Mednarodni dan invalidov
Predsednik republike Borut Pahor, predsednik državnega zbora Igor Zorčič in predsednik vlade Janez Janša so v sredo v Kongresnem centru Brdo gostili tradicionalni sprejem za predstavnike invalidskih organizacij ob mednarodnem dnevu invalidov, ki ga zaznamujemo danes.
Brdo pri Kranju – Ob mednarodnem dnevu invalidov želijo slovenski invalidi spodbuditi širšo družbo k boljšemu razumevanju tem, povezanih z invalidnostjo, temeljnimi pravicami invalidov in vključevanjem invalidov kot enakopravnih in enakovrednih članov, ki dajejo pomemben prispevek k razvoju družbe. Predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije Borut Sever je v svojem govoru strnil pregled stanja na področju uresničevanja človekovih pravic in življenja invalidov, kakor tudi zavez iz Konvencije združenih narodov o pravicah invalidov v Republiki Sloveniji. Letos se lahko pohvalijo z zgodovinskim dosežkom, z vpisom slovenskega znakovnega jezika in jezika gluhoslepih v ustavo. Zaznamovali so sto let organiziranega delovanja slepih in slabovidnih, parašportniki pa so uspešno zastopali Slovenijo na paraolimpijskih igrah v Tokiu. Sprejete so bile tudi določene spremembe zakonodaje, ki so izboljšale vsakdan invalidov.
»Po drugi strani pa ostajajo nekatere ključne zaveze iz Konvencije o pravicah invalidov še vedno neuresničene oziroma niso omogočene na enakopraven in enakovreden način, vezane predvsem na dostopnost fizičnega okolja, mobilnosti in prevoza, informacij ter komunikacij, enakost in nediskriminacijo, sodelovanje v političnem in javnem življenju, na obveznost temeljitega posvetovanja z invalidi in druge,« je poudaril Sever; in še: »Diskriminacija invalidov se na žalost še vedno kaže na mnogih področjih, v času covida-19 pa so se razkrile tudi velike pomanjkljivosti v podpornih sistemih, kakor tudi v sistemu zdravstvenega, socialnega varstva in drugje, kjer je treba pospešiti postopke deinstitucionalizacije in vzpostavljanja mreže podpornih storitev, predvsem pa tudi storitev dolgotrajne oskrbe. Ob prioritetah, ki nas čakajo v prihodnjem letu, se je posebej treba posvetiti problemu revščine in nezaposljivosti med invalidi.«
Zbrane je nagovorila tudi predsednica sveta za invalide Mateja Toman, ki je med drugim dejala, da so bili na področju invalidskega varstva v zadnjih letih v Sloveniji doseženi pozitivni premiki, zlasti na področju spodbujanja socialnega vključevanja in neodvisnega življenja invalidov. Opozorila je na neustrezno urejen položaj Sveta, s čimer mu je onemogočeno, da bi lahko deloval kot neodvisen nadzorni organ za izvajanje konvencije.
Tradicionalno srečanje je po besedah slavnostnega govornika predsednika republike Boruta Pahorja priložnost za skupni premislek o možnostih za izboljšanje položaja invalidov. Med napredki je poudaril zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je pred sprejetjem v državnem zboru. »Za invalide je običajno domače okolje pomembnejše od sleherne ustanove, zato je dobrodošla osebna asistenca, ki je pokazala nekatere slabosti, a na vidiku so določene izboljšave,« je dodal in poudaril: »Zaradi koronavirusne bolezni nestrpnost v družbi narašča, najšibkejši se srečujejo s psihološkimi stiskami, odtujenimi odnosi in osamljenostjo. Nasilje nad invalidi je nedopustno, videti ga in nanj opozarjati pa je naša skupna dolžnost.«