Razstava starih knjig
Na Podružnični šoli Voklo so v okviru občinskega praznika pripravili razstavo starih knjig.
Voklo – Knjige, ki so stare več kot sto let, so last Antona Umnika iz Šenčurja, moža ene od učiteljic Vanje Umnik. »Knjige je mož zbiral praktično celo življenje, prihajale so iz vseh regij Slovenije. Nekaj sem jih dodala tudi sama, saj je bila moja stara mama Marija Kladnik iz Volčjega Potoka prava ljubiteljica knjig. Ni bila med najbolj izobraženimi, a je njen interes za branje knjig presegal tedanje čase. Med vojno je čutila, da bi okupator knjige s kamniškega konca lahko zažgal oziroma uničil. Predlagala je, da jih skrijejo v bunker v gozdu. Po vojni so jih prestavili na podstrešje moje rojstne hiše. Stara mama je knjige posojala krajanom, po smrti pa mi jih je zapustila,« je pojasnila Vanja Umnik.
Razstavljene knjige so bile zanimive zlasti za učiteljsko stroko, saj so odstirale pedagoško in didaktično znanje, ki je bilo po besedah Umnikove že v 19. stoletju zelo razvito. Razstavljeni so bili tudi stari časopisi, kuharice, šolske potrebščine, revije, med njimi tudi prve izdaje otroške revije Ciciban in fotografije. »Otoke še vedno pritegne fizična knjiga in domača beseda. Veseli me, da še nismo v časih, ko bi stroj zamenjal učitelja, moč čustev in znanja, ki ga učitelj lahko prenese na otroka,« je še dodala Umnikova, ki se je ob tej priložnosti skupaj z drugimi učiteljicami Podružnične šole Voklo oblekla kot učiteljica iz 19. stoletja.
Otroci so narisali tudi slike starih šolskih pripomočkov in knjig. »Šolski pripomočki so bili nekoč mnogo bolj preprosti. Bila je le tablica, kreda in računalo. Danes je v šolskem sistemu velik poudarek na računalniški tehnologiji, ki otrokom daje širino in odpira okno v svet,« je še povedala vodja podružnice Alenka Kern.