Enak žanr je smrtonosen
Na dan reformacije je odlično razpoložena hrvaška skupina Elemental zatresla oder kranjskega kulturnega bazena.
Sedemčlanska skupina, Shot in Remi (MC-ja), Erol (kitara), Davor (klaviature), Mario (bas), Ivan (bobni) in Nataša (spremljevalni vokal) so na odru mešali rock'n'roll, funk, hip-hop, street rap, r'n'b ter razširjali močna besedila med obiskovalce. Ostajati v enem žanru je za njih kreativna smrt.
Elemental so se glasbeno od začetka do danes zelo spremenili. Na začetku so nastopali z DJ-jem, za kar Remi pravi, da je to krog, v katerem nimaš veliko manevriranja. Koncertirajo celo leto, glasbe je njihovo drugo življenje.
Pesem Zašto te imam je bila prepovedana. Shot nam je razložil, da je nihče ni prepovedal, vendar se pesem ni predvajala na televiziji. Gre za kontekst dveh glavnih političnih strank, a v zakulisju, ko kamere ne snemajo. Tam se vidijo ministri, kako plešejo kolo, pijejo, jedo. Nato so iz teh posnetkov posneli spot. Seveda mnogim to ni odgovarjalo. Tako je posnetek skupina objavila na spletu. Shot pravi, da so s tem televizije na Hrvaškem pokazale svoj nivo demokracije.
Remi je včasih pisala kolumne, vendar ker ji papir ni omogočal drznosti, ko je hotela izraziti svoje misli, je ugotovila, da sta rima in rap najboljši način, da izrazi svoje mnenje, nezadovoljstvo, jezo, emocionalne stvari. Za njo je to neke vrste psihoterapija.
Vzdušje v Kranju je bilo odlično, skupina je bila navdušena nad energijo obiskovalcev, čeprav je teh bilo malo. Remi je pripomnila, da je zvok v dvorani AKD Izbruha boljši od nekaterih zagrebških legalnih klubov.
Skupino smo povprašali še za mnenje o najaktualnejši zadevi v Zagrebu, o mafiji in umorih. Remi pravi: »Kriv je dvojni p – policija in politika. Politika zato, ker je dopustila, da mafija zavlada na tak način. Da je mafijsko podzemlje postalo tako močno, da ji nihče ne more stati nasproti. Policija z druge strani, ker se je bala reagirati. Pred desetimi let je bila policija le opazovalec in ni storila nič ter jih pustila, da se pobijajo. Mafija je izplavala v vsakodnevno življenje in ni več v podzemlju. Tako se je mafija razširila, saj so imeli priložnost in so zavladali v vseh strukturah. Mafija kontrolira ministre, politike na glavnih pozicijah, na tak ali drugačen način, ali pa se bojijo mafije in ne želijo narediti ničesar. Ljudje se bojijo iti na cesto, da se ne bi znašli v situaciji kolateralne žrtve in ne vidim, kako se bo situacija rešila. Razen v dramatični zamenjavi ministrov, policije in da se na položaje postavi ljudi, ki obvladajo svoj posel in se ne bojijo mafije.«