Oblačila olimpijcev z enotnostjo in barvno konsistentnostjo odražajo slovensko športno identiteto. / Foto: Aleš Fevžer

Oblikoval že šesto kolekcijo

Kranjčan Sandi Murovec se je letos že šestič kot glavni oblikovalec podpisal pod olimpijsko kolekcijo slovenske reprezentance. V tej vlogi se je prvič predstavil leta 2012, ko je oblikoval prvo slovensko olimpijsko kolekcijo za poletne olimpijske igre v Londonu. In od tedaj skupaj z Olimpijskim komitejem Slovenije (OKS) skrbi za končni videz oblačil.

Športniki, ki letos zastopajo slovenske barve na zimskih olimpijskih igrah, so oblečeni v posebna oblačila kolekcije Peking 2022, ki jih je oblikoval Sandi Murovec. »Oblikovanje olimpijskih kolekcij ni prepuščeno prosti domišljiji oblikovalca, temveč poteka znotraj vnaprej določenih grafičnih konstant in omejitev. Slediti je treba pravilom, ki jih dokaj natančno določata tako OKS kot Mednarodni olimpijski komite. Pri OKS so na prvem mestu barve, ki so zaščitene in sem jih kot oblikovalec dolžan upoštevati. Lahko sicer menjam razmerja uporabljenih barv, a vedno znotraj zahtevanih odtenkov Pantone. Izziv je torej ustvariti nekaj posebnega, a še vedno znotraj dovoljenega,« je pojasnil Murovec in nadaljeval: »Druga stalnica je vsem znana oblika Triglava, ki se pojavlja kot neke vrste grafično-oblikovna veduta. Obliko smo skozi leta prilagajali, OKS po jo je dodatno vnesel še v svojo prenovljeno celostno podobo. Če je le mogoče, skušam vsemu naštetemu dodati še detajle s pridihom prireditelja, kar pomeni, da je pred mano precej zahtevna naloga, kako biti enak in hkrati vselej drugačen. Tokrat sem uporabil fascinantno pročelje stadiona Ptičje gnezdo in ga prenesel na določene artikle. S tem sem se želel pokloniti dejstvu, da je stadion gostil odprtje tako poletne kot zimske olimpijade, kar je res nekaj posebnega.«

Pri oblikovanju specialne opreme športnikov je poleg strogih pravil in standardov posameznih mednarodnih krovnih športnih organizacij treba upoštevati tudi želje športnika in proizvajalca. Murovec deluje pod okriljem kitajskega podjetja Peak, ki že vrsto let izdeluje oblačila. »Sodelovanje z njimi je zelo profesionalno in uspešno. Najti proizvajalca, ki je pripravljen pokriti vsa velika tekmovanja pod okriljem OKS z oblačili, je res vredno pohvale in zahvale,« je dejal in dodal: »Morda vas bo presenetilo, vendar so športniki pri svojih zahtevah večinoma preprosti in pravzaprav ne komplicirajo.«

Med najbolje oblečenimi reprezentancami

Vloga glavnega oblikovalca je oblikovanje vseh artiklov kolekcije, od kape, nogavic, majic do slavnostne bunde in nacionalne kolekcije. Kolekcija Peking 2022 obsega približno 40 različnih kosov in prav vsak je po Murovčevih besedah poseben in atraktiven. Še zlasti pa po njegovem mnenju izstopa dolga bunda za slavnostno odprtje, na katero je tudi izredno ponosen. »Otvoritvena bunda, kot jo imenujemo, je drugačna in je postala največji hit. Ker je nekoliko daljša, ni le trendovska, temveč tudi zelo uporabna in nosljiva,« je poudaril in dodal, da so uradni mediji Slovenijo uvrstili med deset najbolje oblečenih olimpijskih reprezentanc. »Odzivi na letošnjo kolekcijo so za zdaj fantastični, in kot mi javljajo, so tudi športniki zelo zadovoljni, kar je najpomembnejše. Kitajci so nam med drugim prisodili najvišjo oceno za nosljivost oziroma uporabnost.« Poleg oblačil olimpijce opremijo tudi z obutvijo. Zanjo je poskrbela Alpina, ki jih je obula v pohodni čevelj. Ta velja za njihov zaščitni znak, saj je bil to njihov prvi čevelj, ki so ga izdelali pred 75 leti. Obutvi olimpijcev so dodali vezalke v zeleni, modri in beli barvi, ki so barve OKS.

Barve so del slovenske športne identitete

Olimpijske igre veljajo za največjo športno manifestacijo z milijardnim ogledom, kar je za Murovca pri oblikovanju kolekcije že samo po sebi dovolj velik izziv. »Ključno je, da nam je uspelo ustvariti prepoznavno, športno, ravno prav agresivno in hkrati drugačno kombinacijo barv in dizajna oblačil. Izjemni športni rezultati in uspehi, ki jih dosegajo slovenski športniki, pa oblačilom dajejo neverjetno karizmo in moč,« je dejal in sklenil: »Oblačila olimpijcev s svojo enotnostjo in barvno konsistentnostjo odražajo slovensko športno identiteto. Barve, ki so lepe, nosljive in elegantne, so namreč postale del slovenske športne identifikacije in obratno. Hkrati pa oblika Triglava, ki jo lahko začutimo povsod, predstavlja slovenstvo, naš ponos in klenost.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 5. julij 2021 / 23:52

Kdo prav', da ne morem?!

V projektu Junaki naših ulic skozi poezijo, glasbo in videoprodukcijo pripovedujejo resnične zgodbe, ki jih piše življenje. Prvi junak, ki je dobil navdihujočo skladbo in pretresljiv videospot o svoji...

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Poper(ček) v nosu

Test: Mercedes-Benz C 220 CDI T Avantgarde

Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Revoz zmanjšuje proizvodnjo

Zaradi poslabšanih razmer na vzhodnoevropskem avtomobilskem trgu, do katerega je prišlo v zadnjem obdobju, je tudi novomeški Revoz prisiljen prilagoditi obseg proizvodnje. Tako bodo v Renaultovi...

Kranj / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Nadarjeni in sočutni do okolja

Učenci miselnega krožka za nadarjene na Osnovni šoli Matije Čopa v Kranju so na dan jesenskega enakonočja posadili drevo in s tem simbolno začeli delo krožka v tem letu.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Za en dan sem postala učiteljica

Sem učenka srednje vzgojiteljske šole in za prakso sem dobila OŠ Stražišče.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Posadili so ameriški hrast

Osnovna šola Naklo sodeluje v mednarodnem projektu ENO, ki spodbuja mlade k saditvi dreves. Kot je povedala Barbara Vevar, so pred dvema letoma posadili hrast. Letos se mu je pridružil še...