Na Dansko, v Španijo pa še kam
Škofjeloški gimnazijci se vsako leto tradicionalno odpravijo ne več izmenjav. Tako so povezani z vrstniki na Danskem, v Španiji, Nemčiji, Avstriji, Italiji in na Češkem.
Škofja Loka – »Dijaki, ki so vključeni v izmenjavo, dobijo nepozabno življenjsko izkušnjo,« je prepričana profesorica Ana Prevc Megušar, ki vodi izmenjavo z Danci. Dijaki napredujejo v znanju tujih jezikov, spoznavajo način življenja pri gostiteljih, njihove navade in običaje, skozi projektno delo z vrstniki na tuji šoli pa pridobivajo tudi novo znanje in vpogled v različne oblike in metode dela v tujih šolskih sistemih.
Danci so srečnejši
Na Gimnaziji Škofja Loka gojijo bogato tradicijo izmenjav: že letos so dijaki drugega evropskega oddelka gostovali v Taboru na Češkem, dijaki drugega naravoslovnega oddelka v Blaubeuernu v Nemčiji, na strokovni ekskurziji v Berlinu je bilo 32 dijakov, polni novih izkušenj so se iz Danske vrnili člani gimnazijskega pevskega zbora in glasbene skupine The Nipple People, iz Španije dijaki klasičnega oddelka. »Kamorkoli potuješ, je srečanje z novo kulturo neizogibno. Čeprav so Danci, tako kot mi, evropski narod, so razlike več kot očitne. Danci več pozornosti namenjajo družini in prijateljem. Mislim, da so zato tudi bolj srečni,« o prvih vtisih z dansko kulturo pravi dijak Domen Žontar.
O vrstnikih na Danskem nadaljuje, da so zelo gostoljubni, tujce sprejmejo odprtih rok in se tudi malo pošalijo: »Bolj sem se obremenjeval z vrstnicami. Opisal bi jih kot prijazne, lepe in nasploh vaaauu.« Domen je nastopil na koncertu pred tisočglavo množico mladih: »Nismo poznali njihovega okusa, njihovih pričakovanj. Kasneje smo izvedeli, da večina danskih dijakov posluša drugačno glasbo, kar pa ne pomeni, da v našem nastopu niso uživali.« Izmenjava z dansko gimnazijo Himmelev v Roskildeju je bila tematsko uglašena na temo športa in glasbe. »V dveh tednih druženja so dijaki spoznali, kakšen je pouk glasbe in športne vzgoje v Sloveniji in na Danskem, se pomerili v skupnih športnih igrah, slovenski dijaki so se preizkusili v kolesarjenju po Danski, za danske dijake, ki so vajeni ravnine, pa je bila nepozabna izkušnja vzpon na 1666 metrov visok Ratitovec in nočitev v tamkajšnji planinski koči,« zaključke izmenjave opiše Ana Prevc Megušar.
Stiki ostajajo
Junija so Škofjo Loko obiskali dijaki španske šole IES Antonio Machado iz španskega mesteca Alcalá de Henares, Ločani so jim obisk vrnili pred mesecem. Konec tedna v Cervantesovi deželi je bil namenjen spoznavanju družin španskih prijateljev, preostale dni pa so se vrstniki iz obeh držav sprehodili po barviti srednjeveški tržnici, ki je potekala v okviru Cervantesovega tedna, obiskali špansko prestolnico, si ogledali srednjeveško mesto Toledo, sodelovali pri pouku in obiskali Cervantesovo rojstno hišo v Alcaláju.
»Izmenjava ni koristna le zaradi učenja španščine, ampak tudi zaradi spoznavanja tuje kulture. Pred odhodom si nismo niti predstavljali, da je njihov vsakdanjik tako drugačen od našega. Mislim, da zdaj tudi na življenje v Sloveniji gledamo z drugačnimi očmi,« je po prihodu domov povedala dijakinja Klavdija Učakar, njen kolega Jure Markun pa dodal, da mu je najbolj prijalo druženje z vrstniki in ogledovanje znamenitosti: »Dobro se razumemo in bomo ohranili stike.Izkušnja je koristna tudi za izboljšanje znanja španščine, prav tako pa smo spoznali vsakdanje življenje družine, njihove navade, hrano, kulturo ...«
Sproščeno in z iskricami
»Trud, ki ga zahteva organizacija izmenjave, se učitelju več kot povrne, ko opazuje svoje dijake, kako znanje, pridobljeno v razredu, prenašajo v avtentične situacije in ga spontano nadgrajujejo, saj se učijo iz potrebe, da bi se lahko sporazumevali s svojimi vrstniki in njihovimi družinami,« izmenjavo opiše Špela Oman, profesorica španščine in slovenščine. Dodaja, da ne bo nikoli pozabila njihovega prepevanja v španščini, navdušenega kramljanja z vrstniki in nizanja vrste španskih pregovorov.
»Pri Špancih je vse sproščeno in umirjeno,« je navdušena Zala Bokal in nadaljuje: »Teden pod španskim soncem nas je povezal tako med seboj kot s španskimi dijaki, s katerimi ostajamo v stikih. Izmenjava je zelo dobra izkušnja, upam, da se bo v prihodnje odvilo še več tovrstnih projektov.« »Iskrice v očeh, ko Velázquezove slike, o katerih smo se učili pri pouku, tudi zares zaživijo pred njihovimi očmi v Museo del Prado, ko poskusijo kakšno izmed španskih specialitet, o katerih smo brali v učbeniku, ali ko se sprehodimo do slavnega trga Plaza Mayor v središču Madrida, so tako le še smetana na vrhu torte,« o neprecenljivi izkušnji še pravi Omanova.