Morata sodelovati

<p>Poskusimo z drugačnim znanjem.<br class="hardreturn" />

V preteklem mesecu sem se udeležil izobraževanja na temo Medicinsko nepojasnjena stanja. Udeleženci smo bili zdravniki, farmacevti in terapevti. Družinski zdravniki, ki se dnevno srečujejo z bolniki s kroničnimi težavami, so predstavili svojo prakso sodelovanja s temi pacienti. Farmacevti so nas seznanjali z novejšimi raziskavami o stanju človeškega telesa, ki ga pestijo kronične bolečine. In predlagali nova zdravila.

Kot pri vsakem obisku zdravnika je tudi pri kroničnih bolečinah nujno sodelovanje zdravnika in pacienta. Več je sodelovanja, večja je možnost uspeha. Več je zaupanja v zdravnika, bolj nam lahko pomaga. Za ogromno večino zdravnikov lahko trdimo, da se zelo trudijo pomagati vsakemu človeku. In če nam nekdo nudi pomoč, mi nimamo nikakršne pravice biti neprijazni. Zdravniki so na tem izobraževanju potarnali, da so ravno pacienti s kroničnimi boleznimi večkrat neprijazni, osorni, celo nesramni. Kljub pomoči zdravstvenega osebja, dodatnim pregledom in iskanju rešitev bolniki svojo nemoč in jezo stresajo na medicinsko osebje. To jim zagotovo ne bo pomagalo graditi mosta med zdravnikom in njim. Na drugi strani pa je človek, ki ga boli celo telo. Večkrat upajo, da ga bo vsaj zdravnik slišal in razumel, kako zelo težko je življenje z bolečinami. En tak gospod je potarnal: »Veste, kako je, ko te boli zob. No, mene naenkrat boli sto zob po celem telesu.« Lahko tudi razumemo te bolnike, da obupujejo in da živijo na meji možnega. In da jim včasih prekipi. Povsem razumemo njihovo nemoč, saj nimajo nikogar, ki bi jim vsaj dajal upanje, da bo boljše. Vendar s slabim odnosom do svojega zdravnika si tak človek ne bo zmanjšal svoje kronične bolečine. Gotovo pa bi morali določeni pacienti obiskati tudi druge veje zdravstva.

Terapevti so na izobraževanju imeli dvojno vlogo. Najprej so razlagali komunikacijske tehnike, ki jih zdravniki lahko uporabijo v dialogu s pacienti. Kako poslušati in slišati pacienta, kaj lahko skupaj naredita, kako ohraniti dostojno komunikacijo, kako se povezati s pacientom in hkrati ohranjati meje spoštovanja. Torej, kako prevzeti več odgovornosti v komunikaciji in hkrati dati odgovornost za normalen odnos še pacientu. Skupaj lahko več naredita. Nič tudi ni narobe, če zdravnik prizna, da ima medicina svoje meje. Druga vloga terapevtov je bila podati drugačen pogled na medicinsko nepojasnjena stanja. Da je človek celota telesa, psihe in duha. Razlagali so psihosomatski pristop pri reševanju kroničnih bolezni. Ena izmed možnosti, pač. Zakaj ne bi poskusili prekiniti lastnega trpljenja z novim, drugačnim znanjem? In kot pravim, treba je zaupati stroki, znanosti, raziskavam. »Vsi ljudje vse vedo.«

Se nadaljuje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

GG Plus / četrtek, 17. maj 2012 / 07:00

V semenski koruzi tudi prepovedane snovi

Kmetijska inšpekcija je v sedmih od petnajstih vzorcev semena koruze ugotovila tudi prepovedane snovi.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 11. november 2013 / 16:28

Veter podiral drevesa, odkrival strehe ...

Zaradi močnega vetra je danes brez električne oskrbe ostalo približno 2500 odjemalcev Elektra Gorenjske.

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 11. november 2013 / 16:16

Neurje v Štefanji Gori

Nočno neurje je tudi v vasi Štefanja Gora nad Cerkljami na Gorenjskem pustilo manjše razdejanje. (Foto: Gorazd Kavčič)

Gospodarstvo / ponedeljek, 11. november 2013 / 15:29

V coni vedno več podjetij

Na območju nekdanje tovarne Jelovica v Škofji Loki, proizvodnjo so preselili v Gorenjo vas in Preddvor, raste nova poslovna cona.

Kultura / ponedeljek, 11. november 2013 / 15:28

V gledališču ujeti duh časa

Na 48. Festivalu Borštnikovo srečanje je Prešernovo gledališče za avtorski projekt 25.671 prejelo nagrado Društva gledaliških kritikov Slovenije, nagrado za umetniško vodstvo uprizoritve pa dramaturgi...

Humor / ponedeljek, 11. november 2013 / 15:21

Oni že vedo zakaj?

V največji slovenski banki NLB v oglaševanju blagovne znamke uporabljajo zanimiv slogan Vem zakaj. Povprašali smo jih, če res vedo, zakaj, vesoljna Slovenija namreč še vedno ne ve.