Izvozijo v minuti od poziva
Poklicni gasilci GARS Jesenice med drugim skrbijo za varnost v avtocestnem in železniškem predoru Karavanke. Ta čas se pripravljajo na nakup dva milijona evrov vrednih vozil z opremo za posredovanje v železniškem predoru, medtem ko so novo garažo za vozila že zgradili.
»Kot poklicna gasilska enota smo dolžni izvoziti v eni minuti od poziva. Sama vožnja na kraj je odvisna od prometa ter cest, običajno je pavšalna ocena časa vožnje okrog en kilometer na minuto, na avtocesti pa okrog 1,5 kilometra na minuto,« je povedal Robert Kejžar.
GARS Jesenice skrbi tudi za monitoring premikov zemeljskih plazov nad Koroško Belo. V sodelovanju z Geološkim zavodom Ljubljana je vzpostavljen monitoring v realnem času s kamerami, poteznimi senzorji, vremenskimi postajami in spremljanje nivoja podzemnih voda. Ta čas vzpostavljajo še sistem alarmiranja in postavitev poteznih zank v primeru večjih premikov. Sistem bo vključen v sistem javljanja in alarmiranja, možno pa bo tudi ročno proženje alarma.
Jesenice – Na Jesenicah deluje poklicna gasilska enota GARS Jesenice, v kateri je 44 zaposlenih. Kot je povedal Robert Kejžar, ki je direktor in poveljnik enote, so v lanskem letu zabeležili 1648 dogodkov, največ na področju tehnične pomoči, kjer so pomagali pri odpiranju vrat, zapiranju vode, težavah zaradi močnega vetra. Sledijo požari, prometne nesreče, posredujejo tudi v primeru razlitja nevarnih snovi, in to ne le v jeseniški občini, temveč tudi kranjskogorski, žirovniški in delno radovljiški. V lanskem letu k sreči niso imeli večjih intervencij, je povedal Kejžar, je pa tudi njihovo delo zaznamovala epidemija.
Pokrivajo oba najdaljša predora
GARS Jesenice ima že vrsto let sklenjeno tudi pogodbo s podjetjem SIJ Acroni, ne nazadnje kot enota izhajajo iz Železarne Jesenice, za podjetje opravljajo preventivne dejavnosti, izvajajo požarne straže, pregledujejo gasilnike ... Po Kejžarjevih besedah pomagajo tudi v primeru delovnih nesreč in ob poškodbah delavcev, kjer sodelujejo z jeseniško enoto nujne medicinske pomoči.
Po Kejžarjevih besedah enota pokriva oba najdaljša predora v Sloveniji, to je cestni in železniški predor Karavanke (ob tem pa tudi železniški predor Bohinj in rezervno predor Ljubelj). Jeseniški poklicni gasilci tako skrbijo za varnost v avtocestnem predoru Karavanke, za kar imajo sklenjeno pogodbo z DARS-om, prav za pokrivanje cestnega predora pa so lani na novo zaposlili deset gasilcev, tako da DARS zdaj financira delo 24 poklicnih gasilcev.
Zadolženi pa so tudi za železniški predor Karavanke, ki so ga lani celovito prenovili. GARS je pri projektu obnove sodeloval z nekaterimi predlogi, denimo glede ureditve hidrantne vode v predoru, pripravili pa so tudi tehnične specifikacije za razpis za vozila in opremo za posredovanje v predoru. Kupili bodo dvopotno vozilo ter logistično vozilo z opremo in večji ventilator na prikolici, kar je skupaj vredno dva milijona evrov. Razpis je v zaključni fazi, vodi pa ga Direkcija RS za infrastrukturo pod okriljem ministrstva za infrastrukturo. Kejžar pravi, da je rok dobave 18 mesecev po podpisu pogodbe, vozila naj bi tako prevzeli v prvi polovici leta 2023.
Nova garaža z nadstreškom
Ob tem so nedavno na lokaciji GARS Jesenice zgradili tudi novo garažo ter nadstrešek s pralnico, gradnjo sofinancirajo DRSI (tudi iz kohezijskih sredstev), Občina Jesenice ter GARS Jesenice. Obnovili so tudi prostore v obstoječem objektu, ki je bil zgrajen leta 1950, v notranjosti pa doslej večjih obnov ni bilo.
Načrtujejo pa še dozidavo objekta na severni strani, kjer bi uredili garažo, umivalnico s tuši ter dve garderobi.