Predsednik OZS Branko Meh / Foto: Gorazd Kavčič

Ukrepi korak v pravo smer

Ukrepi za omilitev posledic dviga cen energentov so korak v pravo smer, pravijo na GZS, kjer obžalujejo, da jih vlada ni sprejela že prej. Na obrtno-podjetniški zbornici pa menijo, da bi morali vključevati tudi malo gospodarstvo.

Na OZS so na vlado naslovili prošnjo, naj ukrepi vključujejo tudi pomoč za mala podjetja in obrtnike.

Ljubljana – Po sprejetju ukrepov za omilitev posledic dviga cen energentov, ki jih je vlada obravnavala na sobotni seji, se vrstijo odzivi gospodarskih interesnih združenj. Spomnimo, vlada je za energetsko intenzivna podjetja namenila skupno petdeset milijonov evrov. Upravičenci do pomoči so tako pravne kot fizične osebe, ki gospodarsko dejavnost opravljajo vsaj od 1. decembra lani, imajo vsaj pet zaposlenih in so imele v strukturi poslovnih odhodkov v letu 2019 vsaj pet odstotkov stroškov energije in hkrati vsaj deset tisoč evrov stroškov v ta namen. »Če te pravne in fizične osebe niso bile v omenjenem poslovnem letu v težavah in jim bodo stroški za energijo v letu 2022 v primerjavi z lanskim letom narasli za več kot trideset odstotkov, bodo lahko prek informacijskega sistema Finančne uprave Republike Slovenije zaprosile za državno pomoč,« so pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo.

Kot je v ponedeljek povedal predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Tibor Šimonka, je shema pomoči podjetjem korak v pravo smer. »Obžalujemo, da tega koraka ni bilo že prej, saj je GZS že oktobra močno pritiskala na odločevalce zaradi težke situacije predvsem energetsko intenzivnih podjetij. Kljub temu smo veseli, da je do tega prišlo, pozitivno pa je tudi, da bodo izplačila realizirana do konca aprila,« je komentiral Šimonka in ob tem dodal, da vladna shema pomoči podjetjem sicer zajema manjši delež upravičencev, kot so predlagali na GZS. Po njihovi shemi naj bi bilo do pomoči upravičenih od 20 do 22 tisoč gospodarskih subjektov, po vladni pa jih bo manj. Koliko natančno, na GZS v ponedeljek še niso mogli oceniti, saj je uredba, po kateri se bodo sredstva dodeljevala, še v pripravi. Ne glede na to pa bo pretežni del energetsko intenzivnih podjetij upravičen do pomoči, kar na GZS pozdravljajo.

Naj vlada v energetski krizi pomaga tudi malim obrtnikom in podjetnikom, na katere je pozabila, pa menijo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. »Predstavljeni ukrepi vlade za omilitev posledic visokih cen energentov so usmerjeni predvsem v pomoč energetsko intenzivnim podjetjem. Vendar pa so tudi mali obrtniki in podjetniki prizadeti in nujno potrebujejo pomoč. Zdi se nam nepošteno in diskriminatorno, da bi bili mali poslovni subjekti, ki so najranljivejši del gospodarstva, ponovno izvzeti iz ukrepov pomoči,« je bil kritičen predsednik OZS Branko Meh.

Na OZS namreč menijo, da bi morali biti do pomoči upravičeni tudi obrtniki in podjetniki, ki imajo manj kot pet zaposlenih in so imeli v poslovnem letu 2019 manj kot petodstotni delež energije v strukturi odhodkov, prav tako bi morali omiliti kriterij glede povišanja stroškov za energijo v letu 2022, in sicer s predlaganih trideset na dvajset odstotkov.

Kot še dodajajo, ima energetska kriza velik vpliv tudi na mala podjetja in jim je zato nujno treba pomagati. Na predsednika vlade Janeza Janšo ter pristojna ministra za gospodarstvo in infrastrukturo Zdravka Počivalška in Jerneja Vrtovca so tako že naslovili prošnjo, naj se kriteriji za upravičenost do pomoči ustrezno popravijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 27. julij 2018 / 06:00

Gorenjski glas, št. 60

Gorenjski glas, 27. julij 2018, št. 60

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 25. marec 2020 / 00:59

Ukradli bančno kartico

Medvode – Medvoški policisti iščejo tri neznane moške, ki so osumljeni tatvine bančne kartice, s katero so nato opravili več nakupov na širšem območju Ljubljane.

Mengeš / sreda, 25. marec 2020 / 00:50

Jubilej mengeških gasilcev

Osrednje prostovoljno gasilsko društvo v Mengšu praznuje sto trideset let delovanja.

Žirovnica / sreda, 25. marec 2020 / 00:47

Nič več plastičnega pribora

Občina Žirovnica se je pridružila pobudi o zmanjšanju uporabe plastičnega pribora. Na prireditvah in sestankih ne bodo več uporabljali plastičnih slamic, krožnikov, lončkov in jedilnega pribora.

Izleti GG / sreda, 25. marec 2020 / 00:27

Slovenka in avstralska neskončnost s kolesa (1)

Bernarda Jurič šteje 46 let in je diplomirala iz gradbeništva ter magistrirala iz tehniškega varstva okolja. Po rodu je Štajerka, Ptujčanka, ki je zaposlena v Ljubljani, a danes živi v vasi Pleterj...

Zanimivosti / sreda, 25. marec 2020 / 00:24

Tisoč in ena noč

Dne 24. marca leta 809 je umrl peti abasidski kalif Harun Al Rašid. Rodil se je leta 766 – točen datum ni znan. Njegov dvor in prestolnica sta prizorišče zgodb iz Tisoč in ene noči.