Ob prazniku dela
Nocoj bodo zagoreli kresovi, v nedeljsko jutro pa nas bo zbudila prvomajska budnica. Praznovanja mednarodnega praznika dela bodo po dveh letih znova bolj sproščena, pozivi govorcev na proslavah k spoštovanju delavskih pravic pa se bodo vrstili tudi tokrat.
Letošnji praznik v Sloveniji sicer pričakujemo z eno najnižjih stopenj brezposelnosti v zgodovini samostojne države, nižja je bila le leta 2008. Leta 2013 je denimo stopnja brezposelnosti dosegala deset odstotkov, in če so takrat, v času okrevanja po gospodarski krizi, delodajalci zlahka našli delavce, danes ni več tako. Velik izziv predstavlja pomanjkanje kadrov, in kot opažajo tudi v sindikatih, mnogi delodajalci vse večjo skrb posvečajo ustvarjanju dobrih delovnih pogojev, s katerimi želijo privabiti kvalitetno delovno silo, kar je za dobrobit delavcev zagotovo dobra novica.
Kljub temu pa se trg dela še spopada z izzivi. Povprečna mesečna bruto plača je sicer februarja znašala dobrih 1927 evrov, a tega zneska skoraj dve tretjini delavcev ne dosega; moški v Sloveniji še vedno zaslužijo več kot ženske; lani se je denimo povečalo število oseb, ki opravljajo prekarne oblike dela …
Izzive pred delavce prinašata tudi digitalizacija in avtomatizacija delovnih procesov. Marsikatero delovno mesto že nadomeščajo stroji, po napovedih bo tega v prihodnje še več. Delodajalci si zato želijo delavcev, ki so se skozi celotno delovno dobo pripravljeni učiti in se prilagajati na spremembe, tudi šolski sistem pa bo moral slediti prihodnjim potrebam trga dela.
Spreminjajo se način in oblike dela, ki jih je dveletno obdobje epidemije še pospešilo. Kot ugotavljajo na Statističnem uradu, še nikoli doslej ni toliko delavcev delalo od doma. Epidemija pa ni spremenila le delovnih navad, temveč tudi vrednote. Poleg primernega plačila delavcem vse več pomenijo urejeni delovni odnosi, okolje, v katerem se lahko razvijajo in rastejo ter svobodnejše odločanje o delovnem času, kar je še posebno izrazito med mladimi generacijami, ki šele začenjajo svojo poklicno pot.
Kljub spremembam, ki jih doživljamo dandanes, pa nekatere stvari ostajajo enake vse od čikaških dogodkov pred 136 leti, v spomin na katere danes zaznamujemo prvi maj kot praznik dela. Tudi pri nas poznamo primere izkoriščanja delavcev, zaposlene, ki kljub pošteno opravljenemu delu komaj preživljajo svoje družine, mlade, ki so predolgo podvrženi negotovim oblikam dela … Boj za delavske pravice tako ostaja enako pomemben še naprej, prav tako kot spoštovanje dela in delavcev, ne glede na izobrazbo in poklic.
P Š
P Š