Belokranjski kolesarski krog
Zadnji konec tedna sem z nekaj prijatelji preživel v Beli krajini. Nastanjeni smo bili na Kalski domačiji v vasi Štrekljevec pri Semiču. Lepo preurejena stara domačija, prijazni domačini in lepa pokrajina so nas prevzeli. Prijazne gospodinje so nam pripravile tipične belokranjske jedi, kot so pogača, semiško fulanje s hrenom, nadevana domača kokoš in belokranjsko cvrtje, ki smo jih začinili še z domačim sokom in belokranjskim vinom. Same dobrote, ki smo jih oba dneva okronali še s kolesarjenjem po čudoviti pokrajini, ki je razpeta med reko Kolpo na jugu in Gorjanci na severu. Območje nas je med kolesarjenjem navdušilo z ravno prav razgibanim terenom, ki se vije med belimi brezami. Klanci s prijetnim naklonom so si pogosto sledili drug za drugim, in ko smo se spustili z enega, smo dobili ravno pravo hitrost, ki nas je ponesla do polovice drugega.
Prvi dan smo se iz Semiča najprej dvignili v vas Gradnik in nato še Krvavčji Vrh, sledil je spust do Metlike, in se začeli vzpenjati proti Drašičem. Zatem smo se spustili proti reki Kolpi v naselje Rakovec, ki ga domačini imenujejo zadnja slovenska vas, saj leži na meji s Hrvaško. V bližini reka Kolpa zapusti slovensko ozemlje in zavije na Hrvaško. Mimo naselij Želebej in Radoviči smo se zapeljali do vasi Rosalnice, kjer so tri romarske cerkve ena zraven druge. Po kratkem počitku smo se zapeljali proti Podzemlju. Ustavili smo se v Otoku, kjer so leta 1944 zavezniki uredili vojaško letališče, od koder so vozili ranjence v Italijo. Največkrat so ranjence vozili z letali DC-3 Dakota. V spomin na te dogodke so na ta kraj postavili odsluženo letalo. Iz Otoka smo se odpeljali v Podzemelj in od tu poiskali bližnjico skozi gozd. Izkazalo se je, da to ni bila ravno dobra odločitev, saj je bila vožnja po blatnih gozdnih cestah prav adrenalinska. Ko smo ugledali prve hiše, je bilo veselje toliko večje, in ko so nam na bližnjem kmečkem turizmu postregli še zavitek in domač sok, smo se že šalili na račun blatne dogodivščine. Ko smo premagali že zadnji vzpon do Štrekljevca, je bil 60-kilometrski kolesarki krog zaključen.
Če želite v letošnji sezoni sami, v dvoje ali s skupino prijateljev na kolesu odkrivati nove kraje, vam predlagam, da se z vlakom podate do Metlike in nato odkrivate Belo krajino, ki vam bo nudila tudi prijetno osvežitev v reki Kolpi.