gorenjskem že blizu tega.«

No, prav na Gorenjskem je Škofje Loka prava črna luknja, ki ne premore niti enega trgovskega centra. Zakaj?

»Tudi v Škofjo Loko bi radi prišli, pa nam kljub prizadevanjem to ne uspe.«

Omenjeni megamarket bo v Kranju v okviru trgovskega centra Qlandia. Za kakšno vlaganje Spara pri tem gre?

»Interspar megamarket v Kranju bo pretežni del Qlandie, pri čemer bomo najeli okoli šest tisoč kvadratnih metrov prostorov, kar nam bo omogočilo ureditev okoli štiri tisoč kvadratnih metrov prodajnih površin. Uredili bomo tudi restavracijo z okoli 150 sedeži, saj ugotavljamo, da so naše restavracije zelo dobro obiskane. Investitor celotne Qlandie je Hypo banka, dodam naj še naše mnenje, da so drugi trgovski partnerji, ki bodo nastopali v lokalih tega centra, zelo dobro izbrani. Prepričani smo, da bo center prinesel Kranju v ponudbi marsikaj novega. V Intersparu bo ponudba s približno 35 tisoč artikli popolna.«

Načrti Spara na Gorenjskem?

»Žal vam ne morem povedati. Na osnovi slabih izkušenj je naša politika, da povemo za nove investicije šele takrat, ko imamo v roki gradbeno dovoljenje.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 4. julij 2012 / 07:00

Novo vozilo za kamniške gorske reševalce

Kamniška Bistrica - Kamniški gorski reševalci, ki v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami delujejo na območju občin Kamnik, Domžale, Komenda, Lukovica, Mengeš, Moravče in Trz...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 9. julij 2012 / 07:00

Tatovi mojega življenja (2)

Miličina stara mama je raznosila po vasi čenče o tem, kako je Vladimir dober do svoje pastorke. Vendar so ljudje že ves čas nekaj šušljali, niso verjeli, da je to res. V majhnih krajih gre slab g...

GG Plus / ponedeljek, 9. julij 2012 / 07:00

Učencev več, učiteljev premalo

Slovenski tednik za Koroško Novice so poročale, da je deželni šolski referent Uwe Scheuch prvič celovito predstavil splošni razvoj šolstva na Koroškem, brez izločevanja dvojezičnega manjšinskega...

Prosti čas / ponedeljek, 9. julij 2012 / 07:00

Espadrile in konji (3)

Če govorimo o menorški tradiciji, potem ne moremo mimo zelo znane obutve - espadril, ki so bile modni hit osemdesetih let, na Janezov praznik pa si namesto bikov lahko v Ciutadelli ogledate tek konj.

Gospodarstvo / ponedeljek, 9. julij 2012 / 07:00

Spreminjajo staro prakso

V šenčurskem Protim Ržišnik Perc so lahko zadovoljni, ker jim je edinim v roku uspelo pridobiti gradbeno dovoljenje za ureditev dvorane za Evropsko prvenstvo v košarki 2013. Zadovoljstvo direktorja An...

Gospodarstvo / ponedeljek, 9. julij 2012 / 07:00

Gorenjci na srečanje kmetov treh dežel

Kranj - V nedeljo, 15. julija, bo v Zahomcu v Ziljski dolini na avstrijskem Koroškem kmečki praznik in srečanje kmetov treh dežel. Srečanje se bo začelo ob pol enajstih dopoldne...