Razvijajo prijazne tehnologije
Eno bolj uspešnih kamniških podjetij Zarja Kovis je zabeležilo 60. obletnico ustanovitve podjetja Zarja in 30. obletnico podjetja Zarja Kovis.
Snovik – V Termah Snovik so sredi decembra pripravili slovesnost ob obletnici Zarje Kovis, podjetja za strojne, kovinske, plinske in elektro inštalacije, energetske sisteme in inženiring, ki že več desetletij orje ledino na področju novih in predvsem okolju prijaznih tehnologij.
Zgodovina podjetja se začenja leta 1961 s podjetjem Zarja, ki se je kmalu utrdilo v treh delovnih enotah in se trideset let kasneje preoblikovalo v tri ločene družbe – Zarjo Elektronika, Zarjo Montaža in Zarjo Kovis.
Zarjo Kovis že trideset let vodi Ivan Hribar, tudi prokurist Term Snovik, ki so projekt Zarje Kovis, na katerega so lahko najbolj ponosni. »Od vsega začetka smo si prizadevali slediti izzivom in iti korak s časom. Spremembe družbene ureditve in spremembe lastništva so nas prisilile k iskanju novih dejavnosti in sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja smo si postavili filozofijo štirih stebrov razvoja Zarje Kovis, in sicer projektiranje, energetski sistemi, proizvodnja dejavnost in pa inženiring. Na ta način smo se prilagodili novim razmeram in se kar najbolj usmerili v energetsko učinkovitost in okolju prijazne tehnologije. Z vsakim izvedenim projektom smo dobili več znanj in izkušenj. Naš nemirni in podjetniških duh nas je vodil tudi v ustanovitev podjetja Terme Snovik, ki je bilo osnova za vse naše nadaljnje aktivnosti, hkrati pa na primeru term strokovni in laični javnosti lahko pokažemo naše primere dobrih praks in vse, kar znamo, kako vodimo energetsko knjigovodstvo in kako si vso toplotno energijo pripravimo iz obnovljivih virov energije. Prav na ta način nam je uspelo s svojim znanjem prepričati tudi večje investitorje,« je na slovesnosti povedal Ivan Hribar in med večjimi projekti poleg Term Snovik v ospredje postavil še sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso v občini Semič in sistem daljinskega ogrevanja v Moravčah.
Kot je še poudaril, z vsakim projektom ciljajo na to, da čim bolj obvarujejo okolje z energijo narave, to je s plini, lesno biomaso, soncem, termalno vodo … V projekte vključujejo vire energije iz narave lokalnega okolja mesta projekta, pa tudi deležnike tega lokalnega okolja za pridobivanja teh virov, torej gozdarje, prevoznike, kmete in druge ter tako poleg nižanja stroškov logistike in ogljičnega odtisa neposredno spodbujajo tudi lokalno podjetništvo. Slovesnost ob obletnici so izkoristili za pogled v preteklost, predvsem pa v prihodnost, saj so prepričani, da je pot v prihodnost z energijo narave edina prava.