Silvestrovanj na prostem letos ne bo
Izjema od napotitve v karanteno so samo še cepljeni s poživitvenim odmerkom. Po novem tudi omejitve števila strank v trgovinah. Na silvestrovo bodo gostinski lokali lahko odprti, silvestrovanj na prostem pa ne bo.
Ljubljana – Včeraj je začel veljati vladni odlok, s katerim izjema od napotitve v karanteno na domu po visoko tveganem stiku s povzročiteljem covida-19 velja samo še za osebo, ki je prejela poživitveni odmerek cepiva skladno z navodili in priporočili NIJZ. Vlada je določila omejitev števila strank v trgovinah na deset kvadratnih metrov na stranko. Ob vhodu mora biti objavljena informacija o največjem številu strank, ki so lahko hkrati v prostoru. Tudi ta odlok je že stopil v veljavo, in kot so še pojasnili na vladi, so sledili mnenju svetovalne strokovne skupine. »Glede na pričakovanje, da bo v državi prišlo do prevladovanja različice omikron, nizko stopnjo precepljenosti in posledično pričakovano višjo obremenitev bolnišnic je treba zaostriti ukrepe.« Skrajšuje se veljavnost izvida PCR-testa, ki ne sme biti starejši od 48 ur, izvid hitrega testa pa ne starejši od 24 ur.
Danes in jutri ter 31. decembra in 1. januarja je dovoljeno zasebno zbiranje, če gre za člane največ treh gospodinjstev. V gostinskih obratih bodo dovoljene daljše silvestrske večerje, strežba časovno ne bo omejena, potreben pa bo negativen izvid testa na covid-19 za vse. Silvestrovanj na prostem pa ne bo.
Udeležba na javnih kulturnih in športnih prireditvah je omejena na 750 ljudi, ostajajo pogoj PCT, nošnja maske in sedeči režim.
Vlada je soglašala s predlogi amandmajev, ki so bili podani k predlogu Zakona o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19.
Amandmaji se med drugim nanašajo na podaljšanje trajanja Programa finančnih spodbud covid-19 skladno s podaljšanjem začasnega okvira EU, na popravek pri ukrepu glede turističnih bonov skladno z mnenjem zakonodajno-pravne službe državnega zbora, na dopolnitev z novim ukrepom za likvidnostna posojila Slovenskega podjetniškega sklada in na dopolnitve, ki se nanašajo na izredno uskladitev pokojnin, plač zdravnikov in zobozdravnikov, odškodnin zaradi cepljenja, prihodov iz držav s slabo epidemiološko sliko ter na časovno podaljšanje nekaterih ukrepov, ki se iztečejo konec letošnjega leta.
Dnevi cepljenja v Kranju
Od 19. do 23. decembra je potekala vseslovenska akcija Stopimo skupaj – Dnevi cepljenja. Ker je bila akcija včeraj še aktualna, njene uspešnosti še ne moremo povzeti v celoti. Če pa pogledamo samo največji gorenjski cepilni center v kranjski vojašnici, se je v nedeljo cepilo 360 ljudi, v ponedeljek 382 in v torek 427. Velika večina je bila cepljena s poživitvenim odmerkom, s prvim odmerkom v ponedeljek le 25, v torek 22. Za primerjavo: na odprtih terminih cepljenja pred začetkom omenjene akcije so v kranjski vojašnici skupno cepili okrog petsto ljudi na teden.
Hitro testiranje v Škofji Loki
Iz Ambulante Dolenc so sporočili, da do nadaljnjega izvajajo hitro antigensko testiranje vsak delovnik na lokaciji SGP Tehnik na Stari cesti 2 v Škofji Loki, in sicer ob ponedeljkih in četrtkih od 6.45 do 10. ure, ob torkih, sredah in petkih pa od 6.45 do 10. ure in od 16. do 18. ure. Testiranje izvajajo tudi na lokaciji Počivalo, smučišče Cerkno, vsako soboto in nedeljo od 8. do 11. ure.
Kakšne bodo posledice omikrona
Koronavirusne razmere so se v zadnjih dneh v Sloveniji izboljševale, v sredo je bilo potrjenih 1124 primerov novih okužb, delež pozitivnih je bil 22,8-odstoten. Po podatkih NIJZ je število aktivnih primerov okužb v državi pod 17 tisoč, sedemdnevno povprečje okužb pa je nekaj čez 1100. Hospitaliziranih je bilo včeraj 624 covidnih bolnikov, od tega 202 v oddelkih intenzivne terapije. Po oceni Instituta Jožef Stefan (IJS) pa se bodo zaradi hitrega širjenja različice omikron krivulje pozitivnih testov predvidoma še pred koncem leta začele vse bolj strmo obračati navzgor. »Kako se bo to odražalo na številu hospitaliziranih covidnih bolnikov na navadnih in intenzivnih oddelkih, bo odvisno od resnosti bolezni, ki jo povzroča. Omikron se tako hitro širi zaradi izogibanja imunskemu sistemu in še večje kužnosti od delte.« Na IJS zato znova pozivajo k doslednemu izvajanju pravila CPT (cepljeni, testirani, preboleli) in vseh drugih ukrepov za zajezitev virusa.