Rozmanova čreda črno-belih krav najboljša v državi
Rejec Matjaž Rozman iz Zadrage je predlani pri čredi štiridesetih črno-belih krav dosegel v standardni laktaciji (305 dni) najvišjo povprečno mlečnost na kravo v državi – 13.468 kilogramov mleka. Med devetindvajsetimi kravami, ki so lani presegle življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka, jih je več kot polovica s širšega gorenjskega območja.
Med 29 kravami, ki so lani presegle življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka, je enajst krav potomk slovenskih bikov, trinajst potomk elitnih bikov, štiri pa so potomke bikov iz Osemenjevalnega centra Preska.
Groblje – Na jubilejnem, tridesetem občnem zboru Društva rejcev govedi črno-bele pasme v Sloveniji, ki je zaradi epidemioloških razmer tudi tokrat potekal po spletni aplikaciji, so predstavili po mlečnosti najboljše črede črno-belih krav v letu 2020, najboljšo kravo in najboljšo prvesnico, poleg tega pa tudi krave z življenjsko mlečnostjo nad sto tisoč kilogramov mleka
Po mlečnosti najboljša čreda v Sloveniji v letu 2020 je bila čreda Matjaža Rozmana iz Zadrage, ki je pri štiridesetih črno-belih kravah dosegel v standardni laktaciji (305 dni) povprečje 13.468 kilogramov mleka na kravo. Drugi je bil Gregor Ročnik iz Zavodnja pri Šoštanju s povprečjem 13.118 kilogramov, na tretje mesto pa se je uvrstil Slavko Studen iz Zaloga pri Cerkljah, ki je pri 27 črno-belih kravah dosegel povprečje 12.889 kilogramov mleka na kravo. Na lestvico enaindvajsetih najboljših čred so se s širšega gorenjskega območja uvrstile še črede Nade Jamšek iz Most pri Komendi, Mateja Purgarja iz Podbrezij, Mirka Rimahazija iz Spodnjih Gorij, Janeza Omana iz Zminca pri Škofji Loki in Metoda Jereba s Količevega. Najboljša črno-bela krava leta 2020 je bila krava Dayana 8, last rejca Gregorja Ročnika, ki je v četrti standardni laktaciji dala 19.792 kilogramov in v peti 18.824 kilogramov mleka, najboljša prvesnica pa »črno-belka« iz hleva Jožeta Frangeža iz Maribora, ki je v prvi standardni laktaciji dala 15.583 kilogramov mleka.
Kot je na občnem zboru povedala strokovna vodja društva dr. Marija Klopčič, je prva črno-bela krava v Sloveniji presegla življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov leta 1994, doslej je skupno to mejo preseglo že 197 krav, od tega je bilo 131 krav potomk slovenskega bika. Letos je mejo sto tisoč kilogramov preseglo največ črno-belih krav doslej – skupno devetindvajset, od tega jih je kar trinajst z območja kranjskega kmetijsko-gozdarskega zavoda. Nagrado za posebne rejske dosežke so prejeli rejci: Slavko Studen iz Zaloga pri Cerkljah (za kravi Bučka in Rinka), Matjaž Rozman iz Zadrage (Kava, Hama), Janez Konc z Letenic (Valči 18), Metka Ažman z Okroglega (Jaga), Janez Sajovic iz Predoselj (Dleta 23), Janez Škrjanc iz Seničnega (Lisbona), Helena Skubic iz Vodic (Mura), Peter Jerala iz Žej (Špehi 77), Janez Gaberšek iz Češenika pri Dobu (Buba), Franci Jurca iz Brekovic (Fara), Nejc Dolenc iz Vrbenj (Bara 85, Saba 18) in Jure Zaplotnik z Letenic (Štanga). Med vsemi gorenjskimi kravami, ki so lani vstopile v »klub + 100.000«, je najmlajša Studenova krava Rinka, ki bo septembra letos stara deset let, in najstarejša Ažmanova krava Jaga, ki je v šestnajstem letu starosti. Najvišji povprečni delež maščobe v mleku – 4,77 odstotka – ima krava Jaga rejke Metke Ažman, najvišjo vsebnost beljakovin – 3,72 odstotka – in največ mleka na dan v življenjski dobi – 31,76 kilograma – krava Rinka, last Slavka Studena, največ telet – deset – pa sta doslej dali kravi Jaga, last Metke Ažman, in krava Dleta 23 iz reje Janeza Sajovica.