Me, medicinske sestre
V ljubljanskem kliničnem centru bo božič na delovnem mestu preživelo kar 656 zdravstvenih delavcev, sem kakšen dan pred prazniki bolj mimogrede ujela glas voditelja večerne informativne oddaje na komercialni televiziji.
Priznam, tudi jaz sem že malo otopela ob neprestanem spremljanju informacij o številu okuženih, deležu cepljenih, stanju v bolnišnicah in novih ukrepih. S tistimi, ki se ne strinjajo z mano, se ne pregovarjam več o epidemiji in ne pojasnjujem, zakaj tudi v primeru covida-19, tako kot vsakokrat, ko imam vnetje ušesa, povišan krvni tlak ali zlomljen prst, zaupam svoji zdravnici.
Tudi z delom med prazniki imam precej izkušenj, zato se mi ne zdi nič posebnega. Vem, da je praznične dni prijetno preživeti v sproščenem vzdušju, ampak dejstvo, da nam ni treba v službo, še ni zagotovilo za to, da se bomo res imeli lepo.
Kar me je tisti večer pritegnilo k poslušanju, je bil glas Damirja Bajrića, tehnika v diagnostično-terapevtski službi, največjem oddelku za covidne bolnike v državi.
S prav nič senzacionalističnim, še manj samopomilujočim glasom je opisoval vsakodnevne razmere na oddelku. Pritegnila sta me njegova toplina in odločnost hkrati; občutek, da bodo, če se znajdeš v hudi zdravstveni situaciji, zate skrbeli ljudje, ki vedo, kaj delajo, in ki jim je tudi mar, je pomirjujoč. Posebej v tem napetem in pogosto kaotičnem času.
Potem pa je ta visoki, umirjeni mladi moški z brado, napol skrito pod masko, na vprašanje o tem, ali se mu zdi, da je njihov poklic v družbi dovolj cenjen, odgovoril nekako takole: »Menim, da je naš poklic podcenjen. Medicinske sestre nismo dovolj spoštovane, zunanji svet se v nasprotju z bolniki, ki vidijo, koliko in kako sestre delamo, večinoma ne zaveda, s čim vse se soočamo.«
Se spomnite viharja v javnosti pred nekaj leti, ko so se na filozofski fakulteti v Ljubljani odločili, da bodo za tri leta kot nevtralno obliko za kateri koli spol uporabljali žensko in ne moške slovnične oblike? Številni so se zgražali, mnogi muzali, če že ne odkrito posmehovali, nato pa smo na vse skupaj počasi pozabili.
No, očitno ne vsi. Medicinske sestre, kot kaže, premikajo gore in orjejo ledino tudi na področju, ki bi jim ga malokdo pripisal. Brez podrobnih navodil in predpisov, pregovarjanj in razmišljanj o tem, kdo ima bolj prav in kdo manj. Tako kot pri svojem strokovnem delu zavihajo rokave in se predano in učinkovito lotijo dela, so brez velikih razprav opravile tudi dilemo o tem, kako imenovati moškega, ki opravlja delo medicinske sestre.
Tudi za to sta potrebna odločnost in pogum in tudi zato si zaslužijo naše priznanje.