Starejši so veseli pomoči
Mreži za starejše, projektu Evropskega socialnega sklada, se je marca letos pridružila tudi Občina Naklo. Prve izkušnje so dobre.
Naklo – Od oktobra leta 2019 poteka v nekaterih slovenskih občinah, med katerimi je tudi Tržič, projekt Mreža za starejše, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropski socialni sklad. Poleg Doma starejših sta v Tržiču v mrežo vključeni Zdravstveni dom in Lekarna Deteljica. Marca se je v mrežo vključila tudi Občina Naklo s skupino v projektu Starejši za starejše v okviru Društva upokojencev Naklo, kar je nadgradnja njenega običajnega delovanja. Čisto normalno je, da do novosti običajno vlada med ljudmi, še posebej med starejšimi, nezaupanje, ki postopoma plahni, kar se dogaja tudi z Mrežo za starejše. Bojana Hočevar Posavec, Kamničanka, zaposlena v Domu starejših Petra Uzarja v Tržiču, kjer je sedež mreže, in Magda Slapar, koordinatorica skupine Starejši za starejše pri Društvu upokojencev Naklo, sta v pogovoru konec novembra povedali, da bo škoda, ker bo konec junija prihodnje leto projekt končan. Prizadevali si bodo za podaljšanje, saj je ekipa 24 sodelavcev in strokovnjakov za posamezna področja zelo uigrana, naklonjeni sta ji vodstvi obeh občin, pa tudi starejši tako pomoč sprejemajo kot dodatno zagotovilo za njihovo varnejšo in prijetnejšo starost.
Do pomoči so upravičeni vsi, ki imajo stalno ali začasno bivališče v občinah Tržič in Naklo. Vstopno informacijska točka je v prostorih Zavoda za zdravstveno zavarovanje v podhodu Zdravstvenega doma Tržič, Blejska cesta 10, kjer pooblaščeni strokovni delavci ocenijo, ali je prosilec upravičen do pomoči ali ni, z ugotovitvami pa seznanijo tudi izbrane zdravnike prosilcev in socialne službe. Prosilci pogosto ne vedo, do katerih pavic in dodatkov so še upravičeni. S skupnim delom tako nastane načrt pomoči na domu prosilca. Na vprašanje, kako poteka pomoč v pogojih epidemije, sogovornici odgovarjata, da normalno, seveda ob strogem upoštevanju varnostnih pravil.