Razveljavili dvig plačnega razreda zdravnikom
Dvig plačnega razreda ni nujen ukrep
Ustavno sodišče je v ponedeljek objavilo odločbo, s katero je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona, ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. »Že doslej je namreč zakonodajalec omogočal dodatke tistim zdravnikom in zobozdravnikom, ki so pri svojem delu dodatno obremenjeni zaradi zdravljenja bolnikov s to boleznijo,« so navedli sodniki. Zahtevo za presojo ustavnosti dviga plačnega stropa so na ustavno sodišče kot volivci vložili predsedniki petih sindikalnih central Branimir Štrukelj, Jakob Počivavšek, Lidija Jerkič, Evelin Vesenjak in Peter Majcen, ki so odločitev ustavnega sodišča pozdravili. »Ustavno sodišče je pokazalo, da tudi če imaš v rokah oblast, še vedno veljajo pravila pravne države,« je tako dejala predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič. Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides pa poudarja, da bo morala nova vlada, ki bo želela državljanom zagotoviti učinkovit in dostopen javni zdravstveni sistem, takoj po volitvah izpeljati plačno reformo, sicer bo slovenski zdravstveni sistem nadaljeval pot proti dokončnemu zlomu.
Svetina poziva k spoštljivi predvolilni kampanji
Varuh človekovih pravic Peter Svetina je ta teden vse vključene v predvolilno kampanjo pozval, da svojo privrženost ustavnim in demokratičnim vrednotam ter dostojnemu komuniciranju izkažejo v vseh javnih nastopih. Opozarja namreč, da v zadnjem obdobju argumentirano kritiko in spoštljivo komunikacijo pogosto zamenjujejo sramotenje, zmerjanje, obračunavanje in linč. Svoboda izražanja je demokratična pridobitev, vendar pa je varovana do meja varstva drugih človekovih pravic in svoboščin oziroma pravic drugih, poudarja. Čeprav Svetina konkretno ni navedel, na katere javne nastope se njegov poziv nanaša, pa se je zagotovo odzval tudi na zapis sekretarja za nacionalno varnost Žana Mahniča na Twitterju, ki je sodelavko Gibanja Svoboda, humanitarko Failo Pašić z Jesenic, označil za »radikalno islamistko«, Gibanje Svoboda pa obtožil, da prinaša islamizacijo in šeriatizacijo. Pašićeva je dejala, da jo je tvit »ponižal, razvrednotil in razčlovečil«. V Gibanju Svoboda pa opozarjajo, da gre za spodbujanje verske nestrpnosti in širjenje laži in sovraštva. Tako Pašičeva kot v Gibanju Svoboda razmišljajo o ovadbi. Mahnič se sklicuje na svobodo govora, kot je dejal, so na komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb v povezavi z radikalnim islamom in povezavami s tujino obravnavali tudi Pašićevo. Poudaril je, da s svojimi besedami ni želel nikogar prizadeti.
Otroci o poklicni prihodnosti
V državnem zboru je v ponedeljek potekal 32. nacionalni otroški parlament, na katerem je 111 mladih parlamentark in parlamentarcev razpravljalo o poklicni prihodnosti. Med drugim so pozvali k boljši in čimprejšnji predstavitvi različnih poklicev in spremembi učnega načrta pri nekaterih predmetih. Za mlajše otroke si želijo predstavitve poklicev skozi igro, za starejše od sedmega razreda osnovne šole pa predstavitve poklicev v živo, več dni odprtih vrat in predstavitve različnih poklicev tudi na družbenih omrežjih. Želijo si tudi manj pritiska odraslih na izbiro njihove poklicne poti. Otroci so spregovorili tudi o psihičnih težavah, ki pestijo otroke, in o učnem načrtu. Predlagajo zmanjšanje obsega učne snovi, ki jo je treba temeljiteje predelati, in uvedbo učenja praktičnih znanj. Za temo 33. nacionalnega otroškega parlamenta prihodnje leto so izbrali duševno zdravje otrok in mladih.
Kolesa za mlade kolesarje
Šampion Tadej Pogačar je ob prvi zmagi na kolesarski dirki po Franciji leta 2020 svojo podpisano rumeno majico namenil za dražbo v projektu Botrstvo z željo, da se del zbranih sredstev nameni za nakup cestnih koles za kolesarske klube. Na Valu 202 so preko Fundacije Miroslava Cerarja za športnike iz socialno šibkih okolij za majico iztržili 47 tisoč evrov, izkupiček pa so namenili mladim, ki svojih talentov brez ustrezne podpore ne bi mogli razviti. Za nakup koles so namenili 20 tisoč evrov, Kolesarska zveza Slovenije pa je kupila še dodatnih 52 koles. Razdelili jih bodo kolesarskim klubom, ki skrbijo za razvoj najmlajših kolesarjev. Prva kolesa so pred dnevi razdelili mladim kolesarjem iz Novega mesta, so sporočili iz Olimpijskega komiteja Slovenije.