Morata sodelovati

<p>Poskusimo z drugačnim znanjem.<br class="hardreturn" />

V preteklem mesecu sem se udeležil izobraževanja na temo Medicinsko nepojasnjena stanja. Udeleženci smo bili zdravniki, farmacevti in terapevti. Družinski zdravniki, ki se dnevno srečujejo z bolniki s kroničnimi težavami, so predstavili svojo prakso sodelovanja s temi pacienti. Farmacevti so nas seznanjali z novejšimi raziskavami o stanju človeškega telesa, ki ga pestijo kronične bolečine. In predlagali nova zdravila.

Kot pri vsakem obisku zdravnika je tudi pri kroničnih bolečinah nujno sodelovanje zdravnika in pacienta. Več je sodelovanja, večja je možnost uspeha. Več je zaupanja v zdravnika, bolj nam lahko pomaga. Za ogromno večino zdravnikov lahko trdimo, da se zelo trudijo pomagati vsakemu človeku. In če nam nekdo nudi pomoč, mi nimamo nikakršne pravice biti neprijazni. Zdravniki so na tem izobraževanju potarnali, da so ravno pacienti s kroničnimi boleznimi večkrat neprijazni, osorni, celo nesramni. Kljub pomoči zdravstvenega osebja, dodatnim pregledom in iskanju rešitev bolniki svojo nemoč in jezo stresajo na medicinsko osebje. To jim zagotovo ne bo pomagalo graditi mosta med zdravnikom in njim. Na drugi strani pa je človek, ki ga boli celo telo. Večkrat upajo, da ga bo vsaj zdravnik slišal in razumel, kako zelo težko je življenje z bolečinami. En tak gospod je potarnal: »Veste, kako je, ko te boli zob. No, mene naenkrat boli sto zob po celem telesu.« Lahko tudi razumemo te bolnike, da obupujejo in da živijo na meji možnega. In da jim včasih prekipi. Povsem razumemo njihovo nemoč, saj nimajo nikogar, ki bi jim vsaj dajal upanje, da bo boljše. Vendar s slabim odnosom do svojega zdravnika si tak človek ne bo zmanjšal svoje kronične bolečine. Gotovo pa bi morali določeni pacienti obiskati tudi druge veje zdravstva.

Terapevti so na izobraževanju imeli dvojno vlogo. Najprej so razlagali komunikacijske tehnike, ki jih zdravniki lahko uporabijo v dialogu s pacienti. Kako poslušati in slišati pacienta, kaj lahko skupaj naredita, kako ohraniti dostojno komunikacijo, kako se povezati s pacientom in hkrati ohranjati meje spoštovanja. Torej, kako prevzeti več odgovornosti v komunikaciji in hkrati dati odgovornost za normalen odnos še pacientu. Skupaj lahko več naredita. Nič tudi ni narobe, če zdravnik prizna, da ima medicina svoje meje. Druga vloga terapevtov je bila podati drugačen pogled na medicinsko nepojasnjena stanja. Da je človek celota telesa, psihe in duha. Razlagali so psihosomatski pristop pri reševanju kroničnih bolezni. Ena izmed možnosti, pač. Zakaj ne bi poskusili prekiniti lastnega trpljenja z novim, drugačnim znanjem? In kot pravim, treba je zaupati stroki, znanosti, raziskavam. »Vsi ljudje vse vedo.«

Se nadaljuje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

Kronika / četrtek, 7. maj 2020 / 10:07

Dirkal po avtocesti

Kranj – Gorenjski prometni policisti so med prvomajskimi prazniki poostreno nadzirali hitrost vožnje na avtocesti in vzporednih cestah. Ugotovili so 67 prekoračitev hitrosti. Najvišjo hitrost so iz...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 15. februar 2016 / 15:05

Gorenjec navdušil Zlatka Zahovića

Žan Celar, šestnajstletni nogometaš iz Voklega, je del članske ekipe NK Maribor, kjer pravijo, da v zgodovini nogometne šole med napadalci še niso imeli takšnega talenta. »Tudi v prihodnje bom skušal...

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. februar 2016 / 15:03

Vse več zanimanja za namakanje zemljišč

Na Gorenjskem je zaradi pogostih suš vse več potreb po namakanju kmetijskih zemljišč. Država s finančnimi podporami spodbuja kmete k povezovanju in k skupni gradnji namakalnih sistemov.

Gorenjska / ponedeljek, 15. februar 2016 / 14:45

Manj denarja razvitejšim občinam

Ministrstvo za finance je v januarju objavilo količnik razvitosti slovenskih občin, po katerem se določa stopnja sofinanciranja države. Gorenjske občine med najbolj razvitimi v državi.

Kultura / ponedeljek, 15. februar 2016 / 14:45

Nagrajenci med Zvitorepci

V Galeriji Prešernovih nagrajencev so odprli razstavo stripov Zvitorepca in njegovih junakov avtorja Mikija Mustra in razstavo portretov aktualnih Prešernovih nagrajencev fotografa Toneta Stojka.

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. februar 2016 / 14:44

Na Brnik se vrača poljski prevoznik

Z marcem poljski prevoznik LOT vzpostavlja letalsko povezavo med Ljubljano in Varšavo. Prestolnici bo povezoval s šestimi leti na teden, letno pa naj bi prepeljal približno trideset tisoč potnikov.