Krvavo znamenje bodo obnovili
Občina Kamnik se je lotila obnove t. i. krvavega znamenja v Podgorju, ki sega v leto 1510 in stoji na mestu, kjer so nekdaj izvrševali smrtne kazni.
Podgorje – Znamenje, ki stoji tik ob železniški progi na začetku vasi Podgorje, marsikateri voznik povsem spregleda, čeprav gre za spomenik, ki ima častitljivo starost. Na njem je vklesana letnica 1510, na desni stranici pa tudi dva kamnoseška znaka.
Kot pravi Zora Torkar iz Medobčinskega muzeja Kamnik, je bilo krvavo znamenje postavljeno na mesto, kjer so se izvrševale smrtne kazni. »Znamenje je verjetno služilo tudi za mejo mestnega pomerija, do koder je segala oblast mestnih organov. Sodna praksa je od 16. pa do zadnje četrtine 18. stoletja za dosego priznanja redno uporabljala skrajno krute metode mučenja. Šele avstrijska cesarica Marija Terezija je leta 1776 iz pravnega reda odpravila torturo kot postopek izsiljevanja priznanja s prizadejanjem telesnih muk.
Čas je naredil svoje in znamenje je bilo znova potrebno obnove, ki se je je Občina Kamnik v skladu s pogoji Zavoda za varstvo kulturne dediščine lotila v teh dneh. Konservatorsko-restavratorski poseg med drugim zajema mehansko odstranjevanje mahov in lišajev, vezanih nečistoč, preperelega kamna in neustreznih cementnih plomb s površine kamna, tlačno čiščenje in kemijsko globinsko utrjevanje površine kamna, večje manjkajoče dele kamna pa bodo ustrezno nadomestili. Znamenje bodo po obnovi tudi premazali z ustrezno zaščito, poglobili in zaščitili pa bodo tudi temelje.
Omenjeni posegi bodo trajali še kakšen teden, znesek omenjenega projekta pa je 4720 evrov. Dela na spomeniku opravlja akademski kipar, konservator Matej Turnšek.