Doprsni kip dr. Jožeta Pučnika sta odkrila njegov sin Gorazd Pučnik (desno) in predsednik vlade Janez Janša. / Foto: Gorazd Kavčič

Na Brdu odkrili Pučnikov kip

Pred kongresnim centrom na Brdu pri Kranju so odkrili doprsni kip dr. Jožeta Pučnika, ki je odigral eno osrednjih vlog pri slovenski demokratizaciji in osamosvajanju. Pučnik ni bil velikokrat na Brdu, bil pa je takrat, ko je bila na njegovo pobudo sprejeta ena najusodnejših političnih odločitev, je dejal Janša.

»Jugoslavije ni več, gre za Slovenijo.« Znamenita izjava, ki jo je nekdanji politik in vodja Demosa v osamosvojitvenem času dr. Jože Pučnik izrekel ob razglasitvi rezultatov plebiscita o samostojnosti Slovenije 23. decembra 1990, je vklesana tudi na spomenik s Pučnikovim doprsnim kipom, ki so ga na Brdu pri Kranju odkrili v sredo, na devetdeseto obletnico njegovega rojstva. Gre za večne besede in prav je, da jih velikokrat zapišemo v kamen, v času, ko je marsikaj spet na tehtnici, pa jih moramo ponavljati vsak dan, je poudaril predsednik vlade Janez Janša, ki je doprsni kip, delo akademskega kiparja Metoda Frlica, odkril skupaj z Gorazdom Pučnikom, sinom dr. Jožeta Pučnika.

Pučnik je bil zaradi kritičnega razmišljanja v petdesetih in šestdesetih letih zaprt za skupno sedem let, od tega je dve leti preživel v samici. Po prestanem zaporu je emigriral v Nemčijo, kjer ponovno doštudiral, saj mu slovenske oblasti niso hotele izdati potrdila o diplomi, kasneje pa tudi doktoriral. Kot docent je bil zaposlen na Znanstveni visoki šoli v Lüneburgu, kjer si je tudi ustvaril družino. Konec osemdesetih let se je vrnil v Slovenijo in postal vodja Demokratične opozicije Slovenije (Demos), ki je zmagala na prvih svobodnih volitvah leta 1990. Kot voditelj Demosa je ključno prispeval k uresničitvi dveh temeljnih programskih točk – osamosvajanja in demokratizacije Slovenije.

»Ta njegova drža: vrniti se iz udobnega profesorskega mesta na Zahodu pomagati domov, v tveganje, v državo, kjer so še isti ljudje vladali kot takrat, ko so ga poslali v samico, kjer so bili še isti zapori in isti režim – to je bil pogum. Dr. Jože Pučnik ni bil obremenjen z raznoraznimi in takšnimi ter drugačnimi malenkostmi, zamerami, ki jih je bilo v Sloveniji že takrat veliko na vseh polih, kjer je majhno okolje, kjer se vsi poznajo, kjer je vsak že komu kaj rekel,« je v nagovoru dejal Janša.

»Nekaj vprašanj je bilo, zakaj postavljamo kip ravno na Brdu. Res je, dr. Pučnik ni bil velikokrat na Brdu, bil pa je na Brdu takrat, ko je bila sprejeta ena najusodnejših političnih odločitev, in to na njegovo pobudo in njegovo vztrajanje, konec aprila leta 1991,« je razložil Janša. Po plebiscitu o samostojnosti Slovenije so se namreč začeli pojavljati dvomi o odločitvi za samostojno pot Slovenije. Pučnik je zato takrat na Brdu sklical sestanek Demosove vlade, ki se je poenotila v odločitvi za samostojnost »in od takrat naprej so stvari tekle odločno«, je pojasnil Janša, tedanji obrambni minister.

Minister za kulturo dr. Vasko Simoniti je v nagovoru poudaril, da je Pučnik s svojo neustrašnostjo, doslednostjo, razgledanostjo in dostojanstvom ohranjal vero v življenje, v današnji in jutrišnji dan. Prihodnost Slovenije je videl v samostojni slovenski državi in ostal je eden njenih osrednjih stebrov.

»Malokdo se lahko hvali s takim zgledom v družini. Vesel sem, da sem imel takega očeta,« pa je dejal Gorazd Pučnik, za katerega je bilo odkritje očetovega doprsnega kipa na Brdu zelo lep trenutek. »Seveda on ne bi bil vesel, ker je bil tak. Ampak kot sem že povedal pred nekaj leti: tudi če nekdo ne želi torte, mu jo vseeno lahko podarimo. In da se ga spomnimo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / sreda, 11. julij 2018 / 12:04

Vadba v poletnih mesecih

Tudi v vročih poletnih mesecih moramo kljub dopustom vztrajati z redno telesno vadbo, ki pa jo seveda prilagodimo temperaturam in okolju, v katerem se nahajamo.

Objavljeno na isti dan


Bohinj / petek, 28. december 2018 / 20:30

Maša in slavnostna akademija

Srednja vas – Pred desetimi leti, 28. decembra leta 2008, je bil odprt Dom sv. Martina v Bohinju. V hvaležnosti za prehojeno pot bo to nedeljo, 30. decembra, ob 10. uri v župnijski cerkvi sv. Marti...

Razvedrilo / petek, 28. december 2018 / 20:30

Gorenjci zavzeli oder

V nedeljo se je zaključila sedma sezona televizijskega šova Slovenija ima talent. Letos smo imeli Gorenjci kar nekaj predstavnikov. V finale sta se uvrstila dva in oba na koncu pristala v superfinalu:...

Kronika / petek, 28. december 2018 / 20:26

Odpovejte se pirotehniki

Kranj – Kranjski policisti so minuli torek popoldan obravnavali nesrečo psa, ki je domnevno s skokom čez ograjo zaradi pokanja pirotehnike pobegnil z dvorišča. Pes je po trčenju z osebnim avtomobil...

Bled / petek, 28. december 2018 / 20:25

Veselo po domače

Folklorno društvo (FD) Bled že dvajsetič prireja prireditev Veselo po domače, ki bo v soboto, 29. decembra, ob 20. uri v Festivalni dvorani na Bledu. Nastopili bodo Ansambel Robija Zupana, Ansambel...

Bohinj / petek, 28. december 2018 / 20:24

Most je varen, a ga je treba popraviti

Na najbolj slikovitem mostu pri cerkvi sv. Janeza Krstnika ob Bohinjskem jezeru odstopa kamnita obloga. Most je varen, a nujno potrebuje sanacijo.