Za plaz revizijski zahtevek

S sanacijo obsežnega plazu v Dražgošah letos očitno ne bo nič, saj je v postopku izbire izvajalca prišlo do revizijskega zahtevka. Domačini v ogroženih šestih hišah so razočarani in upajo, da se jim v naslednjih, bolj mokrih mesecih ne zgodi kaj hujšega.

Premiki pobočja so vidni na dolžini 300 metrov in širini 150 metrov. Plaz nameravajo sanirati s štirimi sidranimi pilotnimi stenami v skupni dolžini 259 metrov.

Železniki – Sanacija obsežnega plazu v Dražgošah, ki ogroža šest hiš, se odmika zaradi zapletov pri postopku izbire izvajalca. Potem ko je Občina Železniki konec julija med tremi ponudniki za izvajalca izbrala podjetje Hip Plus iz Vač, je eden od neizbranih ponudnikov vložil zahtevek za revizijo. Za sanacijo plazu sta se poleg podjetja Hip Plus, ki je bilo z nekaj manj kot 1,3 milijona evrov (brez DDV) vredno ponudbo najugodnejše, potegovala še sevniško podjetje Rafael in Gorenjska gradbena družba (GGD). Prvo je oddalo za slabih 46 tisoč evrov višjo ponudbo, GGD pa bi bil občutno dražji, saj bi plaz saniral za 1,8 milijona evrov.

Kot je pojasnil župan Anton Luznar, bodo ponudniku, ki se je pritožil, najprej pripravili odgovor. Če zahtevka ne bo umaknil, kar je malo verjetno, bo sledil revizijski postopek. »Ta lahko traja dva meseca in več, zato je vprašanje, ali bo izvedba takrat sploh še možna. V novembru nima več smisla začeti del,« je dejal. Večji del denarja za sanacijo bo prispevala država, občina pa bo pokrila stroške projektne dokumentacije, nadzora in DDV, za kar so v proračunu zagotovili 250 tisoč evrov. Vendar pa je državni denar za sanacijo dražgoškega plazu zagotovljen letos, ali bo tudi prihodnje leto, pa še ni znano, je pojasnil župan: »Za zdaj še nimamo zagotovila, ali bo na voljo tudi prihodnje leto. Vsekakor upamo, da bo tako, glede na to, da so ogrožene hiše in da ima ta plaz zelo visoko prioriteto na državi.«

»Precej smo razočarani. Vse skupaj se je dobro odvijalo – v občinski upravi, na občinskem svetu, na državi, na koncu pa je ustavilo pri izvajalcih,« je dejal Stane Jelenc, eden od domačinov na ogroženem območju. Zaradi drsenja pobočja že več let na njihovih objektih in škarpah nastajajo razpoke, najhujše pa so se pokazale ob lanskem aprilskem deževju. »Kot kaže, s sanacijo letos ne bo nič. Prihajata jesen in zima, vemo, kakšno je lahko vreme. Samo upamo, da se nam slučajno ne zgodi kaj hujšega in nas tudi zanima, kdo bo v tem primeru nosil odgovornost,« je dejal Jelenc. A kot pravi, so domačini na ogroženem območju optimistični in verjamejo, da bo država plaz sanirala – če ne letos, pa prihodnje leto. »Projekt ne sme pasti v vodo, ne nazadnje so ogrožene hiše. Nerazumljivo bi bilo, da bi ga ustavili sedaj, saj je bilo vanj vloženega že kar nekaj denarja. Izdelali so projektno dokumentacijo in tudi geološke vrtine.«

V sklopu sanacije so sicer predvideli štiri sidrane pilotne stene v skupni dolžini 259 metrov, uredili bodo tudi odvodnjavanje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 22. junij 2010 / 07:00

Loški čebelarji dobili svoj dom

V soboto so v Brodeh slavnostno odprli nov čebelarski dom, ki ne bo služil le škofjeloškemu čebelarskemu društvu, pač pa čebelarjem iz vse Gorenjske.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / nedelja, 24. junij 2012 / 07:00

Kreativni, zabavni in mokri

Najbolj ustvarjalni letalci pod Alpami so se z doma narejenimi letali na človeški pogon pomerili na drugem slovenskem Red Bull Flugtagu, na katerem jih je z bregov Ljubljanice spodbujalo okoli štiride...

Prosti čas / nedelja, 24. junij 2012 / 07:00

Povej, kaj sanjaš

»Zanima me, kaj pomenijo iste nočne more, ki se mi stalno ponavljajo in me zelo bremenijo: ena izmed njih je ta, da stojiš na mizi in se braniš pred velikanskim krokodilom, druga pa, da sanja...

Humor / nedelja, 24. junij 2012 / 07:00

Saj komaj vidiš do tal

Ograja na mostu, sledi 180 metrov v globino, spodaj pa rečni prod. Bi kdo skočil mogoče? Aja, na voljo je tudi elastika.

Gospodarstvo / nedelja, 24. junij 2012 / 07:00

Ustanovili združenje podizvajalcev

Ljubljana - Podizvajalci se v zadnjih letih srečujejo z vrsto težav, ki se nanašajo zlasti na neplačane obveznosti države na področju javnega naročanja. Poleg neplačevanja podizvaj...

Zanimivosti / nedelja, 24. junij 2012 / 07:00

Urbanistična delavnica za oživitev Šutne

Kamnik - Mladi arhitekti iz Skupine Štajn so skupaj s predstavniki občine Kamnik organizirali že nekaj urbanističnih delavnic v sklopu priprave Strategije za razvoj in oživitev m...