Brezplačna E-oskrba na domu
Vladna služba za razvoj in evropsko kohezijsko politiko je odobrila evropska sredstva za javni razpis E-oskrba na domu. Ministrstvo za zdravje je za izvajanje storitve izbralo Telekom Slovenije s konzorcijskim partnerjem Zvezo društev upokojencev Slovenije kot izvajalcem.
Ljubljana – Kot so pojasnili na nedavni novinarski konferenci, bo storitev za upravičence brezplačna in bo zagotavljala varnejšo starost starejšim od 65 let, ki večinoma živijo sami, in mlajšim, če potrebujejo pomoč zaradi zdravstvenih razlogov. E-oskrba predstavlja storitve in pripomočke, ki omogočajo izvajanje storitev na daljavo za zagotavljanje samostojnosti in varnosti posameznika v domačem okolju. Omogoča hitrejše posredovanje v primeru neželenih dogodkov in predstavlja razbremenitev izvajalcev neformalne oskrbe ter zaposlenih na področju zdravstva in socialnega varstva.
»Slovenija bo do leta 2030 razpolagala s toliko nepovratnimi sredstvi, kot še nikoli doslej. Za nas je torej velika priložnost in seveda tudi odgovornost, da ta sredstva pametno in gospodarno načrtujemo in porabimo. Eden od projektov, ki ga financiramo iz tega naslova, je tudi projekt E-oskrbe, ki predstavlja pomemben korak k postopni uveljavitvi zakona o dolgotrajni oskrbi,« je poudaril minister za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Zvone Černač. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte je povedala, da bodo storitve e-oskrbe znatno pripomogle h kvaliteti in varnosti bivanja starejših in jim bo omogočeno, da bodo dlje ostali v domačem okolju.
Predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Janez Sušnik je poudaril: »V ZDUS poznamo potrebe starejših in jih bomo v največji možni meri informirali o pomenu in možnosti koriščenja E-oskrbe, bo pa pri tem potrebna tudi celovita nacionalna kampanja ozaveščanja o storitvi, v kateri si želim, da bi sodelovalo tudi ministrstvo za zdravje.« Sušnik je pojasnil, da čakajo še na zadnja navodila, po pričakovanjih ministrstva za zdravje naj bi brezplačna E-oskrba v praksi zaživela že v kratkem. Kot je dodal Sušnik, jim bodo pri vzpostavljanju storitve, kontaktih s starejšimi v veliko pomoč prostovoljci, ki jih je v ZDUS približno 3500 po celi državi, samo v programu Starejši za starejše okrog 370. Po Sušnikovi oceni je v Sloveniji zagotovo od 500 do 600 starejših, ki so osamljeni, težko pokretni, stanujejo sami ali pa je njihova družina odsotna zaradi služb. »Lahko se zgodi, da človek doma potrebuje nujno pomoč, lahko npr. pade in si ne more pomagati, nekateri ne obvladujejo niti telefona, zapestnica, SOS gumb ... pa bo pripomoček, ki bo sprožil alarm za pomoč na domu.« Telekom Slovenije bo moral zagotoviti celodnevno povezavo upravičencev preko tehnološke opreme za E-oskrbo s stalno delujočim asistenčnim centrom za ukrepanje.