Iniciativa S Kranj se je pritožila
Iniciativa S Kranj je sporočila, da se je zaradi zavrnitve razpisa referendum o ustanovitvi nove občine Golnik obrnila na varuha človekovih pravic in ustavno sodišče.
Kranj – Iniciativa S Kranj, ki si prizadeva za ustanovitev občine Golnik, je pred dnevi sporočila, da je zaradi odločitve državnega zbora, ki novembra lani ni podprl izvedbe referenduma za ustanovitev nove občine, poslala pobudo in pritožbo varuhu človekovih pravic in ustavnemu sodišču. Na ustavnem sodišču so nam sicer pojasnili, da do srede omenjene vloge niso prejeli.
»Z zavrnitvijo predloga sklepa je državni zbor kršil človekove pravice več kot 10.000 prebivalcem območja nove občine Golnik, in sicer ustavne pravice do enakosti pred zakonom ter enakega varstva pravic, s tem, ko občini Golnik odreka pravico do obstoja, čeprav izpolnjuje vse pogoje, več kot 100 že ustanovljenih občin pa vseh zakonskih pogojev ne izpolnjuje. Nadalje je s tem državni zbor kršil pravico do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev ter da oblast pripada ljudstvu,« je Iniciativa S Kranj zapisala v pritožbi. Ustava je bila s sklepom državnega zbora kršena tudi glede zagotavljanja pravice do lokalne samouprave, so dodali.
»Referendum bi moral biti izveden, ker ga je zahtevala civilna iniciativa, katere zahtevo za razpis referenduma je podprlo okoli tisoč polnoletnih prebivalcev na referendumskem območju, ki obsega 10.239 prebivalcev. To presega kriterij pet odstotkov volivcev, ki ga za razpis referenduma ob analogni uporabi v 83. členu zahteva statut Mestne občine Kranj,« so tudi zapisali v pritožbo.
Mestni občini Kranj (in županu Matjažu Rakovcu) očitajo nekorektno kampanjo proti ustanovitvi občine Golnik, ki se jo je za nameček lotila izključno z javnimi sredstvi. »Obrazložitev odločitve ustavnega sodišča bi morala biti usmerjena tudi v to, da se onemogoči vsakokratno občinsko upravo, da bi z zlorabo javnih sredstev favorizirala eno od referendumskih opcij. O tem je upravno sodišče že zavzelo jasno stališče. V tem primeru pa gre celo za kampanjo proti, ki ima koruptivno ozadje,« so navedli.
Kot opozarjajo v iniciativi, mora državni zbor najprej izdati upravni akt, zoper katerega bi bila mogoča pritožba, da bi lahko krajani, katerih pravni interes je bil prizadet, sploh vložili ustavno pritožbo: »Državni zbor ne načrtuje objave sklepa o neizglasovanju predloga za razpis referenduma za novo občino Golnik. Tako ne more pričeti teči 60-dnevni rok za vložitev pritožbe na ustavno sodišče.«
Opozorili so tudi, da ustava in zakon o lokalni samoupravi ne onemogočata ustanavljanja novih občin. »Državni zbor pa je ravnal, kot da bi predpisi ali katera resna študija določala 'numerus clausus' (številčna omejitev, op. p.) oziroma da je ustanavljanje novih občin prepovedano,« so zapisali.
Z ustavnega sodišča so sporočili, da do srede vloge Iniciative S Kranj niso prejeli. Že lani pa so prejeli zahtevi za oceno ustavnosti z nasprotne strani. Vložili sta ju Mestna občina Kranj in Združenje mestnih občin, ki pa izpodbijata le zakon o lokalni samoupravi v delu, kjer ureja postopek ustanavljanja občine.