Reševala poškodovano raco
Dva sprehajalca sta prejšnjo soboto na obali Blejskega jezera hudega trpljenja odrešila raco mlakarico, ki se ji je v kljun zataknila vaba za ribe s trojčkom trnkov.
Bled – »Trnek je raci prebodel kožo na spodnji čeljusti. Odstranitev je bila izjemno zahtevna, saj je bilo najprej treba odstraniti zalustnik, ki onemogoča izvlek trnka. Po uspešno odstranjenem trnku sva raco vrnila v jezero,« je dogodek opisal eden od udeleženih pri reševanju. »Na žalost se zadeva ni zgodila prvič, saj velikokrat opazim race in labode, ki imajo v telesa zapičen trnek ali okoli nog in peruti zavozlan ribiški laks. Takšna ribiška problematika se na Bledu vleče že kar nekaj let. Ta primer je samo eden v vrsti dokazov, da zadeva ne sodi v blejsko 'podobo raja', ki jo tako radi oglašujejo,« je kritičen.
Kot je pojasnil predsednik Ribiške družine Bled Gorazd Pretnar, gre v tem primeru za nesrečni dogodek, ki se je verjetno zgodil že pred nekaj časa, saj z vabo, ki je vidna na fotografijah, na Blejskem jezeru že več kot mesec dni ni dovoljeno loviti. Pretnar poudarja, da so takšni dogodki izredno nesrečni, kljub temu pa niso pogosti – morda se pripetijo enkrat do dvakrat na leto, kdaj tudi tolikokrat ne.
Napovedal je, da bodo fotografije poslali vsem članom ribiške družine in jih opozorili, naj bodo pri ribolovu še naprej zelo previdni, da ne poškodujejo drugih živali, sicer pa so, kot pravi, z opozarjanjem, pobiranjem laksa in trnkov na dostopnih mestih na obali pri urejanju te problematike že večkrat sodelovali tudi člani društva za podvodne dejavnosti.
Na Blejskem jezeru je sicer trenutno od 100 do 150 rac in labod ter ptice, ki, so priletele na prezimovanje. Če sprehajalci, domačini ali obiskovalci opazijo, da je katere od ptic v težavah, pa je najbolje poklicati na številko 112, kjer jih nato operater preusmeri na Društvo za varstvo okolja Bled oziroma na Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.