Med bratskimi tudi rusko mesto
Seznamu mest, pobratenih s Kranjem, so ta teden dodali tudi Jekaterinburg, četrto največje rusko mesto, gospodarsko in kulturno središče Urala.
Jekaterinburg – Jekaterinburg je že 22. mesto, s katerim se je pobratil Kranj. Sporazum o pobratenju, ki so ga kranjski mestni svetniki potrdili decembra, je župan Matjaž Rakovec z županom ruskega mesta Aleksejem Orlovom podpisal v ponedeljek v Jekaterinburgu. Četrto največje rusko mesto po številu prebivalcev – ima jih 1,7 milijona – je sicer upravno središče Uralskega zveznega okrožja in Sverdlovske oblasti.
Jekaterinburg je veliko transportno, logistično križišče ob transibirski železnici ter industrijsko in kulturno središče Urala, zato ne čudi, da so bile prve vezi med mestoma gospodarske, ustvarjene preko Iskratela. S pobratenjem pa se vzpostavljajo nove priložnosti povezovanja tudi na področju izobraževanja, kulture, turizma in športa med obema mestoma, so prepričani na Mestni občini Kranj. »Obe mesti se resda precej razlikujeta po velikosti, imata pa številne skupne točke in potencial za dobro povezovanje. Zelo se veselimo naše skupne poti,« je ob pobratenju povedal Rakovec, ki je Orlovu izročil tudi poverilna pisma Gimnazije Kranj in Gimnazije Franceta Prešerna, kjer se dijaki učijo tudi rusko, Fakultete za organizacijske vede, ki že sodeluje z Uralsko zvezno univerzo, in Prešernovega gledališča Kranj o možnostih sodelovanja.
Župan Jekaterinburga je v svojem nagovoru poudaril skupna izhodišča obeh mest: ugodno zemljepisno lego, vodilno gospodarsko vlogo in ugled. »Vse to je dobra podlaga za podpis sporazuma o pobratenju,« je dejal Orlov, ki ga je Rakovec povabil tudi na obisk v Kranj, kjer v Parku La Ciotat stoji tudi kip Mihaila Jurjeviča Lermontova, ruskega sodobnika našega Franceta Prešerna.