Kader odhaja, čakanje starostnikov se podaljšuje
Problematika skrbi za starejše je vseslovenska, o njej so – v zvezi z Domom starejših občanov Kamnik – na decembrski seji razpravljali tudi kamniški svetniki. Ne želijo negovalne bolnišnice, ampak dom za kakovostno preživljanje življenja v starosti.
Kamnik – Točko dnevnega reda so na decembrsko sejo uvrstili na pobudo svetnika Žana Potočnika (LMŠ), ki pravi, da občani opažajo, da Dom starejših občanov Kamnik (DSO) sprejema le nove stanovalce, ki imajo bodisi težjo obliko demence ali so nepokretni. »Kdaj in pod katerimi pogoji se bodo sprostile kapacitete za stanovalce, ki jim je DSO pravzaprav v osnovi namenjen – torej za zmerno čile starejše občane, ki potrebujejo poleg varnosti in oskrbe tudi druženje in pestro, kakovostno preživljanje upokojenskih dni?« se sprašuje svetnik, vesel, da se je v razpravo s svojimi pojasnili vključila direktorica DSO Kamnik Maja Gradišek.
»Čakalna doba za v Dom je več kot leto dni. Pritiski za sprejem so zelo visoki, predvsem pri tistih, ki so v zelo slabem zdravstvenem stanju. Ti prosilci imajo prednost, ker so najbolj ogroženi in njihovi svojci niso pripravljeni oz. ne zmorejo skrbeti zanje. Trenutno bi potrebovali prostor za 79 stanovalcev, še več pa je takšnih, ki v vrsti čakajo manj aktivno. V domu imamo sicer prostora za 194 starostnikov,« je opisala in dodala, da do slabe volje prihaja tudi zato, ker nekateri, ki bi jih lahko sprejeli, nenadoma z odhodom v dom zavlačujejo, bodisi zaradi covida-19 bodisi zaradi bližajočih se praznikov. »Pritožb ne beležimo veliko, vsako pritožbo, ki se pojavi, pa resno in hitro rešujemo. Nam pa korake upočasnjuje in otežuje tudi odhajajoči kader,« je še dodala. Kakšne težave imajo z zaposlenimi, je orisala s primerom. »Lani smo denimo kar osemkrat objavili razpis za diplomirano medicinsko sestro, a vselej neuspešno, ko pa smo objavili razpis za pisarniškega referenta, smo prejeli kar 244 vlog. Če so bili nekdaj zaposleni v DSO Kamnik pretežno iz domače občine, pa danes prihajajo iz vse Slovenije, tudi iz tujine. Kot je še povedala direktorica, si veliko obetajo od zakona o dolgotrajni oskrbi, si pa ne želijo postati negovalna bolnišnica, ampak dom, ki bo ostarelim lahko ponudil kakovostno preživljanje zadnjega obdobja življenja.
Svetnike je še zanimalo, kdaj bo DSO dobil prizidek in kdaj bodo spet uvedli dnevno varstvo, a je direktorica pojasnila, da so med stanovalci nedavno zabeležili tri okužbe s covidom-19, zato so vse ukrepe še poostrili, prizidka pa v kratkem tudi še ne bo, saj so bili na nedavnem razpisu za sofinanciranje vlaganj v infrastrukturo za krepitev odpornosti izvajalcev institucionalnega varstva upoštevajoč deinstitucionalizacijo, ki so ga pripravili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, neuspešni.