
Orjaški dežen sredi Kranja
Kranjčanka je na vrtu na Prešernovi ulici opazila zanimivo rastlino, nato pa ugotovila, da gre za izredno strupen orjaški dežen.
Kranj – »Sin in hčerka tukaj na Prešernovi ulici v Kranju obnavljata stanovanje, kar nekaj časa pa smo z okna v prvem nadstropju opazovali zanimivo rastlino, ki je postajala večja in večja, sedaj je visoka že blizu dva metra. Občudovala sem jo, vendar skozi zasuta vrata nismo mogli do nje. Pred kratkim je prijateljica, ki je zdravnica, v enem od naših dnevnikov opazila slike orjaškega dežena ter ugotovila, da gre za prav tako rastlino, kakršna raste pod našim oknom. Ob njej je pisalo, kako zelo strupena je, saj njen sok vsebuje učinkovino, ki na koži lahko povzroči pekoče in boleče izpuščaje, če pride v oči, pa lahko povzroči celo slepoto,« je povedala Breda Bečan, ki je pred klicem na naše uredništvo klicala že kar nekaj telefonskih številk in skušala izvedeti, kako se znebiti te rastline, saj se je nikakor ne gre dotikati.
»Šla sem na Fitosanitarno upravo, kjer so mi sicer prijazno pojasnili, da so odgovorni za ambrozijo, za orjaški dežen pa ne. Klicala sem tudi na Floro, kjer so odgovorni za javne zelene površine v kranjski občini, vendar so mi povedali, da nimajo primerne obleke in opreme za odstranitev in naj dobim nalog na občini. Tako sem šla tudi na kranjsko občino, bila sem pri županovi tajnici, saj je župan na dopustu. Pred dnevi se je nato pri nas oglasil nekdo z občine in povedal, da so ob pojavu orjaškega dežena tega v Ljubljani odstranjevali prostovoljci. Meni se ne zdi pomembno, kdo ga odstrani, želim le, da to stori nekdo, ki je za to usposobljen, saj ne želim, da bi bil zato kdo v nevarnosti,« je povedala Breda Bečan, ki je ugotovila, da je lastništvo vrta med hišami na Prešernovi ulici razdeljeno med okoliške lastnike. »Pripravljena sem tudi plačati za odstranitev nevarne rastline, vendar ne vem več, koga naj pokličem, da bi to naredil,« je še povedala Bečanova.
»Res je, mi se okvarjamo zgolj z ambrozijo, ne vemo pa za nikogar v Sloveniji, ki bi ugotavljal, kje raste orjaški dežen in ga tudi odstranjeval,« je potrdila Darja Iskra na Fitosanitarni inšpekciji kranjske enote, na Uradu za gospodarstvo in gospodarske javne službe na kranjski občini pa so nam pojasnili, da odstranjujejo invazivne in strupene rastline le, če rastejo na javnih površinah. »V preteklih mesecih smo dobili več pozivov za odstranitev nevarnih rastlin. Koncesionar je odstranil vsa rastišča na javnih površinah v lasti ali upravljanju MO Kranj. Ugotovljeno je bilo, da omenjena lokacija ni v lasti MO Kranj, zato koncesionar nima pristojnosti za odstranitev rastline. V tem primeru naj bi lastnik parcele poskrbel za odstranitev zdravju nevarnih rastlin,« so pojasnili na kranjski občini.
Tako prebivalcem sredi Prešernove ulice v Kranju očitno ostaja le, da še naprej iščejo nekoga, ki bi odstranil nevarne invazivne tujerodne rastline, in upajo, da se ne bodo še prej razširile drugam.