Otroci vedno zelo radi pomagajo pri prenašanju žab čez cesto. / Foto: Primož Pičulin

Prenesli več kot tisoč žab

Pod Joštom so prostovoljci tudi letos pomagali dvoživkam pri varnem prečkanju ceste na njihovi poti do mrestišč. Poleg prometa je velik dejavnik ogrožanja dvoživk tudi uničevanje njihovih habitatov.

Kranj – Več kot sto prostovoljcev je minuli četrtek in petek pomagalo dvoživkam pri varnem prečkanju ceste pod Joštom na njihovi poti do mrestišč. V akciji, ki jo je pod Joštom Zavod RS za varstvo narave v sodelovanju z Joštarji in Mestno občino Kranj letos pripravil tretjič zapored, so na ta način pred morebitnim povozom z avtomobilom rešili okoli 1100 žab. Z istim namenom so od srede do sobote v večernih urah tudi zaprli cesto severno od bobovških jezerc, ki se nadaljuje skozi gozdiček mimo Brda. Tam so se žabe, našteli so jih približno 150, same sprehodile čez prazno cesto.

»Letošnja akcija je zaradi predhodnega suhega in mrzlega vremena potekala približno mesec dni kasneje kot običajno in zaradi prestavljene ure tudi v bolj poznih urah – od 20. do 22. ure. To se je predvsem v četrtek poznalo pri udeležbi otrok, ki sicer zelo radi sodelujejo v naši akciji. Je pa zato več otrok prišlo v petek, česar smo zelo veseli. Tudi sicer smo nad odzivom občanov navdušeni in jih že sedaj vabimo, da se čez leto spet vidimo pod Joštom,« je povedala Ana Dolenc iz kranjske enote zavoda za varstvo narave. »Tudi število žab, ki smo jih prenesli čez cesto, je bilo letos zaradi skoraj enomesečnega zamika akcije manjše kot v prejšnjih letih, najbrž se jih je precej že prej podalo do mrestišč. Tudi prostovoljci so jih opazili kar nekaj, ki so se že vračale z mrestišč,« je dodala. Akcijo sicer vedno organizirajo v deževnem vremenu in ko se temperature povzpnejo nad 5 stopinj Celzija, ko se ustvarijo najbolj primerni pogoji za selitev dvoživk na mrestišča.

Namen zdaj že tradicionalne akcije je prispevati k varstvu dvoživk, ki so v Sloveniji ogrožene in zaščitene, hkrati pa tudi opozoriti na njihovo pomembno vlogo v ekosistemu, je pojasnila Dolenčeva. Dvoživke namreč uravnavajo številčnost žuželk, polžev in pajkov pa tudi komarjev in vrst, ki ljudem povzročajo škodo na vrtovih in poljih. Hkrati so pomemben kazalnik stanja narave, saj so občutljive na spremembe. Tako velika številčnost in pestrost dvoživk kažeta na dobro stanje okolja, upad pa na slabšanje.

Na selitveni poti do mrestišč žabe pogosto prečkajo ceste, pri čemer so izpostavljene avtomobilom. Prav tako velik dejavnik njihovega ogrožanja je uničevanje njihovih habitatov, med katerima se selijo dvakrat letno. Gre za zasipanje in izsuševanje mrestišč na eni strani ter krčenje kopenskih habitatov, gozdov na drugi strani, je še povedala Dolenčeva.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 21. maj 2007 / 07:00

Mozaiki s Plečnikovimi motivi

Mengeš - Mestni muzej Mengeš je minuli petek ob mednarodnem dnevu muzejev in Plečnikovem letu pripravil zelo izvirno likovno delavnico, ki je privabila številne Mengšane in tudi...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 27. oktober 2022 / 20:54

Padel skupaj z lestvijo

Domžale – Pri padcu z višine se je pred dnevi na območju Domžal hudo poškodoval delavec. Policisti so sporočili, da je delavec pri opravljanju del na objektu splezal po lestvi, ki pa je padla, ko j...

Tržič / četrtek, 27. oktober 2022 / 17:50

Nasvet stoletnice: moli in delaj

Tržičanka Zorislava Ahačič je v Domu Petra Uzarja Tržič, kjer biva zadnja tri leta, praznovala stoti rojstni dan.

Zanimivosti / četrtek, 27. oktober 2022 / 17:46

Tekmovali v vožnji vpreg

Konjeniški klub Stol je tretjo oktobrsko nedeljo pripravil tekme državnega prvenstva v spretnostni vožnji in dresuri ter tekmo za pokal Konjeniškega kluba Stol v spretnostni vožnji.

Nasveti / četrtek, 27. oktober 2022 / 16:25

Jesenski štruklji

Ko govorimo o slovenskih tradicionalnih jedeh, ne smemo mimo štrukljev. Na naših mizah se najpogosteje znajdejo sirovi, a nadevamo jih lahko z raznovrstnimi nadevi. Da bodo štruklji kar se da jesen...

Razvedrilo / četrtek, 27. oktober 2022 / 16:21

Bili so tudi navihani

Na šestem srečanju so se srečali učenci in učenke iz generacije, rojene leta 1939, ki je v povojnem letu 1946 sedla v prvi razred osnovne šole v Stražišču pri Kranju.