Tak je bil Mariupol leta 1910, na sliki je avenija »Ekaterinskaja«, imenovana po carici Katarini Veliki. / Foto: Wikipedija

Mariupol in Azovstal

Pristaniško mesto Mariupol ob Azovskem morju in na njegovem robu jeklarski kompleks Azovstal sta postala simbolni točki ukrajinskega odpora ruski agresiji. A je malo verjetno, da bi postali ukrajinski Stalingrad …

Marijino mesto

Imeni Mariupol in Azovstal sta v poročilih iz Ukrajine v zadnjih tednih najbolj pogosti. Zato si poglejmo, kakšni sta bili pred rusko agresijo, v kateri sta postali velikanski ruševini. »Mariupol je mesto v jugovzhodni Ukrajini, ki se nahaja na severni obali Azovskega morja ob ustju reke Kalmius. To je deseto največje mesto v Ukrajini in drugo največje mesto v Doneški regiji s 431.859 prebivalci (ocena iz leta 2021). Februarja in marca 2022 je bilo mesto oblegano in močno poškodovano med rusko invazijo na Ukrajino 2022. Ukrajinske oblasti so navedle, da je približno 90 odstotkov zgradb v Mariupolu poškodovanih ali uničenih. Humanitarni delavec iz Rdečega križa je razmere opisal kot 'apokaliptične' z zaskrbljenostjo za humanitarne razmere, ki jih povzročajo huda škoda na infrastrukturi, dostop do sanitarij in pomanjkanje hrane. 19. marca 2022 je ukrajinski policist v Mariupolu posnel video, v katerem je rekel: 'Otroci, starejši ljudje umirajo. Mesto je uničeno in izbrisano z obličja zemlje.' Videoposnetek je potrdil Associated Press. Pojavile so se kršitve človekovih pravic, ki so jih izvedle ruske sile v Mariupolu, in obtožbe o vojnih zločinih. Mesto je 13. marca 2022 dobilo naziv Mesto heroj Ukrajine. Mariupol je bil ustanovljen na mestu nekdanjega kozaškega tabora po imenu Kalmius in je mestne pravice dobil leta 1778. Bil je središče za trgovino z žitom, metalurgijo in težko industrijo, vključno z Leninovim metalurškim kombinatom in jeklarno Azovstal. Mariupol je igral ključno vlogo pri industrializaciji Ukrajine. Danes Mariupol ostaja središče industrije pa tudi visokega šolstva in poslovanja. Od leta 1948 do 1989 se je mesto imenovalo Ždanov po sovjetskem funkcionarju Andreju Ždanovu kot del prakse preimenovanja mest po komunističnih voditeljih. Po vojni v Donbasu, ko je mesto Doneck leta 2014 postalo glavno mesto samooklicane Doneške ljudske republike, je Mariupol postal začasno upravno središče Doneške oblasti. Mesto so 13. junija 2014 zavarovale ukrajinske čete, od takrat pa je bilo večkrat napadeno.« (Prirejeno po članku v Wikipediji.) Ime Mariupol pomeni Marijino mesto, a žal je očitno, da kljub imenu ni pod Marijinim varstvom.

Jekleno mesto

Ime Azovstal je sestavljeno iz predpone Azov (po Azovskem morju, ob katerem leži) in ruske besede »stal«, ki pomeni jeklo (iz nje je nastal tudi psevdonim Stalin). »Azovstal je bil ustanovljen leta 1930 v Mariupolu, Ukrajinska SSR (Sovjetska zveza) s sklepom predsedstva vrhovnega sovjeta ZSSR in je začel s proizvodnjo leta 1933, ko sta njegova plavža dala prvo železo. Januarja 1935 se je v Azovstalu začela proizvodnja jekla z zagonom prve 250-tonske nagibne odprte peči v ZSSR. Med drugo svetovno vojno so bile operacije prisilno ustavljene že leta 1941, ko je nacistična Nemčija zasedla Mariupol. Septembra 1943, ob osvoboditvi mesta, je bil obrat obnovljen. Leta 2005 je tovarna proizvedla 5,906 milijona ton jekla. Zaradi ohlapnih okoljskih predpisov in 'popolnoma zastarele' opreme, ki jo uporabljajo Azovstal in druge tovarne v mestu v lasti Metinvesta, je bil Mariupol tisto, kar je National Geographic opisal kot 'eno najbolj onesnaženih mest' v Ukrajini. V letih 2018 in 2019 so prebivalci Mariupola protestirali na ulicah za reformo. Od 16. aprila 2022 je postala železarna Azovstal zadnji odporni žep v obleganem Mariupolu. Ruske sile so branilcem dale čas do 6. ure zjutraj po moskovskem času 17. aprila, da se predajo. Rusija je trdila, da bi jim zagotovila življenja, če bodo pustili orožje. Vendar tudi po 18. aprilu ostaja tovarna pod ukrajinskim nadzorom. Zasnova podzemnega zaklonišča Azovstal je, vsaj sodeč po objavah na družbenih omrežjih, fascinantna. To je pravo podzemno mesto. Zgrajeno je bilo, da prenese jedrski napad.« (Prirejeno po spletnih virih.) Nekdanji komunistični jeklarski gigant je bil v samostojni Ukrajini privatiziran in je postal hčerinska družba nizozemskega holdinga Metinvest B.V.

Ukrajinski Stalingrad?

Zaradi junaške in trdožive obrambe mesta in jeklarne pred ruskim napadom je nastala misel, da bi lahko Mariupol postal ukrajinski Stalingrad. Ta primerjava je seveda pretirana. Mariupol je že padel, Azovstal pa bi lahko vzdržal le v primeru, če bi se ukrajinske sile izven obroča prebile do njega, kar pa je skoraj neverjetno. Marijino mesto leži na kopenski povezavi Rusije s Krimom, tej pa se Rusija gotovo ne bo odpovedala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Državni zbor naj potrdi mandate evropskih poslancev

Ljubljana - Mandatno-volilna komisija, ki je obravnavala poročilo državne volilne komisije o letošnjih volitvah v evropski parlament, državnemu zboru predlaga, naj potrdi izvolit...

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Kako in kdaj naj vadimo na trimski stezi?

Treba je upoštevati načelo postopnosti in prehajati od lažjega k težjemu ter od manj zahtevnih gibalnih nalog k bolj zahtevnim.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Slavje na derbiju v Podmežakli

Prejšnji petek smo dočakali prvi letošnji slovenski hokejski derbi v dvorani Podmežakla, Gorenjci pa smo se veselili zaslužene zmage Acronija Jesenic z rezultatom 4 : 3.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Prva glaska Gorenjske sta Nina in Žan

Na že enajstem Prvem glasku Gorenjske, ki je v organizaciji Radia Triglav potekal v jeseniškem gledališču, sta slavila Nina Jagodic iz Rateč in Žan Zelič iz Kranja.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Nekdanji plavžarji obujali spomine

V prostorih Kasarne na Stari Savi se je zbralo lepo število nekdanjih zaposlenih, ki so aktivno sooblikovali zgodovino plavžev.

Splošno / nedelja, 4. november 2007 / 07:00

Dimnikarske storitve spet razburjajo

Na zadnji seji občinskega sveta je občinski svetnik Ibrahim Smajić vnovič opozoril na problematiko dimnikarskih storitev. Dejal je, da visoke cene povzročajo veliko nejevolje med občani. N...