Cvetan Gavrovski s svojimi fotografskimi zgodbami mlade spodbuja k ustvarjalnosti. / Foto: Igor Kavčič

Lovilec urbanih podob

V Galeriji Šolskega centra Kranj so odprli razstavo fotografij Črno-belo v barvah priznanega severnomakedonskega fotografa Cvetana Gavrovskega.

Kranj – Srednja šola je morda nekoliko neobičajen prostor za fotografsko galerijo, če seveda ne gre za Šolski center Kranj. Organiziranje fotografskih razstav je v tem šolskem okolju že dolgoletna tradicija, ki jo skrbno negujejo učitelji in sodelavci Irena Jerala, Polona Hafner Ferlan in Srečko Simović. Razlogov zato je več, enega od najpomembnejših pa je ob odprtju razstave podal tudi ugledni gost, avtor fotografij dr. Cvetan Gavrovski iz Severne Makedonije, ko je dejal, da razstavo posveča vsem učencem kot dokaz, da lahko najdejo čas tudi za hobije izven šole, ki jih bodo izpolnjevali in jim dali spodbudo ter energijo za njihove osnovne obveznosti.

Velik podpornik razstavne dejavnosti je tudi direktor Šolskega centra Kranj Jože Drenovec, ki je v pozdravnem nagovoru med drugim povedal: »V našem šolskem centru izobražujemo za 25 različnih poklicev, hkrati pa mlade želimo izoblikovati v celostne osebnosti. Z razstavami na primer odpiramo in spodbujamo njihov odnos do umetnosti. Najpogosteje gre prav za fotografske razstave tako ljubiteljev kot pravih mojstrov. Tokrat gostimo mojstra. Lahko bi rekli končno, saj smo cenjenega gosta, tudi po stroki kolega, povabili že pred dvema letoma, a je razstava zaradi epidemije čakala vse do danes.«

Cvetan Gavrovski je doktor tehniških ved s področja elektrotehnike, ki je ob profesorskem delu v več kot štiridesetih letih ukvarjanja s fotografijo sodeloval na številnih samostojnih in skupinskih razstavah, za svoja dela je prejel tudi več domačih in mednarodnih priznanj ter nagrad. Je nosilec naziva EFIAP Exellence Svetovne zveze za fotografsko umetnost.

Na razstavi se predstavlja z okrog šestdesetimi fotografijami, predvsem pa gre za utrinke z ulic, ki jih je posnel tako v Severni Makedoniji kot v Amsterdamu na Nizozemskem pa tudi v Sloveniji. Da gre za fotografa naključij, lovilca urbanih podob iz življenjskega vsakdana, je pripovedovalec in dokumentarist, je o avtorju povedala Irena Jerala. »Tarča njegovih objektivov so mimoidoči, urbani popotniki, marginalci, ljudje z ulice. Ne slika le lepot tega sveta, brez olepšavanja nam pokaže podobe ostarelih rokerjev, ekshibicionistov, prostitutk, umetnikov in nastopačev, beračev, ljudi z dna, a tudi tistih, ki so se dotaknili neba.« Privlačijo ga tudi prostor, arhitektura, javni spomeniki, umetniške instalacije, v katere pa vedno znova s prisotnostjo ljudi, naj bo resnično ali navidezno, fotografijam vdahne življenje.

Zanimiv je koncept, po katerem je doslej ustvaril že številne fotografske cikle in iz katerih je črpal tudi nekatere manjše serije fotografij za tokratno razstavo. »Opazim zanimiv ambient, ga fotografiram prvič in se kasneje na isto mesto z enako nalogo vračam večkrat. Med eno in drugo fotografijo je lahko razmik meseca, tudi leta. Serija fotografij se tako nikoli ne zaključi,« pojasnjuje Gavrovski, medtem ko si ogledujeva motiv znane Rembrandtove slike z naslovom Uradniki za vzorčenje, s katero v Amsterdamu oglašujejo Kraljevi muzej. »Čez cesto je lokal, kjer pijem kavo in čakam. Ko pride mimo dekle, naredim fotografijo. Čez pol leta posnamem isti motiv slike, počečkan z barvnimi spreji, in ob njem ljudi, ki se čudijo nad objestneži. Dan, dva kasneje ljudje hodijo mimo in se ne čudijo več. Nazadnje sem šel še v muzej in posnel originalno sliko skupaj z obiskovalci,« sogovornik razlaga kratko serijo slik. Pogosto zahaja v Amsterdam, saj tam živi njegova hči. V nadaljevanju zanimanje vzbudijo fotografije, ki jih je skrivaj posnel v tamkajšnji rdeči četrti, tu je ambient z značilnimi holandskimi mlini na veter in tudi znamenito drevo iz odsluženih koles v križišču pri Filozofski fakulteti v Ljubljani. Cvetan Gavrovski se pri fotografiranju izogiba montaž, saj meni, da mora biti fotografija avtentična odslikava trenutka, ko je bila posneta.

Ob odprtju razstave so s tradicionalno makedonsko glasbo nastopili glasbeniki Metodi Zlatkov, Milan Sokolov, Rade Vangelov in Branko Kitanov, člani Orkestra izvornih inštrumentov Makedonskega kulturnega društva Sv. Ciril in Metod iz Kranja, dogodek pa je počastila tudi veleposlanica Republike Severne Makedonije Suzana Zelenkovska, ki je razstavo tudi odprla. Ob tem se je zahvalila za podporo makedonskim kulturnim društvom tako državi Sloveniji kot Kranju in pozvala, da se v prihodnje tudi naši fotografi in drugi ustvarjalci v kulturi pridejo predstavit v Severno Makedonijo. Razstava bo na ogled do sredine maja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 9. maj 2022 / 18:10

Vbod je magična beseda

V najnovejšem priročniku Umetnost vezenja avtorica Marija Šolar na več kot dvesto petdesetih straneh predstavlja tradicionalne slovenske in tehnike vezenja iz različnih delov sveta.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / četrtek, 27. junij 2019 / 17:03

Osrečili otroke

Člani Športnega društva SAPPA iz Kamnika so že desetič organizirali humanitarni izobraževalno-terapevtski projekt Jadranje za jutri, namenjen otrokom s posebnimi potrebami.

Kranjska Gora / četrtek, 27. junij 2019 / 15:00

Petka za šest deklet

Kranjska Gora – Župan Janez Hrovat je najuspešnejše učenke in njihove starše, razredničarke in ravnatelja obeh šol, mojstranške in kranjskogorske, povabil v Ljudski dom, kjer jim je čestital in pod...

Zanimivosti / četrtek, 27. junij 2019 / 14:56

Predstavili so bele lepotce

Dan lipicanca so zaradi slabega vremena izpeljali v manjšem obsegu in na drugi lokaciji – v Hrašah namesto ob Zbiljskem jezeru. Predstavili so rejo lipicancev in delo z njimi.

Nasveti / četrtek, 27. junij 2019 / 14:55

Preveč delam

Težko vzdržujemo pravo količino dela. Včasih so morali zelo veliko delati, da so preživeli. Danes je to seveda zelo drugače. Produktivnost družbe je močno narasla in v prihodnje bo še veliko bolj....

Razvedrilo / četrtek, 27. junij 2019 / 14:54

Maturanti pete generacije

Ob šestdeseti obletnici mature so se srečali nekdanji sošolci s škofjeloške gimnazije.