Gostitelji tudi zmagovalci
Na tridesetem gorenjskem tekmovanju Mladi in kmetijstvo je zmagala ekipa Društva kranjske in tržiške podeželske mladine, za katero so nastopili Gašper Šink, Jernej Poklukar in Jakob Rakovec.
Trstenik – Oddelek za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj in Društvo kranjske in tržiške podeželske mladine sta v soboto na Trsteniku pripravila jubilejno, trideseto gorenjsko tekmovanje Mladi in kmetijstvo. Za tekmovanje se je prijavilo pet ekip iz vseh treh gorenjskih društev podeželske mladine, ena ekipa je v petek odpovedala sodelovanje.
Gostitelji so bili tokrat ne le spretni organizatorji, ampak tudi najboljši v znanju. Ekipa Društva kranjske in tržiške podeželske mladine, za katero so nastopili Gašper Šink, Jernej Poklukar in Jakob Rakovec, je pravilno odgovorila na petnajst vprašanj od skupno sedemnajstih in prepričljivo zmagala. Druga je bila ekipa Društva podeželske mladine Zgornjesavske mladine v postavi Domen Černe, Miha Vengar in Matevž Zupančič, na tretje mesto se je uvrstila tretja ekipa istega društva – Maša Božič, Jaka Čop in Lenart Benedičič, na četrto pa Društvo podeželske mladine Škofja Loka z ekipo Jaka Gantar, David Dolenec in Andraž Šubic. Ekipe so odgovarjale na vprašanja o semenarstvu, krškopoljskih prašičih in travnikih Natura 2000, ugotavljale pa so tudi vrste semena. Zanimivo: semena korenja, redkvice in blitve ni prepoznala prav nobena ekipa. Vse ekipe so prejele praktične nagrade, zmagovalci pa so se uvrstili na državno tekmovanje, ki bo 4. junija v Žužemberku.
In kdo so člani zmagovalne ekipe? Gašper Šink iz Češnjevka izhaja s kmetije, na kateri se ukvarjajo s prirejo mleka, pridelavo krompirja in rejo kokoši nesnic. Je študent tretjega letnika Biotehniške fakultete v Ljubljani, smer zootehnika. Jernej Poklukar je doma v Struževem pri Kranju, šola se za mizarja v Šolskem centru Škofja Loka, sicer pa dela v gradbeništvu in na kmetiji, kjer so glavne dejavnosti prireja mleka, reja kokoši nesnic in pridelovanje krompirja. Jakob Rakovec, prav tako iz Struževega, je dijak tretjega letnika kranjske gimnazije, študij želi nadaljevati na ekonomski fakulteti, pomaga pa tudi na domači kmetiji, kjer se ukvarjajo s poljedelstvom, predelavo mesa v mesne izdelke, trgovino in gostinstvom.
Kot so povedali Gašper, Jernej in Jakob, so se za gorenjsko tekmovanje pripravljali bolj malo, za priprave na državno tekmovanje pa si bodo vzeli več časa. V Žužemberku bodo »šli« na zmago, pri tem pa računajo tudi na pomoč navijačev iz domačega društva.