Na divanu (po 1911), olje, platno, 101 cm x 133 cm / Foto: Narodna galerija

Iščejo dela Mateja Sternena

V Narodni galeriji v Ljubljani jeseni pripravljalo veliko razstavo del impresionista Mateja Sternena. Ob tej priložnosti se obračajo na javnost in lastnike njegovih del, da jim pomagajo sestaviti čim bolj celovit seznam umetnin.

Ljubljana – Slikar, restavrator, grafik in likovni pedagog Matej Sternen (1870–1949) velja za enega najbolj samosvojih slovenskih impresionistov. Razstava njegovih del, ki bo hkrati tudi monografska predstavitev bržkone najmanj znanega izmed slovenske impresionistične četverice, bo letošnja osrednja razstava v Narodni galeriji. Tudi v ta namen je v zadnjih letih stroka pripravila pomembne korekture periodizacije njegovega opusa, odkritih je bilo več Sternenovih doslej neznanih del, v Narodni galeriji pa želijo hkrati poznani opus čim bolj dopolniti tudi z morebitnimi ostalimi neznanimi umetninami, za katere še nimajo podatkov.

Matej Sternen je med slovenskimi impresionisti edini dokončal akademijo na Dunaju in nato živel in delal v Münchnu, kjer je hodil v Ažbetovo slikarsko šolo. Med letoma 1904 in 1907 je z Rihardom Jakopičem in Ivanom Groharjem občasno slikal v okolici Škofje Loke, pozneje sta v njegovem opusu prevladovala akt in portret. Po letu 1920 je postal izbrani restavrator Franceta Steleta na terenu in v Narodni galeriji, kjer je restavriral dela za stalno zbirko in razstave. V letih 1934–1936 je na novo, v baročnem duhu poslikal svod Frančiškanske cerkve Marijinega oznanjenja v Ljubljani. Na razstavi bodo predstavili tudi dela iz njegovega fotografskega opusa.

V pripravah na veliko Sternenovo razstavo, ki jo bodo odprli letošnjo jesen, se v Narodni galeriji obračajo tudi na javnost in na vse lastnike njegovih del, da jim pomagajo sestaviti kar najpopolnejši seznam slikarjevih umetnin. Izbor najboljših del bodo tudi razstavili. Če imate v domači zbirki njegovo umetnino, vas prosijo, da jim to sporočite na naslov: Narodna galerija, Puharjeva 9, Ljubljana, telefon: 01 24 15 419 ali elektronski naslov fototeka@ng-slo.si.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / nedelja, 5. julij 2020 / 09:08

Evropska donacija za Franjo

Zgodba Partizanska bolnica Franja – skriti dragulj Evrope je med enajstimi projekti, ki so na razpisu Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine prejeli evropsko donacijo.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 3. februar 2022 / 19:07

Šport jih druži in povezuje

Na Rudnem polju so se v soboto na športno-rekreativnem tekmovanju v teku na smučeh že 29. pomerili gospodarstveniki, diplomati in politiki.

Kronika / četrtek, 3. februar 2022 / 19:06

Goljufal pri prejemanju socialnih transferjev

Kranj – Gorenjski policisti za izravnalne ukrepe so obravnavali državljana Kosova, ki je z lažnimi listinami goljufal pri prejemanju socialnih transferjev. Po navedbah policije je prikazoval, da z...

Nasveti / četrtek, 3. februar 2022 / 17:21

Piškoti z lešniki

Dobro kavo ali čaj lahko nadgradimo še z dobrim piškotom. Z lešnikovimi piškoti, bodisi v kombinaciji z marmelado bodisi s kakavom, bomo pri tem zagotovo uspešni.

Žirovnica / četrtek, 3. februar 2022 / 17:17

Na kavo k Prešernu čez dve leti

V Žirovnici upajo, da bodo na kulturni praznik leta 2024 obiskovalce že lahko sprejeli v novem Prešernovem muzejskem kompleksu, ki ga bodo uredili v sodelovanju z državo. V sklopu kompleksa bo deloval...

Gospodarstvo / četrtek, 3. februar 2022 / 17:16

Večina bo deležna finančne pomoči

Kranj – Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je na javni razpis za urejanje gozdne infrastrukture prejela 179 vlog, s katerimi so vlagatelji zaprosili za 1,23 milijona evrov. Ker je zapro...