Virus v bolnišnici, nova cepilna akcija
V Splošni bolnišnici Jesenice je na kirurškem oddelku prišlo do vdora koronavirusa. Konec tega tedna znova velika cepilna akcija proti covidu-19. Vlada je karanteno skrajšala z deset na sedem dni.
Jesenice, Kranj – Prejšnji teden je prišlo do vdora koronavirusa na kirurškem oddelku Splošne bolnišnice Jesenice. »Zbolelo je 11 pacientov in 12 zaposlenih. Večina pacientov je bila že odpuščena v domačo oskrbo. Oddelek je trenutno še zaprt za nove sprejeme, z njegovim zaprtjem se je tudi preprečilo širjenje virusa na druge odseke. Zaprtje abdominalnega oddelka pa ne pomeni, da ne sprejemamo nujnih pacientov te patologije, nameščeni so na druge oddelke kirurške službe,« so povedali v jeseniški bolnišnici.
Trenutno imajo v jeseniški bolnišnici skupaj 14 zaposlenih pozitivnih na covid-19, zato so delno prilagodili izvajanje nenujnega operativnega programa. V bolnišnici je bilo včeraj na zdravljenju 12 covidnih bolnikov na akutnem oddelku in dva v oddelku intenzivne enote, je še povedala Maja Valjavec, svetovalka za odnose z javnostmi v jeseniški bolnišnici.
Konec tedna znova velika cepilna akcija
Po vseslovenski akciji Dnevi cepljenja – Stopimo skupaj prihaja druga večja cepilna akcija proti covidu-19 Varno in zdravo naprej. Več gorenjskih zdravstvenih domov, kot so Kranj, Škofja Loka, Tržič, Jesenice je včeraj dopoldne na svojih spletnih straneh že najavilo, da bodo brez predhodnega naročanja cepili ta četrtek, petek in soboto vsak dan od 8. do 20. ure. »Vabim vas, da ponovno razmislite o vseh koristih cepiv kot zaščite pred covidom-19. Dejstva so jasna. S cepljenjem preprečimo večje širjenje virusa, pri cepljenih se virus na sluznici zadrži manj časa. Organizem takoj reagira s protitelesi. Cepljeni so v primerjavi z necepljenimi precej krajši čas kužni in prenosniki bolezni. To še posebej velja po tretjem oziroma poživitvenem odmerku. V kranjski vojašnici, največjem cepilnem centru na Gorenjskem, cepimo že več kot leto dni in v vsem tem času beležimo zelo malo primerov s stranskimi učinki. Po drugi strani je bilo ogromno necepljenih hudo bolnih. Potrebovali so našo urgentno pomoč in v nadaljevanju zahtevno oskrbo v bolnišnici. Zato pozivam vse občane Kranja in okoliških občin – cepimo se! Brez množične zaščite s cepivi, ki je pri večini populacij prebivalstva še vedno nezadostna, nas čaka mnogo težji in daljši covidni val – če ne kar cunami – kot v družbah z visoko precepljenostjo,« je povedala direktorica ZD Kranj Lili Gantar Žura. Poudarila je, da je kot odgovorna zdravstvena delavka cepljena trikrat. »Zaradi moje zaščite, zaščite mojih pacientov in za varnost vseh okoli nas.«
»Zdravje je ključno za kakovostno življenje vsakega od nas in za delovanje družbe. Zato postavimo zdravje na prvo mesto. Okužbe s covidom-19 naglo rastejo. Tako visokih številk še nismo imeli. Zato je zelo pomembno, da se zaščitimo. Nosimo maske, razkužujmo roke, držimo distanco. Cepimo se. Testirajmo se. S tem bomo omogočili lažje življenje sebi in celotni skupnosti. Pomislimo na vse zaposlene v zdravstvu, ki že dve leti bijejo bitko in vlagajo dnevne napore, da bi si v teh težkih razmerah čim prej opomogli. To delajo – za nas. Za družbo. Hvala tudi Civilni zaščiti, vojski in drugim podpornim službam. Zaupajmo stroki, da se čim prej vrnemo v običajne tirnice. Pazimo nase in mislimo na druge,« pa je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec.
Izjeme od karantene
Od včeraj je karantena po visoko tveganem stiku skrajšana z deset na sedem dni, je odločila vlada. Določila je tudi tri izjeme, ko osebi po visoko tveganem stiku ni treba v karanteno: če je oseba prejela poživitveni odmerek cepiva Pfizer ali Moderna; če je oseba prebolela covid-19, kar dokazuje z dokazilom o pozitivnem rezultatu PCR-testa, ki je starejši od desetih dni, obenem pa je od pozitivnega rezultata PCR-testa minilo manj kot 45 dni; če je prebolela covid-19, kar dokazuje z dokazilom o pozitivnem rezultatu PCR-testa, ki je starejši od desetih dni, in je bila cepljena z drugim odmerkom cepiva.
Krajša veljavnost testov pri vstopu v državo
Vlada je pri vstopu v Slovenijo določila tudi krajšo veljavnost PCR-testov na 48 in hitrih antigenskih testov na 24 ur od odvzema brisa. Skrajšana je tudi karantena – z deset na sedem dni.
Javni potniški promet
V javnem potniškem prometu sta potrebna dokazilo o izpolnjevanju pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) in uporaba zaščitne maske. Z nedavno dopolnjenim vladnim odlokom je v avtobusu število potnikov omejeno na število registriranih potnikov v vozilu in zmanjšano za sedeže desno od voznika ter neposredno za voznikom. V mestnem linijskem prevozu se lahko uporabljajo tudi stojišča z razdaljo med potniki najmanj en meter, razen med osebami iz skupnega gospodinjstva. Stojišča morajo biti ustrezno označena.
V javnem prevozu oseb v železniškem prometu je število potnikov omejeno na število sedišč. V potniških vagonih, ki imajo prostore za stojišča, mora biti razdalja med potniki najmanj en meter, stojišča pa označena.
Epidemiološke razmere
V nedeljo so ob 5233 PCR-testih potrdili 2515 okužb s koronavirusom, kar je največje število na nedeljo od začetka epidemije. Število okužb v državi narašča, po podatkih NIJZ jih je več kot 36.500. Po zadnji projekciji Insituta Jožef Stefan bomo vrh števila potrjenih okužb predvidoma dosegli v drugi polovici januarja, ko bi lahko presegli povprečno deset tisoč pozitivnih izvidov testov na dan (kar lahko preseže kapacitete za PCR-testiranje). Vrh v bolnišnicah naj bi predvidoma dosegli prvi teden februarja. Včeraj je bilo hospitaliziranih 572 covidnih bolnikov, od tega 157 na oddelkih intenzivne terapije.