Marica Soklič in Rezka Pintar sta se tudi letos pomerili na čipkarskem tekmovanju, v katerem je sodelovalo 19 klekljaric in 22 učencev čipkarske šole. Med njimi tudi dva fanta.

Dediščina z nekoliko rivalstva

Letošnji Čipkarski dnevi, največja etnografska prireditev v občini Železniki, so bili v nedeljo zaključeni z velikim sprevodom in tekmovanjem.

Železniki – »Veseli nas, da ročno klekljano čipko tako domačini kot številni obiskovalci sprejemajo kot dediščino, ki je tudi prepoznaven znak Slovenije. Hkrati s prireditvijo opozarjamo, da imamo v Železnikih nekoliko posebno čipko,« o pomenu že 49. ponovitve prireditve pravi Blaž Kuhar, predsednik Turističnega društva Železniki.

Večdnevno dogajanje je osredotočeno na čipko, poleg pa organizatorji dodajajo tudi športne in zabavne dogodke, letošnja dodatna rdeča nit je bil tudi spomin na velikega Ivana Groharja. V njegovo čast so razstavljali slovenski umetniki, v nedeljo pa tudi slikali po ulicah Železnikov. Organizatorji so na ogled postavili tudi več razstav čipk in fotografij, nedeljsko dogajanje pa so tradicionalno odprli s klekljarskim sprevodom s konjeniki, pihalnim orkestrom in mažoretkami ter klekljarskim tekmovanjem.

»Klekljali bomo Čipko dežele Kranjske, kar pomeni široki ris z ribicami in rogljički, kar imenujemo tudi školjka,« je tik pred tekmovanjem povedala vodja Marica Albreht. Tokrat so za vzorec, ki ga je klekljalo 19 tekmovalk iz Železnikov, Žirov, Idrije, Ljubljane, Logatca in Šebreja, uporabili sto let staro čipko. Albrehtova je menila, da starejšim klekljaricam tak vzorec ne bi smel delati težav.

In tudi ni. Anica Uršič iz Idrije, ki kleklja že 57 let, je navihano povedala, da so si lani s kolegicami prišle ogledat teren, letos pa so se odločile za tekmovanje: »S seboj smo prinesle bule, saj želimo sodelovati, ker gre za našo dediščino, ki si jo moramo deliti.« Tekmovala je tudi železnikarska mojstrica klekljanja Marica Soklič, ki se je klekljanja naučila pri šestih letih: »Takrat smo vse punce obiskovale čipkarsko šolo in se avtomatično naučile. Šele z upokojitvijo pa sem znova sedla za punkel  in si vzela več časa za ta hobi.« Meni tudi, da je čipka danes bolj spoštovana, kot je bila včasih.

Če bi vprašali še kako žirovsko klekljarico, bi nam povedala, da ob klekljanju sede za povšter, vsi našteti izrazi pa pomenijo isto – blazino, na kateri klekljarice ustvarjajo čipke. Tako kot imena pa so nekoliko različne tudi tehnike klekljanja, zato je med idrijskimi na eni ter železnikarskimi in žirovskimi klekljaricami na drugi strani tudi nekoliko rivalstva. Skupno vsem pa je, da so se s čipkarstvom pred stoletjem in več začeli ukvarjati zaradi dodatnega zaslužka.

Uršičeva tudi danes pravi, da kleklja zaradi priboljška, saj je pokojnina po dolgoletnem delu v tekstilni dejavnosti majhna, s pomočjo čipk pa lažje preživi. Sokličeva, ki je, mimogrede, kar trikrat slavila na tekmovanju v Idriji, železnikarskega pa se je udeležila že vsaj dvajsetkrat, pa po drugi strani kleklja za hobi in s čipkami osrečuje svoje domače. Tako je tudi letošnje tekmovanje imelo nekoliko tekmovalnega naboja, pri katerem pa, tako Rezka Pintar, ki je tudi prijela za kleklne, pravi, da je bolj kot znanje pomembna hitrost.

Poleg klekljaric pa se je tekmovanja udeležilo tudi 22 učenk in učencev iz Čipkarske šole Železniki. Med njimi sta bila tudi dva fanta, mi pa smo o razlogih za klekljanje vprašali fanta, ki mu je na majici pisali Just do it (le naredi to). »Sem v petem letniku klekljarske šole, saj gre za lepo obrt in dediščino,« je povedal Anže Prezelj in dodal, da klekljata tudi babica in teta, na vprašanje, ali obvlada izdelovanje čipk, pa odgovoril s prepričljivim: »Mhm.«

Fantov v šoli ni veliko, zato pa je bil z njim tudi prijatelj Blaž, ki je dodal, da sta včasih tudi boljša od punc. Rezultati niso najpomembnejši, bolj je ohranjanje dediščine, kar ročno klekljana čipka zagotovo je. Tudi zato v turističnem društvu že snujejo petdesete Čipkarske dni, ki bodo po napovedih predsednika Kuharja mednarodni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / torek, 23. januar 2007 / 06:00

Dekleta imajo malo izbire

Na Jesenicah imajo zlasti dekleta na voljo malo srednješolskih programov. Večina bi še vedno najraje šla na gimnazijo.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 11. avgust 2009 / 07:00

Na Pomurskem sejmu tudi ocenjevanje medu

Gornja Radgona - Na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni so v okviru priprav na kmetijsko živilski sejem po večletnem premoru spet pripravili ocenjevanje medu. Ocenjevanje se je zače...

Zanimivosti / torek, 11. avgust 2009 / 07:00

Plezalna stena sredi mesta

Kamnik - Člani Alpinističnega odseka Kamnik so v nedeljo na trgu ob kavarni Veronika postavili plezalno steno za športno plezanje, namenjeno najmlajšim. »Steno smo postavili ob l...

Gospodarstvo / torek, 11. avgust 2009 / 07:00

Oslabitve močno oklestile dobiček

UniCredit Banka Slovenije je v letošnjem prvem polletju dosegla 2,5 milijona evrov čistega dobička, lani v enakem obdobju 8,7 milijona.

Kronika / torek, 11. avgust 2009 / 07:00

Vozniki so pihali osem ur

Pri Sebenjah se je huje ponesrečil motorist, ki je nameraval ubežati policijski patrulji, ki je sodelovala v akciji Promil.

Slovenija / torek, 11. avgust 2009 / 07:00

Opozorili na promet v Alpah

Organizacija Cipra Slovenija je tudi letos pripravila akcijo Ogenj v Alpah, pri čemer so letos izpostavili problem prometa.