Jubilej šolske stavbe okronali z zbornikom
V športni dvorani Osnovne šole Ivana Tavčarja v Gorenji vasi so minuli petek pripravili slovesnost ob petdesetletnici izgradnje nove šolske stavbe.
Gorenja vas – Šola na Trati ne sme zaostati je stavek, ki spremlja gorenjevaško šolo od prvih let po drugi svetovni vojni, avtor te misli pa je prvi upravitelj šole po vojni Josip Krapš. Zapisan je bil na spodnjem hodniku stare šolske stavbe v Gorenji vasi, tako pa so naslovili tudi zbornik, ki je izšel ob petdesetletnici šolske stavbe. In kot so ugotavljali na prireditvi ob jubileju, šola nikakor ni zaostala, ampak je po besedah nekdanjega ravnatelja Valentina Kokalja v petdesetih letih dosegla celo izjemen napredek.
S šolo v Gorenji vasi je vseh petdeset let povezan tudi sedanji ravnatelj Izidor Selak, ki je v novozgrajeno šolsko stavbo vstopil s trinajstimi leti kot sedmošolec. Zvest ji je ostal tudi potem, ko je končal osnovnošolsko izobraževanje, saj je v šoli kot zunanji sodelavec treniral tedanje šolske košarkarske ekipe, leta 1982 pa se je zaposlil kot športni pedagog. Od leta 2009 šolo vodi kot ravnatelj. »Pri izvajanju vseh zastavljenih načrtov želimo v čim večji meri slediti sodobnim trendom vzgoje in izobraževanja hitro razvijajoče se družbe,« je povedal in poudaril velik pomen zaupanja v stroko. Po njegovih besedah so učitelji vedno znali poiskati nadarjene in vedoželjne učence in jih z dodatnim poukom navdušiti za nadgrajevanja znanja. Tako se lahko pohvalijo s številnimi priznanji s tekmovanj iz znanja na državni ravni. »Najuspešnejša doslej je bila Sara Buh, rojena leta 2002, ki je zbrala kar enajst zlatih priznanj,« je ponosen Selak. Lepe spomine na šolo v Gorenji vasi, ki jo je začel obiskovati s šestimi leti, ima tudi župan Milan Čadež. »Osnovna šola Ivana Tavčarja je ustanova s častitljivo tradicijo, je domači hram učenosti, v katerem so številne generacije šolarjev naše Poljanske doline pridobivale znanje, ki jim je odpiralo okno v svet.«
Petdesetletno zgodovino so strnili v zborniku na 244 straneh, pri nastanku katerega je sodelovalo natanko petdeset ustvarjalcev, toliko, kot šteje šola let, je pojasnila urednica Nina Dolenc. V zborniku so po uvodnih besedah urednice, sedanjega ravnatelja in župana predstavili pregled zgodovine šolstva v Gorenji vasi, priprave na gradnjo nove šolske stavbe in slavnostno odprtje šole leta 1971. Vse skupaj so dopolnili z albumom fotografij o gradnji šole, ki sta ga ustvarila Hani in Vlastja Simončič. Dodali so še odlomke iz šolske kronike, v katerih so tudi podatki o vzdrževalnih delih in investicijah, ter predstavili vse ravnatelje in njihove pomočnike od leta 1971, v zadnjem delu zbornika pa zbrali tudi najvišje dosežke učencev skozi vseh petdeset let. »Veliko truda in detektivskih sposobnosti pa je zahteval obsežen seznam zaposlenih, saj se je v petdesetih letih v šoli zvrstilo veliko učiteljev in drugih delavcev,« je priznala Nina Dolenc.